Skip to content

Co je adresa URL (Uniform Resource Locator)?

28 de Červenec de 2021
surf internet url henrik5000 e getty images 56fa7f855f9b5829867282a9

Zkráceno jako URL, Uniform Resource Locator je způsob, jak identifikovat umístění souboru na internetu. Jsou to to, co používáme k otevírání nejen webových stránek, ale také ke stahování obrázků, videí, softwarových programů a dalších typů souborů, které jsou hostovány na serveru. Otevření a místní soubor ve vašem počítači je stejně jednoduchý jako poklepání, ale otevřít soubory v něm dálkový počítače, například webové servery, musíme používat adresy URL, aby náš webový prohlížeč věděl, kde hledat. Například otevření souboru HTML, který představuje níže vysvětlenou webovou stránku, se provádí zadáním do navigační lišty v horní části prohlížeče, který používáte.

Ostatní jména

Uniform Resource Locators se nejčastěji označují zkratkou URL ale také se jim říká adresy webových stránek když odkazují na adresy URL, které používají protokol HTTP nebo HTTPS.

URL se obvykle vyslovuje s každým vysloveným písmenem jednotlivě (tj. u – r – l, ne hrabě). Bývala to zkratka pro Univerzální vyhledávač zdrojů před změnou na Uniform Resource Locator v roce 1994.

Příklady adres URL

Pravděpodobně jste zvyklí zadávat URL, jako je tato pro přístup na web Google: https://www.google.com

Celá adresa se nazývá URL. Dalším příkladem je tento web (první) a Microsoft (druhý): https://www.zivotdivny.com
https://www.microsoft.com

Můžete dokonce získat super konkrétní a otevřít přímou adresu URL obrázku, jako je tento dlouhý, který odkazuje na logo Google na webu Wikipedie. Pokud tento odkaz otevřete, uvidíte, že začíná https: // a má pravidelně vypadající URL, jako jsou výše uvedené příklady, ale poté má spoustu dalšího textu a lomítek, aby vás přesměroval na přesnou složku a soubor, kde se obrázek nachází na serveru webové stránky. Stejný koncept platí, když přistupujete k přihlašovací stránce routeru; IP adresa routeru se používá jako URL pro otevření konfigurační stránky. Většina z nás je obeznámena s těmito typy adres URL, které používáme ve webovém prohlížeči, jako je Firefox nebo Chrome, ale nejsou to jediné případy, kdy budete potřebovat adresu URL. Ve všech těchto příkladech používáte k otevření webu protokol HTTP, což je pravděpodobně jediný, s nímž se většina lidí setká, ale můžete použít i jiné protokoly, jako jsou FTP, TELNET, MAILTO a RDP. URL může dokonce ukazovat na místní soubory, které máte na pevném disku. Každý protokol může mít k dosažení cíle jedinečnou sadu pravidel syntaxe.

Struktura URL

Adresu URL lze rozdělit do různých sekcí, přičemž každá část slouží určitému účelu při přístupu ke vzdálenému souboru. HTTP a FTP URL jsou strukturovány stejně, jako protokol: // název hostitele / fileinfo. Například přístup k souboru FTP s jeho adresou URL může vypadat asi takto: FTP: //servername/folder/otherfolder/programdetails.docx

Což kromě toho FTP namísto HTTP, vypadá jako každá jiná adresa URL, se kterou se můžete na webu setkat. Použijme následující adresu URL jako příklad adresy HTTP a identifikujme každou část: https://security.googleblog.com/2018/01/todays-cpu-vulnerability-what-you-need.html

  • https je protokol (jako je FTP protokol), který definuje typ serveru, se kterým komunikujete.
  • bezpečnostní je název hostitele používaný k přístupu na tento konkrétní web.
  • googleblog je název domény.
  • com je doména nejvyšší úrovně (TLD), z nichž některé zahrnují .net, .org, .co.uk atd.
  • / 2018/01 / představuje adresáře použité k uspořádání webové stránky nebo souboru. Na webovém serveru, který obsahuje soubory webu, by to byly skutečné složky, kterými byste klikali, abyste našli soubor, který tato adresa URL specifikuje.
  • todays-cpu-vulnerability-what-you-need.html je skutečný soubor, na který URL ukazuje. Pokud jste se snažili načíst obrázek, zvukový soubor nebo jiný typ souboru namísto souboru HTML, pak by adresa URL skončila v této příponě souboru (například PNG nebo MP3).
  • security.googleblog.com jako skupina se nazývá plně kvalifikovaný název domény (FQDN).

