Skip to content

Co je Beta software?

20 de Červenec de 2021
GettyImages 883638396 330bc7e3069f44a4a44cb676cf4f6741

Beta označuje fázi vývoje softwaru mezi alfa fáze a propuštění kandidáta fáze. Tento software je vývojářem obecně považován za „úplný“, ale stále není připraven k obecnému použití kvůli nedostatečnému testování „ve volné přírodě“. O webových stránkách, operačních systémech a podobných programech se často říká, že jsou v beta verzi v určitém okamžiku během vývoje. Software Beta je vydáván všem (tzv otevřená beta) nebo kontrolovaná skupina (nazývaná a uzavřená beta) pro testování.

Účel softwaru Beta

Software Beta slouží jednomu hlavnímu účelu: testování výkonu a identifikace problémů, někdy nazývaných hmyz. Umožnění beta testerům vyzkoušet si software a poskytovat zpětnou vazbu vývojáři je skvělý způsob, jak program získat zkušenosti ze skutečného světa a určit, jak bude fungovat, až bude beta. Stejně jako běžný software funguje i beta software spolu se všemi ostatními nástroji, které počítač nebo zařízení používá, což je často celý bod – k testování kompatibility. Beta testeři jsou obvykle požádáni, aby poskytli co nejvíce zpětné vazby ohledně beta softwaru – jaké druhy selhání se vyskytují, pokud se beta software nebo jiné části jejich počítače nebo zařízení chovají podivně atd. Zpětná vazba k beta testování může obsahovat pouze chyby a další problémy, s nimiž se testeři setkávají, ale často je to také příležitost pro vývojáře, aby vzal návrhy na funkce a další nápady na vylepšení softwaru. Zpětná vazba může být poskytnuta mnoha způsoby, v závislosti na požadavku vývojáře nebo softwaru, který je testován. To může zahrnovat e-mail, sociální média, integrovaný kontaktní nástroj a / nebo webové fórum. Dalším častým důvodem, proč může někdo záměrně stáhnout něco, co je pouze ve fázi beta, je náhled novějšího a aktualizovaného softwaru. Namísto čekání na finální verzi si uživatel (jako vy) může stáhnout beta verzi programu, aby například zkontroloval všechny nové funkce a vylepšení, která se do finální verze pravděpodobně dostanou.

Bezpečnost softwaru Beta

Stahování a testování beta softwaru je obecně bezpečné, ale nezapomeňte pochopit rizika, která s sebou přináší. Nezapomeňte, že program nebo web nebo cokoli, co testujete v beta verzi, je v beta fáze z nějakého důvodu: chyby je třeba identifikovat, aby je bylo možné opravit. To znamená, že v softwaru pravděpodobně narazíte na nesrovnalosti a škytavku, než byste zjistili, pokud by byl mimo beta verzi. Pokud se obáváte, že váš počítač může selhat nebo že beta software může s počítačem způsobit další nechutné problémy, doporučujeme software používat v izolovaném virtuálním prostředí. VirtualBox a VMWare jsou dva programy, které to dokážou, nebo můžete použít beta software na počítači nebo zařízení, které nepoužíváte každý den. Pokud používáte Windows, měli byste také zvážit vytvoření bodu obnovení před vyzkoušením beta softwaru, abyste mohli obnovit počítač zpět do dřívější doby, pokud dojde k poškození důležitých systémových souborů během jeho testování.

Rozdíl mezi otevřenou beta a uzavřenou beta

Ne veškerý software ve verzi beta je k dispozici ke stažení nebo nákupu jako běžný software. Někteří vývojáři vydávají svůj software pro účely testování v tzv uzavřená beta. Software, který je součástí otevřená beta, také zvaný veřejná beta verze, si může stáhnout kdokoli bez pozvání nebo zvláštního povolení vývojářů. Na rozdíl od otevřené beta verze vyžaduje uzavřená beta verze přístup k softwaru. Obecně to funguje tak, že požádáte o pozvání prostřednictvím webu vývojáře. Pokud bude přijat, dostanete pokyny, jak stáhnout software.

Stát se beta testerem

Neexistuje jediné místo, kde se zaregistrujete jako beta tester pro všechny druhy softwaru. Být beta testerem znamená, že jste někdo, kdo testuje beta software. Odkazy na stahování softwaru v otevřené beta verzi se obvykle nacházejí vedle stabilních verzí na webových stránkách vývojáře nebo případně v samostatné sekci, kde se nacházejí další typy stahování, jako jsou přenosné verze a archivy. Například beta verzi populárních webových prohlížečů, jako je Mozilla Firefox Quantum, Google Chrome a Opera, lze stáhnout zdarma z příslušných stránek ke stažení. Apple nabízí také beta software, včetně beta verzí macOS a iOS. Program Android Beta společnosti Google je podobný, ale pro zařízení Android. Je to jen několik příkladů, existuje jich mnohem, mnohem více. Byli byste překvapeni, kolik vývojářů uvolní svůj software veřejnosti pro účely testování beta verze. Jen na to nedávejte pozor – najdete to. Můžete například vyzkoušet také nové aplikace pro Android, než budou oficiálně vydány. Pokud otevřete obchod s aplikacemi na svém zařízení Android a přejdete do aplikace, kterou jste nainstalovali a která má možnost beta, klepněte na Připojit vám umožní od nynějška aktualizovat na beta verze. Jak již bylo zmíněno výše, informace o uzavřeném stahování beta softwaru se také obvykle nacházejí na webových stránkách vývojáře, ale před použitím vyžadují určitý druh povolení. Na webu byste měli vidět pokyny, jak o povolení požádat. Pokud hledáte beta verzi pro konkrétní software, ale nemůžete najít odkaz ke stažení, jednoduše vyhledejte „beta“ na webu vývojáře nebo na jeho oficiálním blogu. Ještě jednodušší způsob, jak najít beta verze softwaru, který již v počítači máte, je použít bezplatný aktualizátor softwaru. Tyto nástroje prohledají váš počítač a naleznou zastaralý software, z nichž některé dokážou zjistit, které programy mají možnost beta, a dokonce nainstalovat beta verzi za vás.

Více informací o beta verzi

Termín beta pochází z řecké abecedy –alfa je první písmeno abecedy (a první fáze cyklu vydání softwaru) a beta je druhé písmeno (a následuje alfa fázi). Fáze beta může trvat kdekoli od týdnů do let, ale normálně spadá někde mezi. Software, který je v beta verzi velmi dlouhou dobu, se říká, že je v něm věčná beta. Beta verze webů a softwarových programů budou obvykle mít beta napsáno přes obrázek záhlaví nebo nadpis hlavního okna programu. Pro beta testování může být k dispozici také placený software, ale jedná se obvykle o zkušební software, který je naprogramován tak, že po stanovené době přestane fungovat. To může být nakonfigurováno v softwaru od okamžiku stažení, nebo se může jednat o nastavení, které se povolí, když použijete produktový klíč specifický pro beta verzi. Než bude software beta připraven na konečné vydání, může být provedeno mnoho aktualizací – desítky, stovky … možná tisíce. Důvodem je, že jak se stále více a více chyb nalézá a opravuje, jsou vydávány novější verze (bez předchozích chyb) a neustále testovány, dokud vývojáři nejsou dostatečně pohodlní, aby to považovali za stabilní vydání.