Skip to content

Co dělat, když se Chkdsk zasekne při skenování

1 de Srpen de 2021
GettyImages 514408799 57d5cacb5f9b589b0a67fd5d

Když váš počítač začne běžet pomaleji a pomaleji, můžete se rozhodnout spustit chkdsk a zkontrolovat a opravit všechny chyby disku pro lepší výkon. Pokud je operačním systémem vašeho počítače Windows 8 nebo Windows 10 a spustili jste chkdsk, možná jste se setkali s frustrující situací, ve které to vypadá, jako by chkdsk přestal fungovat. Procento pokroku se zastavilo na dlouhou dobu – tak dlouho, že nemůžete zjistit, zda celá věc zamrzla. Ve většině případů je chkdsk stále spuštěn. Problém je v tom, že ve Windows 8 a Windows 10 Microsoft změnil vzhled displeje chkdsk. Už vám neukazuje, co se přesně děje, jak to dělaly předchozí verze.

The Waiting Game

Krátké řešení tohoto problému může být frustrující: Počkejte. Toto čekání může být docela dlouhé, dokonce hodiny. Někteří lidé, kteří se s tímto problémem setkali a čekali v důvěře, že se systém spojí, byli odměněni úspěchem po 3 až 7 hodinách. To vyžaduje hodně trpělivosti, takže pokud můžete, ušetříte si stres, když potřebujete spustit chkdsk, když to nebudete potřebovat počítač po značnou dobu.

Co dělá Chkdsk

Chkdsk je nástroj v systému Windows, který pomáhá udržovat integritu systému souborů pevného disku a jeho dat. Rovněž zkoumá fyzické disky pevného disku a hledá poškození. Pokud je problém se systémem souborů vašeho pevného disku, chkdsk se pokusí jej opravit. Pokud dojde k fyzickému poškození, pokusí se chkdsk obnovit data z této části jednotky. Nedělá to automaticky, ale chkdsk vás v těchto případech vyzve ke spuštění těchto procesů.

Systém souborů na vašem pevném disku se může časem stát nepořádným, protože k souborům se neustále přistupuje, aktualizují se, přesouvají, kopírují, mazají a zavírají. Všechno, co se v průběhu času míchá, může potenciálně vést k chybám – trochu jako zaneprázdněný člověk, který špatně umístí soubor do kartotéky. Pokud jste netrpěliví, pravděpodobně budete chtít na počítači tvrdě vypnout podržením vypínače a začít znovu. To se obvykle nedoporučuje, protože restart, když je pevný disk uprostřed čtení nebo zápisu, by mohl způsobit větší problémy – potenciálně dokonce poškození systému Windows způsobem, který by vyžadoval úplnou přeinstalaci operačního systému. Doporučujeme provést vypnutí v systému Windows; to dává operačnímu systému šanci uklidit místo před zavřením.

Když je Chkdsk zaseknutý nebo zmrzlý

Pokud jste čekali hodiny nebo přes noc a váš chkdsk je stále zaseknutý, musíte jednat.

 1. Restartuj svůj počítač.

 2. lis Esc nebo Vstupte zastavit běh chkdsk (pokud se o to pokusí).

 3. Spusťte Vyčištění disku nástroj pro vymazání nevyžádaných souborů.

  Vyčištění disku spuštěné v systému Windows 10

 4. Otevřete zvýšený CMD, zadejte sfc /scannow, následován Vstupte spusťte Kontrola systémových souborů.

  SFC Scannow běžící na Windows 10

 5. Během spouštění restartujte a ukončete znovu chkdsk stisknutím Esc nebo Vstupte, Pokud je třeba.

 6. Otevřete CMD jako správce, zadejte Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth, následován Vstupte opravit bitovou kopii systému Windows.

  Spuštění opravy Dism v systému Windows 10

 7. Běh chkdsk znovu.

  Chkdsk úspěšně běží na Windows 10

 8. Skenování by tentokrát mělo být možné spustit do dokončení.