Pravidla syntaxe URL

V adrese URL jsou povolena pouze čísla, písmena a následující znaky: ()! $ -‚_ * +. Ostatní znaky musí být zakódovány (přeloženy do programovacího kódu), aby byly přijaty. Některé adresy URL mají parametry, které ji oddělují od dalších proměnných. Například když vyhledáváte na Googlu záchranný drát: https://www.google.com/search?q=zivotdivny

Otazník, který vidíte, říká určitému skriptu hostovanému na serveru Google, že mu chcete poslat konkrétní příkaz, abyste získali vlastní výsledky. Konkrétní skript, který Google používá k provádění vyhledávání, ví, že cokoli následuje za ? q = část adresy URL by měla být identifikována jako hledaný výraz, takže vše, co se v daném okamžiku zadá do adresy URL, se použije k vyhledávání ve vyhledávači Google. Podobné chování můžete vidět na adrese URL v tomto vyhledávání YouTube nejlepší kočičí videa: https://www.youtube.com/results?search_query=best+cat+videos

Ačkoli v adrese URL nejsou povoleny mezery, některé weby používají a + znamení, které můžete vidět v příkladech Google i YouTube. Jiní používají zakódovaný ekvivalent prostoru, což je % 20. Některé adresy URL lze přepínat mezi parametry v závislosti na kontextu. Dobrým příkladem je přidání časového razítka k videu na YouTube. Některé odkazy vyžadují ampersand a jiné používají otazník. Adresy URL mohou také používat kotvy. Jsou umístěny na samém konci a popisují, kam na dané stránce přeskočit, když je vybrán odkaz. Kotvy se vytvářejí při přidávání odkazů na webovou stránku a používají znak čísla (#). Zde je příklad v záznamu na Wikipedii, kde vás kotva zavede do jiné části stránky: https://en.wikipedia.org/wiki/zivotdivny#History

Adresy URL, které používají více proměnných, používají za otazníkem jeden nebo více ampersandů. Zde můžete vidět příklad pro vyhledávání Amazon.com pro Windows 10: https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_2?url=search-alias%3Daps&field-keywords=windows+10

První proměnná, url, předchází otazník, ale další proměnná, klíčová slova pole, předchází ampersand. Dalším proměnným by také předcházel ampersand. U částí adresy URL se rozlišují velká a malá písmena – konkrétně všechno po název domény (adresáře a název souboru). Sami se o tom můžete přesvědčit, pokud použijete slovo „potřeba“ v příkladu adresy URL z Google, kterou jsme dekonstruovali výše, čímž se přečte konec adresy URL todays-cpu-vulnerability-what-you-NEED.html. Zkuste tuto stránku otevřít a uvidíte, že se nenačte, protože daný soubor na serveru neexistuje.

Více informací o URL

Pokud vás adresa URL nasměruje na soubor, který může zobrazit váš webový prohlížeč, například obrázek JPG, nemusíte jej ve skutečnosti stahovat do svého počítače, abyste jej viděli. U souborů, které se běžně nezobrazují v prohlížeči, jako jsou soubory PDF a DOCX, a zejména soubory EXE (a mnoho dalších typů souborů), budete vyzváni k jeho stažení. Adresy URL nám umožňují snadný přístup k adrese IP serveru, aniž bychom museli vědět, jaká je skutečná adresa. Jsou jako snadno zapamatovatelná jména našich oblíbených webových stránek. Tento překlad z adresy URL na adresu IP slouží serverům DNS. Některé adresy URL jsou opravdu dlouhé a složité a nejlépe se použijí, když na ně kliknete jako na odkaz nebo zkopírujete / vložíte do adresního řádku prohlížeče. Chyba v adrese URL může vygenerovat chybu stavového kódu HTTP řady 400, nejběžnějším typem je chyba 404. Jeden příklad lze vidět na gog.com. Pokud se pokusíte získat přístup na stránku, která na jejich serveru neexistuje (jako je tato), zobrazí se chyba 404.

Tyto typy chyb jsou tak běžné, že na některých webech často najdete jejich vlastní, často vtipné verze. Vedeme seznam těch lepších. Pokud máte potíže s přístupem na web nebo k online souboru, o kterém si myslíte, že by se měl načítat normálně, přečtěte si v části Jak řešit chyby v příručce URL další užitečné tipy, jak postupovat dále. Většina adres URL nevyžaduje uvedení názvu portu. Otevírací google.comlze například provést zadáním čísla portu na konci jako http://www.google.com:80 ale není to nutné. Pokud web místo toho fungoval na portu 8080, můžete port vyměnit a získat přístup na stránku tímto způsobem. Ve výchozím nastavení používají servery FTP port 21, ale jiné mohou být nastaveny na portu 22 nebo něco jiného. Pokud server FTP nepoužívá port 21, musíte pro správný přístup k serveru určit, který z nich používá. Stejný koncept platí pro jakoukoli adresu URL, která používá jiný port, než jaký program používaný k přístupu předpokládá ve výchozím nastavení, že používá.