Skip to content

Co dělat, když se Windows Update zasekne nebo zamrzne

8 de Srpen de 2021
windows update frozen 57ec165b5f9b586c3594763f

Většinu času služba Windows Update plní svou práci s malou nebo žádnou pozorností od nás. I když můžeme čas od času kontrolovat a instalovat aktualizace ručně, většina počítačů se systémem Windows 10 je nakonfigurována tak, aby důležité aktualizace používaly automaticky, zatímco starší verze jako Windows 7 a Windows 8 tyto opravy obvykle aplikují v noci na Patch Tuesday. Někdy se však stane, že když se během vypínání nebo spouštění instaluje oprava nebo možná i aktualizace service pack, instalace aktualizace se zasekne – zamrzne, zamkne se, zastaví se, zablokuje se, hodiny, ať už tomu chcete říkat jakkoli. Windows Update trvá věčnost a je jasné, že je třeba něco udělat. Instalace jedné nebo více aktualizací systému Windows je pravděpodobně zaseknutá nebo zamrzlá, pokud uvidíte, že jedna z následujících zpráv přetrvává delší dobu:

 • Příprava na konfiguraci systému Windows. / Nevypínejte svůj počítač.
 • Konfigurace aktualizací systému Windows / x% dokončeno / Nevypínejte počítač.
 • Nevypínejte ani neodpojujte zařízení. / Instalace aktualizace x z x …
 • Práce na aktualizacích / x% dokončeno / Nevypínejte počítač
 • Nechte počítač zapnutý, dokud se to neprovede / Instalace aktualizace x z x …
 • Příprava systému Windows / Nevypínejte počítač

Můžete také vidět Fáze 1 z 1 nebo Fáze 1 ze 3nebo podobná zpráva před druhým příkladem. Někdy Restartování je vše, co uvidíte na obrazovce. Mohou také existovat určité rozdíly ve znění v závislosti na verzi systému Windows, kterou používáte. Pokud na obrazovce nevidíte vůbec nic, zvláště pokud si myslíte, že aktualizace mohly být nainstalovány úplně, ale mohou být příčinou čehokoli, s čím se setkáváte, podívejte se místo toho do našeho tutoriálu Jak řešit problémy způsobené aktualizacemi systému Windows.

Příčina zamrzlé nebo zaseknuté aktualizace systému Windows

Existuje několik důvodů, proč může instalace nebo dokončení jedné nebo více aktualizací systému Windows přestat reagovat. Nejčastěji jsou tyto typy problémů způsobeny konfliktem softwaru nebo dříve existujícím problémem, který jednoduše nebyl odhalen, dokud se aktualizace systému Windows nezačaly instalovat. Mnohem vzácněji jsou způsobeny chybou na straně Microsoftu ohledně samotné aktualizace, ale to se stává. Během aktualizace systému Windows, včetně Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP a dalších, se u kteréhokoli z operačních systémů společnosti Microsoft mohly vyskytnout problémy se zamrzáním. V systému Windows existuje skutečný problém, který může způsobit zamrznutí instalací systému Windows Update, ale je použitelné pouze pro systém Windows Vista a pouze v případě, že ještě nebyl nainstalován SP1. Pokud váš počítač odpovídá tomuto popisu, nainstalujte Windows Vista SP1 nebo novější a problém vyřešte.

Ujistěte se, že jsou aktualizace skutečně zaseknuté

Konfigurace nebo instalace některých aktualizací systému Windows může trvat několik minut nebo déle, takže se před pokračováním chcete ujistit, že jsou aktualizace skutečně zaseknuté. Pokus o vyřešení problému, který ve skutečnosti neexistuje, by mohl být jen vytvořit problém. Pokud se na obrazovce nic neděje, můžete zjistit, zda se aktualizace systému Windows zasekly 3 hodiny a více. Pokud se po tak dlouhé době budete divit, podívejte se na kontrolku aktivity pevného disku. Uvidíte buď žádnou aktivitu (přilepená) nebo velmi pravidelné, ale velmi krátké záblesky světla (nepřichytí se).

Je pravděpodobné, že jsou aktualizace zavěšeny před 3hodinovou hranicí, ale je to rozumné množství času na čekání a déle, než jsme kdy viděli, že aktualizace systému Windows trvá úspěšnou instalaci.

Jak opravit zablokovanou instalaci Windows Update

 1. lis Ctrl+Alt+Del. V některých situacích může být aktualizace systému Windows pozastavena ve velmi konkrétní části instalačního procesu a po provedení příkazu klávesnice Ctrl+Alt+Del se vám může zobrazit přihlašovací obrazovka systému Windows. Pokud ano, přihlaste se jako obvykle a nechte aktualizace úspěšně pokračovat v instalaci. Pokud se počítač restartuje po Ctrl+Alt+Del, přečtěte si druhý Poznámka v kroku 2 níže. Pokud se nic nestane (s největší pravděpodobností), přejděte ke kroku 2.

