Aplikace třetí strany je aplikace vytvořená vývojářem, který není výrobcem zařízení, na kterém je aplikace spuštěna, ani vlastníkem webu, který ji nabízí. Mohli byste o nich uvažovat jako o aplikacích první strany, i když tento výraz není používán příliš často (použijeme ho v tomto článku, abychom objasnili, která je která). Aplikace třetích stran může zařízení nebo vlastník webu uvítat nebo zakázat. Například aplikace webového prohlížeče Safari, která se dodává na iPhone, je integrovaná aplikace první strany od společnosti Apple, ale App Store obsahuje další aplikace webového prohlížeče, které Apple schválil pro použití na iPhone, ale nevyvinul je. Tyto aplikace jsou aplikacemi třetích stran. Facebook povoluje fungování některých aplikací, které nevyvinul, na svých stránkách sociálních médií. Toto jsou aplikace třetích stran.
Typy aplikací třetích stran
- Aplikace vytvořené pro oficiální obchody s aplikacemi jinými dodavateli než Google (Google Play Store) nebo Apple (Apple App Store) a že postupujte podle vývojových kritérií požadovaných v těchto obchodech s aplikacemi, které jsou aplikacemi třetích stran. Schválená aplikace vývojáře pro službu, jako je Facebook nebo Snapchat, se považuje za aplikaci třetí strany. Pokud aplikaci vyvíjí Facebook nebo Snapchat, jedná se o aplikaci první strany.
- Aplikace nabízené prostřednictvím neoficiálních obchodů s aplikacemi třetích stran nebo webové stránky, které jsou vytvořeny stranami, které nejsou spojeny se zařízením nebo operačním systémem, jsou také aplikacemi třetích stran. Při stahování aplikací z jakéhokoli zdroje, zejména neoficiálních obchodů s aplikacemi nebo webů, buďte opatrní, abyste se vyhnuli malwaru.
- Aplikace, která se připojuje k jiné službě (nebo jeho aplikace) pro poskytování vylepšených funkcí nebo pro přístup k informacím o profilu je aplikace třetí strany. Příkladem toho je Quizzstar, kvízová aplikace třetí strany, která vyžaduje povolení pro přístup k určitým částem profilu na Facebooku. Tento typ aplikace třetí strany se nestáhne. Místo toho je aplikaci uděleno přístup k potenciálně citlivým informacím prostřednictvím jejího připojení k jiné službě nebo aplikaci.
Jak se aplikace první strany liší od aplikací třetích stran
Aplikace první strany jsou aplikace, které jsou vytvářeny a distribuovány výrobcem zařízení nebo tvůrcem softwaru. Některé příklady aplikací první strany pro iPhone jsou Hudba, Zprávy a Knihy. Díky čemuž jsou tyto aplikace první stranou, je to, že aplikace jsou vytvářeny výrobcem pro zařízení tohoto výrobce, často za použití proprietárního zdrojového kódu. Například když Apple vytvoří aplikaci pro zařízení Apple, jako je iPhone, je tato aplikace aplikací první strany. U zařízení Android, protože Google je tvůrcem mobilního operačního systému Android, jsou příklady aplikací první strany mobilní verze aplikací Google, jako je Gmail, Disk Google a Google Chrome. Jen proto, že aplikace je aplikací první strany pro jeden typ zařízení, to neznamená, že pro jiné typy zařízení nemůže být k dispozici verze této aplikace. Například aplikace Google mají verzi, která funguje na iPhonech a iPadech nabízených prostřednictvím Apple App Store. Ty jsou považovány za aplikace třetích stran na zařízeních iOS.
Proč některé služby zakazují aplikace třetích stran
Některé služby nebo aplikace z bezpečnostních důvodů zakazují používání aplikací třetích stran. Kdykoli aplikace třetí strany získá přístup k profilu nebo jiným informacím z účtu, představuje bezpečnostní riziko. Informace o účtu nebo profilu lze použít k hacknutí nebo duplikování účtu. V případě nezletilých může vystavit fotografie a podrobnosti o dospívajících a dětech potenciálně škodlivým lidem. V příkladu kvízu na Facebooku, dokud se v nastavení účtu Facebook nezmění oprávnění aplikace, má kvízová aplikace přístup k podrobnostem profilu, ke kterému bylo uděleno oprávnění k přístupu. Pokud se oprávnění nezmění, aplikace má přístup k profilu na Facebooku, a to i poté, co uživatel aplikaci ukončí. Nadále shromažďuje a ukládá podrobnosti z profilu Facebooku – podrobnosti, které mohou představovat bezpečnostní riziko. Používání aplikací třetích stran není nezákonné. Pokud však podmínky použití pro službu nebo aplikaci uvádějí, že aplikace třetích stran nejsou povoleny, pokus o použití jedné pro připojení k této službě by mohl vést k uzamčení nebo deaktivaci účtu.
Kdo vlastně používá aplikace třetích stran?
Aplikace třetích stran mají různé produktivní, zábavné a informativní využití. Existují aplikace třetích stran, které spravují několik účtů sociálních médií současně, například Hootsuite a Buffer. Jiné aplikace třetích stran spravují bankovní účty z mobilního zařízení, počítají kalorie nebo aktivují domácí bezpečnostní kameru. Na smartphonu otevřete obrazovku nabídky aplikací a procházejte stažené aplikace. Máte nějaké hry, sociální média nebo nákupní aplikace? Je pravděpodobné, že se jedná o aplikace třetích stran.