Skip to content

Co je 8K fotoaparát?

12 de Červenec de 2021

8K fotoaparát je digitální fotoaparát, který dokáže pořizovat statické snímky nebo videozáznamy v 8K rozlišení. 8K rozlišení se skládá z 7680 x 4320 pixelů (4320p – nebo ekvivalent 33,2 megapixelů). 8K má čtyřnásobný počet pixelů než 4K a 16násobek pixelů 1080p.

Osoba natáčející sportovní událost s 8K kamerami

Jak funguje 8K kamera

Fotoaparát 8K používá k zachycení digitálního obrazu na technické úrovni objektiv a senzorový čip. Digitální obraz se poté uloží na paměťovou kartu nebo vyměnitelný pevný disk nebo odešle obrazový signál na externí pevný disk nebo tiskárnu, zobrazovací zařízení nebo živé vysílání, které lze přijímat a prohlížet. Výzvou pro výrobce fotoaparátů je vtesnat nejméně 33,2 milionu pixelů do čipu snímače dostatečně malého, aby se vešel do krytu fotoaparátu (nebo aby byl fotoaparát dostatečně velký pro snímač). K dispozici jsou statické i videokamery, které snímají obrázky v rozlišení 8K.

8K statické obrázky vs. video

Pořizování statických snímků fotoaparátem 8K je stejné jako u jiných digitálních fotoaparátů. Kromě sestavy čipu snímače a objektivu obsahují fotoaparáty 8K obvykle stejné možnosti nastavení jako jiné fotoaparáty, například automatické a manuální ostření, expozice, clona a rychlost závěrky. V závislosti na značce a modelu můžete být také schopni fotografovat v rozlišení nižším než 8K.

Digitální fotoaparát Nikon D580

Přestože fotoaparát může pořizovat 8K statické obrázky nebo sérii statických obrázků v rychlém sledu, požadavky na pořizování pohyblivých videozáznamů jsou složitější. Aby bylo možné zobrazit 8K video obrazy na zobrazovacích zařízeních nebo promítat na obrazovku, musí mít fotoaparát rychlé procesory, které mohou bez přerušení odesílat zachycené obrázky na úložné zařízení nebo živé vysílání. Fotoaparát musí přesouvat obrazová data vysokou rychlostí (bitovou rychlostí), která může být až několik Gb / s (gigabajty za sekundu) v závislosti na tom, zda jsou obrázky komprimovány nebo nekomprimovány. S těmito příchozími rychlostmi musí být také kompatibilní úložná nebo přijímací zařízení. Úložiště pro 8K video musí být velké. Čtyřicet minut 8K videa může vyžadovat 2-terabajty úložiště nebo více, v závislosti na tom, zda jsou RAW nebo komprimovány.

Mozky kamery Red Monstro a Helium 8K Cinema Camera

Používá se pro 8K fotoaparáty

Kamery 8K mohou dodávat obrázky pro několik aplikací:

  • 8K TV – S trendem směrem k větším televizním obrazovkám jsou videozáznamy a videozáznamy v rozlišení 8K velmi vhodné pro televizory s úhlopříčkou 85 palců a větší.
  • Zobrazení kina – Kvalita obrazu, která se blíží 35 mm filmu než digitální kinofilmové a 4K fotoaparáty a projekční systémy používané v kinech.
  • Digitální značení – Digitální billboardy, maloobchodní displeje a velké vnitřní a venkovní displeje, které vypadají stejně hladce jako obraz na TV nebo projekční ploše.
  • Živé akce – Přestože se kamery 8K nevysílaly v 8K, byly použity v událostech, jako je Super Bowl.
  • Lékařské zobrazování – Poskytuje podrobnosti potřebné pro přesné zobrazení zdravotních stavů.
  • Prostor a astronomie – 8K zobrazovací schopnost může poskytnout více podrobností pro kamery dalekohledů a vesmírných sond.

Guardians of the Galaxy Vol. 2 byl první film natočený pomocí 8K fotoaparátu.

Kdo vyrábí 8K fotoaparáty?

Několik společností vyrábí fotoaparáty s podporou 8K, včetně Canon a Nikon.

Digitální fotoaparát Canon EOS 5DS

Sharp, Sony, Ikegami a Red jsou významnými hráči ve 8K videokamerách. Fotoaparáty Red a Sony se primárně používají v kině. Naproti tomu kamery Ikegami a Sharp se používají hlavně ve výrobě, kde je obsah, případně ve streamování nebo televizním vysílání.

Sharp 8C-B60A 8K videokamera

Jsou 8K fotoaparáty na prodej?

Pro spotřebitele jsou k dispozici fotoaparáty s rozlišením 8K, pokud máte hotovost (3 000 až 5 000 USD nebo více, pokud zahrnete fotoaparát a další objektivy), ale 8K videokamery jsou momentálně vyhrazeny pro profesionální použití a jsou velmi drahé, cena 50 000 USD nebo více . Sharp předvedl 8K videokameru s navrhovaným cenovým bodem za méně než 5 000 dolarů, takže doufejme, že bude následovat více výrobců.

Sharp kompaktní 8K fotoaparát

V dalším průlomu však společnost Samsung učinila odvážný krok tím, že do svých smartphonů Android řady Galaxy S20 začlenila kameru s rozlišením 8K. Aby se podpořil prostor potřebný k natáčení a ukládání videí, může se špičkový model S20 Ultra rozšířit a pojmout 1 TB paměti. 8K videa natočená telefonem řady S20 lze nahrát na YouTube a streamovat na vybrané televizory Samsung 8K QLED. Ceny řady S20 se pohybují od 999 do 1399 USD. Ceny řady S20 neobsahují žádnou další paměť. K uložení mnoha 8K videí možná budete potřebovat více.

Telefony Android řady Samsung S20