Skip to content

Chyba Ntkrnlmp.exe: Co to je a jak jej opravit

3 de Srpen de 2021
GettyImages 931937012 abf4249112de4c0b8dbf59bcd6d4c949

Pokud v systému Windows získáte modrou obrazovku smrti (BSOD), soubor s výpisem selhání systému Windows může jako příčinu ukazovat na Ntkrnlmp.exe. Zdrojem problému však není Ntkrnlmp.exe, ale spíše data, která má za úkol zpracovat. Pokyny v tomto článku platí pro Windows 10, Windows 8 a Windows 7.

Co způsobuje chyby Ntkrnlmp.exe?

Ntkrnlmp je zkratka pro verzi NT Kernel Multi-Processor. Představte si Ntkrnlmp.exe jako seznam úkolů počítače. Jádro operačního systému je zodpovědné za opravu velkého množství programů, procesů a dalších položek, které počítač potřebuje k bezproblémovému provozu. Pokud některý z těchto programů způsobí problém, může dojít k zastavení programu Ntkrnlmp.exe a selhání počítače. Mezi potenciální příčiny chyb Ntkrnlmp.exe patří:

 • Poškozené napájecí kabely a adaptéry.
 • Instalace nových zařízení, ovladačů nebo aktualizací softwaru.
 • Instalace aktualizací systému Windows.
 • Instalace softwaru jiného výrobce, který je špatně naprogramován nebo není ověřen.
 • Viry nebo jiný malware.

Jak opravit chyby Ntkrnlmp.exe

Vyzkoušejte tyto kroky pro řešení potíží, dokud váš počítač nebude fungovat normálně:

 1. Použijte jiný napájecí adaptér. Zkuste to, pokud narazíte na tento problém při probuzení počítače. Vadný adaptér může způsobit problémy s napájením.

 2. Zkontrolujte hardware počítače. Pokud jste nedávno vyměnili paměť RAM nebo jiné součásti v počítači, zkontrolujte, zda jsou všechny součásti od stejného výrobce. RAM od různých výrobců může mít potíže se správnou interakcí.

 3. Prohledejte počítač, zda neobsahuje malware. Spusťte počítač v nouzovém režimu a spusťte kontrolu malwaru pomocí programu, jako je Windows Defender. Odstraňte veškerý malware, který najde, a restartujte počítač.

 4. Odpojte všechna periferní zařízení. Odeberte všechna připojená zařízení, například externí pevné disky, a restartujte počítač. Pokud se tím problém vyřeší, odinstalujte a znovu nainstalujte ovladače každého zařízení.

 5. Aktualizujte ovladače systému Windows. Tyto chyby způsobily zejména ovladače grafických karet. Pokud nemáte žádné další aktualizace, odinstalujte a znovu nainstalujte tyto ovladače.

 6. Použijte nástroj Obnovení systému. To je užitečné zejména při problémech s aktualizacemi systému Windows. Obnovení systému může vrátit počítač na datum před aktualizací. Veškeré změny, které jste provedli v operačním systému od data vrácení, budou odstraněny. Zálohujte soubory, které chcete zachovat.