Bluetooth je technologie rádiové komunikace, která umožňuje bezdrátové připojení na krátkou vzdálenost mezi telefony, počítači a dalšími síťovými zařízeními. Název Bluetooth je převzat od dánského krále Haralda Gormssona, který žil před více než 1000 lety. Královská přezdívka znamenala „Bluetooth“, údajně proto, že měl mrtvý zub, který vypadal modře. Logo Bluetooth je kombinací dvou skandinávských run pro iniciály krále.
Používání Bluetooth
Technologie Bluetooth byla navržena především pro podporu síťování přenosných spotřebních zařízení a periferních zařízení napájených z baterií, ale podporu Bluetooth lze nalézt v široké škále zařízení, včetně:
- Mobily
- Bezdrátová sluchátka s mikrofonem (včetně sad do auta pro handsfree)
- Bezdrátové klávesnice
- Tiskárny
- Bezdrátové reproduktory
- Počítače
Jak Bluetooth funguje
Dvě zařízení Bluetooth se navzájem spojují procesem nazývaným párování. Když stisknete tlačítko nebo vyberete položku nabídky na zařízení, zařízení Bluetooth zahájí nové připojení. Podrobnosti se liší v závislosti na typu zařízení. Mnoho mobilních zařízení má v sobě zabudovaná rádia Bluetooth. Počítače a další zařízení lze aktivovat také pomocí Bluetooth klíčů. Sítě Bluetooth mají dynamickou topologii zvanou piconet, která obsahuje minimálně dvě a maximálně osm peer zařízení Bluetooth. Zařízení komunikují pomocí síťových protokolů, které jsou součástí specifikace Bluetooth. Standardy Bluetooth byly po mnoho let revidovány, počínaje verzí 1.0 (není široce používána) a 1.1 až do verze 5. Rádiové signály, které jsou přenášeny pomocí technologie Bluetooth, pokrývají pouze poslední vzdálenosti, obvykle až 30 stop, až do nejnovějšího standardu. Bluetooth byl původně navržen pro bezdrátová připojení s nižší rychlostí, ačkoli technologický pokrok v průběhu let značně zvýšil jeho výkon. Rané verze standardních podporovaných připojení pod 1 Mbps, zatímco moderní verze jsou hodnoceny až do 50 Mbps.
Bluetooth vs. Wi-Fi
Ačkoli Bluetooth využívá stejný standardní rozsah signálu jako konvenční Wi-Fi, nemůže poskytovat stejnou úroveň bezdrátového připojení. Ve srovnání s Wi-Fi je síť Bluetooth pomalejší, má omezenější dosah a podporuje méně podobných zařízení.
Zabezpečení Bluetooth
Stejně jako u jiných bezdrátových protokolů, Bluetooth získal v průběhu let svůj spravedlivý podíl na kontrole slabých stránek zabezpečení sítě. Populární televizní dramata někdy obsahují zločince, kteří spárují svůj telefon Bluetooth s nic netušící obětí, kde může zločinec odposlouchávat konverzace a krást soukromá data. V reálném životě je samozřejmě velmi nepravděpodobné, že by k těmto útokům došlo, a někdy dokonce není možné, jak jsou zobrazovány. Zatímco technologie Bluetooth zahrnuje svůj spravedlivý podíl na zabezpečení, odborníci na bezpečnost doporučují vypnout Bluetooth na zařízení, pokud je nepoužíváte, aby se předešlo malému riziku.