 2. Restartujte počítač pomocí tlačítka reset nebo vypnutím a opětovným zapnutím pomocí tlačítka napájení. Windows se spustí normálně a dokončí instalaci aktualizací. Pokud je instalace aktualizace systému Windows skutečně zamrzlá, nemáte jinou možnost než tvrdý restart. V závislosti na konfiguraci systému Windows a BIOS/UEFI může být nutné před vypnutím počítače několik sekund podržet vypínač. Na tabletu nebo notebooku může být nutné vyjmutí baterie. Pokud používáte Windows 10 nebo Windows 8 a po restartu se dostanete na přihlašovací obrazovku, zkuste klepnout nebo kliknout na ikonu napájení vpravo dole a vybrat Aktualizujte a restartujte, Pokud je k dispozici. Pokud se po restartu automaticky dostanete do nabídky Advanced Boot Options nebo Startup Settings, zvolte Nouzový režim a podívejte se na komentáře v kroku 3 níže.

 3. Spusťte Windows v nouzovém režimu. Tento speciální diagnostický režim systému Windows načte pouze minimální ovladače a služby, které systém Windows absolutně potřebuje, takže pokud je jiný program nebo služba v konfliktu s jednou z aktualizací systému Windows, instalace se může dokončit v pořádku. Pokud se aktualizace systému Windows úspěšně nainstalují a budete pokračovat do nouzového režimu, restartujte odtud, abyste normálně vstoupili do systému Windows.

  Nastavení spouštění pro PC s Windows, včetně možností Nouzového režimu

 4. Dokončete obnovení systému a vraťte zpět změny provedené dosud nedokončenou instalací aktualizací systému Windows. Protože k systému Windows nemůžete normálně přistupovat, zkuste to provést z nouzového režimu. Pokud si nejste jisti, jak spustit v nouzovém režimu, podívejte se na odkaz v kroku 3. Během obnovení systému nezapomeňte zvolit bod obnovení vytvořený systémem Windows těsně před instalací aktualizace. Za předpokladu, že byl proveden bod obnovení a obnovení systému proběhlo úspěšně, by měl být váš počítač vrácen do stavu, ve kterém byl před spuštěním aktualizací. Pokud k tomuto problému došlo po automatické aktualizaci, například co se stane v Patch Tuesday, změňte nastavení Windows Update, aby se tento problém sám neopakoval.

 5. Pokud nemáte přístup k nouzovému režimu nebo pokud se obnovení z nouzového režimu nezdařilo, vyzkoušejte Obnovení systému z Pokročilých možností spuštění (Windows 10 a 8) nebo Možnosti obnovení systému (Windows 7 a Vista).

  Možnost Obnovení systému pro Windows 10 PC

  Protože jsou tyto nabídky nástrojů dostupné „mimo“ Windows, můžete to zkusit, i když je Windows zcela nedostupný. Obnovení systému je k dispozici pouze mimo systém Windows, pokud používáte Windows 10, Windows 8, Windows 7 nebo Windows Vista. Tato možnost není v systému Windows XP k dispozici.

 6. Spusťte proces „automatické“ opravy počítače. Zatímco Obnovení systému je přímější způsob, jak vrátit změny, v tomto případě aktualizace systému Windows je někdy na místě komplexnější proces opravy.

  • Windows 10 a Windows 8: Zkuste opravu při spuštění. Pokud to nepomůže, zkuste resetovat tento počítač ( nedestruktivní možnost, samozřejmě).
  • Windows 7 a Windows Vista: Zkuste proces opravy při spuštění.
  • Windows XP: Zkuste proces Opravit instalaci.
 7. Otestujte paměť svého počítače. Je možné, že selhání paměti RAM může způsobit zamrznutí instalací oprav. Naštěstí se paměť opravdu snadno testuje.

 8. Aktualizujte BIOS. Zastaralý systém BIOS není běžnou příčinou tohoto problému, ale je to možné. Pokud jedna nebo více aktualizací, které se Windows pokouší nainstalovat, souvisí s fungováním systému Windows s vaší základní deskou nebo jiným vestavěným hardwarem, problém by mohla vyřešit aktualizace systému BIOS.

 9. Proveďte čistou instalaci systému Windows. Čistá instalace zahrnuje úplné vymazání pevného disku, na kterém je nainstalován systém Windows, a poté instalaci systému Windows znovu od začátku na stejný pevný disk. Očividně to nechcete dělat, pokud nemusíte, ale je to velmi pravděpodobné řešení, pokud kroky před tímto byly neúspěšné. Může se zdát pravděpodobné, že přeinstalování systému Windows a poté stejné přesné aktualizace systému Windows způsobí stejný problém, ale to se obvykle nestává. Protože většina problémů se zablokováním způsobených aktualizacemi od společnosti Microsoft jsou ve skutečnosti konflikty softwaru, čistá instalace systému Windows, po níž okamžitě následuje instalace všech dostupných aktualizací, obvykle vede k dokonale fungujícímu počítači.

Stále máte problémy se zaseknutím/zamrzáním související s Windows Update?

Pokud se aktualizace zaseknou při instalaci na Patch Tuesday nebo těsně po ní (druhé úterý v měsíci), podívejte se na naše Podrobnosti o nejnovějším úterku Patch, kde najdete další informace o těchto konkrétních opravách.