Skip to content

Co je Bluetooth?

8 de Červenec de 2021
Bluetooth 57faff6d5f9b586c357f82bd

Bluetooth je bezdrátová komunikační technologie krátkého dosahu, která umožňuje zařízením, jako jsou mobilní telefony, počítače a periferní zařízení, bezdrátově přenášet data nebo hlas na krátkou vzdálenost. Účelem Bluetooth je vyměnit kabely, které normálně připojují zařízení, a přitom udržovat bezpečnou komunikaci mezi nimi. Název „Bluetooth“ je odvozen od dánského krále z 10. století Haralda Bluetooth, o kterém se říkalo, že spojuje nesourodé a bojující regionální frakce. Stejně jako jeho jmenovec, technologie Bluetooth spojuje širokou škálu zařízení v mnoha různých průmyslových odvětvích prostřednictvím sjednocujícího komunikačního standardu.

Technologie Bluetooth

Bluetooth, který byl vyvinut v roce 1994, byl zamýšlen jako bezdrátová náhrada kabelů. Používá stejnou frekvenci 2,4 GHz jako některé jiné bezdrátové technologie v domácnosti nebo kanceláři, jako jsou bezdrátové telefony a směrovače WiFi. Vytváří bezdrátovou síť o poloměru 10 metrů (33 stop), která se nazývá osobní síť (PAN) nebo piconet a může propojovat dvě až osm zařízení. Tato síť krátkého dosahu umožňuje odeslat stránku na tiskárnu například v jiné místnosti, aniž byste museli používat nevzhledný kabel. Bluetooth používá méně energie a méně nákladů na implementaci než Wi-Fi. Díky nižšímu výkonu je mnohem méně náchylný k tomu, aby trpěl nebo způsoboval interference s jinými bezdrátovými zařízeními ve stejném rádiovém pásmu 2,4 GHz. Dosah a přenosové rychlosti Bluetooth jsou obvykle nižší než Wi-Fi (bezdrátová místní síť, kterou máte doma). Bluetooth v3.0 + HS – vysokorychlostní technologie Bluetooth – zařízení mohou dodávat až 24 Mb / s dat, což je rychlejší než standard 802.11b WiFi, ale pomaleji než standardy wireless-a nebo wireless-g. Jak se technologie vyvíjela, rychlost Bluetooth se zvýšila. Specifikace Bluetooth 4.0 byla oficiálně přijata 6. července 2010. Mezi funkce Bluetooth verze 4.0 patří nízká spotřeba energie, nízké náklady, interoperabilita více dodavatelů a rozšířený dosah. Charakteristickým znakem vylepšení specifikace Bluetooth 4.0 je jeho nižší spotřeba energie; zařízení využívající Bluetooth v4.0 jsou optimalizována pro provoz s nízkou kapacitou baterie a mohou vybíjet malé knoflíkové baterie, což otevírá nové příležitosti pro bezdrátovou technologii. Místo toho, abyste se obávali, že ponecháním Bluetooth zapnete vybití baterie vašeho mobilního telefonu, můžete například nechat mobilní telefon Bluetooth v4.0 neustále připojený k vašemu dalšímu příslušenství Bluetooth.

Připojení pomocí Bluetooth

Mnoho mobilních zařízení má v sobě zabudovaná rádia Bluetooth. Počítače PC a některá další zařízení, která nemají vestavěná rádia, lze aktivovat pomocí technologie Bluetooth například přidáním hardwarového klíče Bluetooth. Proces připojení dvou zařízení Bluetooth se nazývá „párování“. Zařízení obecně vysílají svou přítomnost navzájem a uživatel si vybere zařízení Bluetooth, ke kterému se chce připojit, když se na jeho zařízení objeví jeho název nebo ID. Vzhledem k tomu, že se zařízení s technologií Bluetooth šíří, je důležité vědět, kdy a ke kterému zařízení se připojujete, takže je možné zadat kód, který vám pomůže zajistit, že se připojujete ke správnému zařízení. Tento proces párování se může lišit v závislosti na použitých zařízeních. Například připojení zařízení Bluetooth k iPadu může zahrnovat různé kroky od párování zařízení Bluetooth s automobilem.

Omezení Bluetooth

Bluetooth má některé nevýhody. První je, že to může být vyčerpání energie baterie pro mobilní bezdrátová zařízení, jako jsou smartphony, i když se technologie (a technologie baterie) zlepšila, je tento problém méně významný, než tomu bylo dříve. Dosah je také poměrně omezený, obvykle přesahuje pouhých 30 stop a stejně jako u všech bezdrátových technologií mohou překážky, jako jsou stěny, podlahy nebo stropy, tento dosah dále zmenšovat. Proces párování může být také obtížný, často v závislosti na zúčastněných zařízeních, výrobcích a dalších faktorech, které všechny mohou vést k frustraci při pokusu o připojení.

Jak bezpečné je Bluetooth?

Bluetooth je považováno za přiměřeně bezpečnou bezdrátovou technologii, pokud je používáno s preventivními opatřeními. Připojení jsou šifrována, což brání náhodnému odposlechu z okolních zařízení. Zařízení Bluetooth také během párování často mění rádiové frekvence, což zabraňuje snadné invazi. Zařízení také nabízejí řadu nastavení, která umožňují uživateli omezit připojení Bluetooth. Zabezpečení „důvěřování“ zařízení Bluetooth na úrovni zařízení omezuje připojení pouze na toto konkrétní zařízení. Pomocí nastavení zabezpečení na úrovni služby můžete také omezit druhy aktivit, ke kterým je povoleno provádět vaše zařízení během připojení Bluetooth. Stejně jako u jakékoli bezdrátové technologie však vždy existuje určité bezpečnostní riziko. Hackeři vymysleli řadu škodlivých útoků, které využívají síť Bluetooth. Například „bluesnarfing“ označuje hackera, který získal autorizovaný přístup k informacím v zařízení prostřednictvím Bluetooth; „Bluebugging“ je, když útočník převezme kontrolu nad vaším mobilním telefonem a všemi jeho funkcemi. Pro průměrného člověka Bluetooth nepředstavuje vážné bezpečnostní riziko, pokud se používá s ohledem na bezpečnost (např. Nepřipojení k neznámým zařízením Bluetooth). Pro maximální bezpečnost, když jste na veřejnosti a nepoužíváte Bluetooth, ji můžete úplně deaktivovat.