Skip to content

Chrome Canary: Co to je (a kdo to potřebuje)

12 de Červenec de 2021
GettyImages 769719673 5b455b9c46e0fb0037e53655

Chrome Canary je špičkový webový prohlížeč Google zaměřený na vývojáře, zkušené techniky a nadšence do prohlížečů. Pokud rádi experimentujete s novými webovými prohlížeči, pak by to mohlo být pro vás.

Co je Chrome Canary?

Canary je experimentální verze populárního prohlížeče Chrome. Google nabízí pro svůj prohlížeč čtyři kanály vydání: Stable, Beta, Dev a Canary. Většina lidí používá stabilní verzi populárního prohlížeče, který je důkladně testován a považován za velmi spolehlivý. Naopak Canary může oslovit lidi, kteří mají rádi nudle s novými technologiemi a chtějí si předem prohlédnout, jak může standardní prohlížeč vypadat v budoucnu. Canary je surový a nedokončený prohlížeč ve srovnání s jeho bratranci Dev, Beta a Stable. Výsledkem je, že procházení v Canary může být trochu nerovnoměrné ve srovnání s tím, na co jste zvyklí v typickém webovém prohlížeči. Mohly by se objevit chyby, funkce, které se vám líbí, mohly náhle bez varování zmizet a samotný prohlížeč by vás mohl neočekávaně bombardovat. Stručně řečeno, tento prohlížeč je nedokončenou prací. Získává nové aktualizace a funkce téměř každý den, a přestože jsou v tisku, není zaručeno, že budou stabilní. Sestava Canary může být zajímavá, pokud chcete včasný přístup k experimentálním funkcím před širokou veřejností, ale neměli byste se na ni spoléhat jako na svůj primární prohlížeč – ve skutečnosti ji nemůžete nastavit jako výchozí prohlížeč. Je v pořádku použít jako sekundární prohlížeč, pokud chcete, a nemusíte si dělat starosti s jakýmkoli zvláštním chováním ovlivňujícím vaše procházení ve standardním prohlížeči Google.

Kdo používá Chrome Canary

Canary není určen pro uživatele webu, kterým technologie nevyhovuje. Jak Google varuje: „Buďte varováni: je určen pro vývojáře a začínající uživatele a někdy se může úplně rozpadnout.“ Technici tento typ webového prohlížeče označují jako špičkovou technologii, což znamená, že nemusí být připraven na hlavní vysílací čas a může být dokonce nestabilní nebo nespolehlivý. Pokud vás tedy myšlenka pádu prohlížeče stresuje, tento divoký pták není pro vás. Pokud vám nevadí občasné závady nebo hrbolatá plavba, možná zjistíte, že stojí za to se podívat. Jak název napovídá, Canary dává technikům Google včasné varování před chybami nebo závadami, které by se nakonec mohly stát problémem, pokud by nebyly adresovány – stejně jako kanár v uhelném dole. Díky této zpětné vazbě je Google schopen zrychlit vývojový cyklus a získat skvělé nové funkce pro veřejnost rychleji, než by jinak mohl.

Jak se dostat na Kanárské ostrovy

Pokud jste zvědaví (nebo jen chcete žít na hraně) a chcete si tento prohlížeč vyzkoušet sami, můžete jej použít na následujících platformách: Windows 64-bit, Windows 32-bit, Mac OSX a Android. Google udržuje aktuální seznam svých kanálů vydání Chrome, kde můžete získat podrobnější informace o dostupnosti Canary a najít příslušné odkazy ke stažení. Všimnete si, že ikona tohoto prohlížeče vypadá podobně jako běžný Chrome, ale má zlatou barvu, což usnadňuje rozeznání obou verzí.

Nastavení Chrome Canary

Na Canary se můžete přihlásit pomocí svého účtu Google, abyste získali přístup k záložkám, historii prohlížení, heslům a nastavením, která jste již mohli nakonfigurovat v běžné verzi prohlížeče. Pokud dáváte přednost opatrnosti, možná nebudete chtít synchronizovat Canary s vaším účtem Google, protože by mohla mít chyba vliv na vaše nastavení a synchronizovat tyto změny s vaším účtem Google, což se později projeví ve standardní verzi aplikace. V Canary však můžete nakonfigurovat více uživatelských profilů. Tímto způsobem můžete nastavit karanténu, kde můžete hrát s novými skvělými funkcemi experimentálního prohlížeče, aniž byste se museli starat o to, co se stane, když narazíte na závadu.