Skip to content

CES den 2: Nvidia, TCL a AMD Go Big

8 de Červenec de 2021
nvidiartxlaptops ed86ebd13aba43eeb02d5562600cd23b

První den CES 2021 připravil půdu pro velkolepá oznámení, ale většina společností byla jasná v detailech. Den dva, vedený velkými oznámeními Nvidia a AMD, začal vyplňovat mezery odhalením cenově dostupné grafické karty Nvidia pro hráče PC, nových procesorů AMD pro vysoce výkonné notebooky a televizorů velikosti TCL od společnosti Plus.

Nvidia přináší svůj nejlepší hardware RTX na cenově dostupnou grafickou kartu

Zelený tým nebyl oficiálně součástí CES 2021, protože jeho prezentace se konala mimo oficiální virtuální show, ale Nvidia měla stále co sdílet. Největší a nejméně překvapivé bylo uvedení grafických karet Nvidia RTX 3060, RTX 3070 a RTX 3080 Max-Q pro notebooky. Přináší architekturu napájející populární stolní karty Nvidia řady 30, známé jako Ampere, do mobilních zařízení. Nvidia říká, že uvedení mobilních telefonů řady RTX 30 zahrnuje více než 70 notebooků od všech výrobců notebooků v Severní Americe, s dostupností od 26. ledna a cenou od 999 USD. Bylo ukázáno několik konkrétních notebooků, včetně Lenovo Legion Slim 7, Asus ‚G15 a Alienware m15. Zatímco se nové notebooky RTX všeobecně očekávaly, Nvidia měla překvapení: nová stolní grafická karta RTX 3060. S cenou 329 USD bude dosud nejlevnější grafickou kartou řady RTX 30. Mezi jeho specifikace patří 13 teraflops uváděného výkonu shaderu (více než Xbox Series X nebo PlayStation 5) a paměť GDDR6. Jedná se o mainstreamovou kartu zaměřenou na miliony hráčů, kteří stále používají kartu starou pět let nebo starší, jako je Nvidia GTX 1060. „GTX 1060 byl jedním z našich nejúspěšnějších GPU, jaké jsme kdy postavili,“ řekl Jeff Fisher, hlavní viceprezident Prezident společnosti Nvidia GeForce, během prezentace CES společnosti. „Nyní je ten správný čas na dodání RTX pro každého hráče.“ Dostupnost však nadále vzbuzuje obavy, protože prakticky všechny nové grafické karty pro PC jsou momentálně na skladě nebo mají vyšší cenu než MSRP. Fisher během své prezentace uvedl, že Nvidia ví, že tyto produkty „byly těžké najít, a chceme vám poděkovat za trpělivost, protože pokračujeme v tvrdé práci, abychom to dohnali.“ Kromě nového hardwaru oznámila Nvidia podporu funkcí pro několik her:

  • Call of Duty: Warzone přidává podporu DLSS.
  • Outriders bude podporovat DLSS.
  • Five Nights at Freddy’s: Security Breach bude podporovat RTX ray tracing a DLSS.
  • FIST kovaný ve stínu bude podporovat RTX ray tracing.
  • Rainbow Six Siege a Overwatch dostávají podporu Nvidia Reflex.

AMD rozšiřuje svoji vedoucí pozici v procesorech

CEO AMD Dr. Lisa Su na pódiu na CES 2021

Nedávno vydané procesory AMD řady Ryzen 5000 prokázaly, že společnost může na desktopu poskytovat nejlepší výkon ve své třídě. Na veletrhu CES 2021 představila generální ředitelka společnosti Dr. Lisa Su přístup se dvěma hroty, který přináší notebookům Ryzen 5000. Procesory společnosti Ryzen řady H se zaměřují na ultratenké a kompaktní notebooky. Ty mají až osm jader, šestnáct vláken a frekvence hodin až 4,4 GHz. Su během prezentace AMD řekl, že „když se podíváte na měřítka, je zcela jasné, že Ryzen 7 právě spouští váš software rychleji.“ Benchmarky ukázané Su tvrdí, že Ryzen 7 5800U je o 18–44% rychlejší než procesor Intel Core i7-1185G7, procesor v populárních notebookech, jako je Dell XPS 13. Společnost také představila svůj nový procesor Ryzen 5000 HX-Series pro notebooky. Ty se zaměřují na kategorii, kde AMD dříve zaostávala za Intel: herní notebooky. Procesory Intel si díky herním notebookům často vedou lépe díky vyšším taktovacím rychlostem. Řada Ryzen HX reaguje zasažením zesilovacích hodin až 4,8 GHz a dosahuje této rychlosti při zachování osmi jader. AMD také odemkne rychlost hodin, takže výrobci a majitelé notebooků se mohou pokusit přetaktovat čip. Společnost tvrdí, že její nejrychlejší procesor řady HX, Ryzen 9 5900HX, má 13-35% náskok před Intel Core i9-10980HK. Nový hardware AMD konečně nabízí alternativu k Intel a výrobci notebooků to vzali na vědomí. Su během prezentace AMD uvedla, že „očekáváme, že počet návrhů notebooků poháněných naší novou generací mobilních procesorů vzroste o 50%,“ což povede k 150 novým modelům. Notebooky s mobilním hardwarem AMD Ryzen 5000 zasáhnou maloobchodníky v únoru 2021. Zatímco AMD měla co říci o procesorech, na grafice to Nvidii neprospělo. Su by mohla sdílet pouze to, že AMD přinese svůj nejnovější grafický hardware, postavený na stejné architektuře RDNA, jakou mají Xbox Series X a PlayStation 5, k notebookům někdy v první polovině roku 2021.

