Skip to content

Co je aktivace produktu?

5 de Červenec de 2021
GettyImages 173113595 57c217533df78cc16e960b86

Aktivace produktu (často jen aktivace) je postup, kterým se prokazuje legitimní instalace softwaru nebo operačního systému. Z technického hlediska znamená aktivace produktu obvykle kombinaci produktového klíče nebo sériového čísla s jedinečnými informacemi o počítači a odeslání těchto dat výrobci softwaru přes internet. Poté může výrobce softwaru ověřit, zda se informace shodují s jeho záznamy o nákupu, a jakékoli funkce (nebo nedostatek funkcí) lze poté umístit do softwaru.

Proč je třeba software aktivovat?

Aktivace produktu pomáhá dokázat, že použitý produktový klíč nebo sériové číslo není pirátské a že software je používán na odpovídajícím počtu počítačů … obvykle, ale ne vždy, na jednom. Jinými slovy, aktivace produktu brání uživatelům v kopírování programu na jiná zařízení bez placení za další instance, což je pozoruhodně snadné jinak. V závislosti na softwaru nebo operačním systému by volba neaktivace mohla zabránit úplnému spuštění softwaru, snížit funkčnost softwaru, vodoznaku jakýkoli výstup z programu, způsobit pravidelné (obvykle velmi nepříjemné) připomenutí nebo nemusí mít žádný účinek na Všechno. Například i když si určitě můžete stáhnout bezplatnou verzi oblíbeného programu pro aktualizaci ovladačů Driver Booster, nemůžete použít Všechno jeho funkcí, protože existuje profesionální verze stejného programu. Driver Booster Pro vám umožní stahovat ovladače rychleji a umožní vám přístup k větší kolekci ovladačů, ale pouze pokud vložíte licenční klíč Driver Booster Pro.

Jak aktivuji svůj software?

Pamatujte, že ne všechny programy musí být před použitím aktivovány. Obecným příkladem je většina freewarové programy. Aplikace, které lze 100% zdarma stáhnout a používat tak často, jak se vám líbí, obvykle není nutné aktivovat, protože jsou ze své podstaty zdarma pro téměř kohokoli. Software omezený v jednom nebo více aspektech, například časem nebo používáním, však často používá aktivaci produktu jako způsob, jak může uživatel tato omezení zrušit a používat program po datu bezplatné zkušební verze, používat jej na více počítačích, než umožňuje bezplatná edice. atd. Tyto programy často spadají pod pojem shareware. Bylo by nemožné poskytnout pokyny, jak aktivovat každý jednotlivý program a operační systém, ale obecně platí, že aktivace produktu funguje v zásadě stejně bez ohledu na to, co je potřeba aktivovat … Pokud instalujete operační systém, často dostal příležitost poskytnout během instalace aktivační klíč, možná dokonce s možností odložit aktivaci na později. Jakmile spustíte operační systém a používáte jej, je nejpravděpodobnější oblast v nastavení, kde můžete aktivovat zadáním kódu Product Key. Totéž platí pro softwarové programy, ačkoli většina vám dokonce umožňuje používat profesionální vydání po určitou dobu (například 30 dní) zdarma, s omezeními nebo bez omezení v závislosti na aplikaci. Když je však čas na aktivaci programu, některé nebo všechny funkce jsou zcela deaktivovány, dokud nevložíte produktový klíč. Pokud nemáte šanci zadat řadu čísel nebo písmen pro aktivaci, může tento program místo toho použít soubor aktivačního klíče, který dostanete prostřednictvím e-mailu nebo si ho stáhnete ze svého online účtu. Některé softwarové programy nepoužívají tradiční metodu aktivace a mohou vás místo toho přimět přihlásit se ke svému účtu prostřednictvím programu, protože váš stav aktivace je uložen ve vašem online účtu. V některých situacích, obvykle pouze v komerčních obchodních nastaveních, se více zařízení připojuje k místnímu serveru v síti a získávají informace o licenci potřebné pro konkrétní program. Zařízení jsou schopna používat software tímto způsobem, protože licenční server, který komunikuje přímo s výrobcem, může ověřit a aktivovat každou instanci programu. Vyhledejte ikonu klíče, tlačítko zámku, nástroj pro správu licencí nebo možnost v Soubor v nabídce nebo v nastavení. Obvykle tam máte možnost načíst licenční soubor, zadat aktivační kód atd. Aktivace operačního systému nebo programu může být někdy provedena prostřednictvím telefonu nebo e-mailu.

Více informací o aktivaci produktu

Některé licenční soubory a produktové klíče jsou určeny k použití více než jednou, dokud není dosaženo limitu, a některé lze použít tolikrát, kolikrát je to možné, ale budou fungovat pouze v případě, že současné použití licence zůstane pod předdefinovaným počtem. Například ve druhém případě, kdy lze stejný klíč použít tak často, jak chcete, může licence podporovat pouze 10 míst najednou. V tomto scénáři lze klíč nebo soubor klíče načíst do programu na 10 počítačích a všechny z nich lze aktivovat, ale ani o jeden více. Pokud by však tři počítače ukončily program nebo stáhly své licenční informace, tři další by mohly začít používat stejné aktivační informace o produktu, protože licence umožňuje 10 současných použití.