Skip to content

Clicky klávesnice se mohou zdát chladnější, ale nejsou vždy lepší

29 de Červenec de 2022
IMG 6913 a02aa35edac94a18a5803877a754839f

Klíčové věci

  • Mechanické klávesnice nejsou nutně lepší pro vaše zápěstí než moderní ploché klávesnice.
  • Zdraví zápěstí a rukou se snižuje na držení těla.
  • Mechanické klávesnice jsou mnohem zábavnější než nudné staré klávesnice notebooků.

Mechanické klávesnice jsou zábavné, cool, přizpůsobitelné a perfektní pro otravné spolupracovníky. Ale je vlastně lepší na nich psát? Fanoušci klikacích klávesnic často zmiňují odezvu, pozitivní ovládání (přesně víte, kdy se stisk klávesy zaregistroval) a celkově pohodlnější a možnou ergonomickou výhodu. A psaní na těchto klávesnicích je velmi odlišný a poutavější zážitek. Ale je to objektivně lepší, nebo je to všechno jen na preferenci a názoru? „Ať už máte mechanickou klávesnici nebo klávesnici ve stylu notebooku, je nutné, abyste seděli v jedné rovině s klávesnicí a také vaše předloktí, ruce a prsty byly v úrovni,“ Edna Golandskypedagog a odborník na zdravé psaní, řekl zivotdivny e-mailem.

Rozdíl kliknutí

Pokud jste nikdy nepoužívali mechanickou klávesnici, pak ji při prvním pokusu pravděpodobně nenávidíte. Klávesy jsou vyšší, je potřeba je zatlačit dál a je tam to neustálé klapání. Také budete mít pocit, že se učíte psát úplně znovu. Ale pokud vytrváte, pak budete odměněni buď: a) Žádná změna – pořád to nenávidíte, proč někdo používá tento zastaralý odpad? Nebo b) Láska. Proč by někdo po vyzkoušení tohoto pokračoval v používání těchto měkkých, gumových membránových klíčů?

Detailní záběr na klávesy klikavé klávesnice.

Existuje několik designů mechanických klávesnic, ale všechny populární používají velké klávesy na hřídeli obklopené pružinou. Samotný spínač je pás ohýbaného kovu, který se uzavírá, když se tělo klíče pohybuje dolů. Spínač se aktivuje dříve, než se klíč vysune, a vydá pozitivní cvaknutí, které snadno ucítíte prsty. Tato pozitivní aktivace může být důvodem, proč jsou tyto klávesnice oblíbené u těžkých písařů. Oblíbené jsou ale i u hobíků. Existuje obrovský trh s náhradními díly (gumové kroužky pro snížení cvakání, vlastní krytky kláves, hadříkem potažené USB kabely, RGB podsvícení a další) a především tyto věci vypadají super cool, zvláště když je porovnáme s běžnými kancelářskými fádními. jednotky, na které jsme zvyklí. Když jsem se ptal na komentáře k mechanickým klávesnicím, nejoblíbenější odpovědí bylo, že jsou odolné.

A podle mých zkušeností je to pravda. Mám starý Filco Majestouch, který je po mnoha letech tvrdého používání stále silný. Ve srovnání s klávesnicemi notebooků jsou tyto mechanické verze často rozsáhlejší a nabízejí další klávesy a funkce. Některé, jako Das Keyboard, mají dokonce knoflíky, kterými lze ovládat hlasitost nebo jiné funkce. Ale jsou pro vás opravdu o něco lepší než Magic Keyboards od Apple a podobná provedení ve stylu notebooků?

Případ proti

Důvodem, proč někdo dostane RSI (repetitive stress disorder) z jakéhokoli druhu klávesnice, je držení těla. Máte ruce a paže ve správném úhlu, abyste se vyhnuli namáhání? Tlačíte příliš silně, nebo si nějak pletete šlachy a podobně?

Podsvícená klikací klávesnice.

„Důvod, proč musí být výška vašeho sedu v úrovni klávesnice, je ten, že když pohybujete prsty, rukou a předloktími, mohou to dělat jako celek při psaní,“ říká Golandsky. „To je důležité, protože když se prsty nepohybují k sobě, často provádíme malé pohyby, jako je kroucení, které způsobuje bolest zápěstí po stranách, která může jít až k lokti, nebo kroucení, které způsobuje napětí v prstech, rukou, a zbraně.“ Jednou nevýhodou mechanických klávesnic v tomto ohledu je to, že jsou vyšší než klávesnice ve stylu notebooků, a to i když zahrnete skutečné notebooky s jejich tlustým tělem. Naše stoly jsou už většinou příliš vysoké a nutí nás naklánět předloktí nahoru. Cokoli, co to zhoršuje, je špatná zpráva.

Ale Bruce Whiting z The Keyboard Company má nápad, že pouhým opřením se o židli můžete otevřít úhel vašich paží a vyhnout se jakýmkoli potížím. „Ale [with] správné držení těla, nenakláníte se, takže výška klávesnice nehraje roli – to je moje teorie,“ Whiting řekl zivotdivny prostřednictvím Twitteru. Nakonec je to jako cokoli, co souvisí s vaším tělem – záleží to na vás. Někteří lidé mohou přejít na mechanické klávesnice a jejich RSI zmizí. Ostatní by mohli zjistit, že se to zhorší. Ale tyto věci se stávají tak populární, že si můžete koupit něco jako roztomilý nový Q2 od Keychron za pouhých 149 $ a uvidíte, co všechno je kolem toho.