TCL jde velký

Propagační obrázek kolekce televizorů XL společnosti TCL

TCL nemá stejný vliv jako LG nebo Samsung, ale jeho ohromující růst tyto známé obry zpochybnil. TCL říká, že její televizory jsou nyní druhým nejpopulárnějším ve Spojených státech a třetím nejpopulárnějším v Kanadě podle objemu prodeje. Společnost má jednoduchý plán pro udržení tempa v roce 2021: jděte do velkého. Společnost XL-Collection s 85palcovými televizory pokryje všechny cenové body, od cenově dostupné řady TCL 4 až po prémiovou řadu TCL 8. Všechny televizory XL-Collection budou obsahovat streamovací platformu Roku a zobrazovací panely QLED, jejichž ceny začínají na 1600 USD. Špičkové modely budou využívat technologii podsvícení ODZero Mini-LED, kterou společnost TCL oznámila první den CES 2021. „Pouze největší obrazovky vás mohou skutečně přenést do světa za povrchem displeje,“ řekl Aaron Dew, Ředitel TCL pro vývoj produktů v Severní Americe během prezentace společnosti. „Neexistuje žádná náhrada za velkou obrazovku, která by nahradila filmový zážitek z kina.“ Zatímco velké televizory dělají titulky, klíčem k nedávné popularitě TCL je cenově dostupná řada 6, která za posledních několik let získala vynikající recenze. TCL však neubírá z plynu a plánuje přinést rozlišení 8K do řady 6 v roce 2021. To je odvážný závazek, a pokud to nebude mít za následek velký nárůst ceny (což zůstává bude oznámeno), poskytne řadě TCL řady 6 jasnou výhodu oproti konkurenci, která si vyhrazila rozlišení 8K pro své luxusnější televizory. TCL také v roce 2021 škádlil nové 5G telefony, svůj první 5G tablet a skládací smartphone pro Severní Ameriku, ačkoli podrobností je málo. Společnost TCL přinesla svůj první telefon do Verizonu, TCL 10 5G UW, koncem roku 2020.

Asus a Acer ukazují, jak by měl být virtuální CES hotový

Asus 'ROG Citadel XV "hra"

Většina společností na veletrhu CES 2021 se držela videoprezentací, ale Asus a Acer zvolily agresivnější přístup. Obě společnosti využily virtuální showroomy určené k replikaci stánku CES z domova. Asus šel přímo k hráčům s ROG Citadel XV, bezplatnou hrou nahranou na Steam, stejně jako byl spuštěn stream videa společnosti. ROG, což je zkratka pro Republic of Gamers, je pod značkou Asus, která mimo jiné prodává herní notebooky, grafické karty a mechanické klávesnice. „Hra“ ROG Citadel XV zahrnuje příběhový režim, doplněný prohlídkou drzého robota s průvodcem, nebo můžete přímo přeskočit do showroomu, pokud si chcete jen prohlédnout hardware. Jelikož jde o hru, obsahuje místo fotografií nebo videí 3D modely zařízení Asus. Vizuály byly rozhodně atraktivní, ale k vyzkoušení dema potřebujete moderní diskrétní grafickou kartu, aniž by se z ní stala prezentace. Virtuální showroom společnosti Acer naproti tomu funguje podobně jako vnitřní pohled v Mapách Google a podobných aplikacích. K vytvoření 3D prostoru, kterým můžete „procházet“ pohybem z jednoho bodu do druhého, pomocí řady fotografií pořízených z celé místnosti další. Ačkoli to není tak působivé jako Asus ‚ROG Citadel XV, má tu výhodu, že pracuje v prohlížeči. Tyto virtuální zážitky mi přály, abych si přál, aby si tento přístup vyzkoušelo více společností na CES 2021. Pokud to Asus a Acer zvládnou, proč by nemohly Samsung nebo LG? Možná uvidíme více 3D virtuálních zážitků na CES 2022, pokud osobní účast stále není možná.

Co bude dál?

Den dva na CES uzavírá většinu produktových oznámení show. Třetí den bude pravděpodobně přechodem k tématicky zaměřeným rozhovorům o herních trendech, inovacích inteligentních domů a zdraví. Zůstaňte naladěni! Chcete více? Podívejte se na naše pokrytí CES 2021 přímo zde.