DLNA (Digital Living Network Alliance) je obchodní organizace, která mimo jiné stanovuje standardy a pokyny pro zařízení domácí sítě, včetně počítačů, chytrých telefonů, tabletů, chytrých televizorů, přehrávačů disků Blu-ray, přijímačů domácího kina a mediálních streamerů.
Co je DLNA?
Když je zařízení s certifikací DLNA přidáno do domácí sítě, může automaticky komunikovat a sdílet mediální soubory s dalšími připojenými produkty DLNA v síti. Zařízení s certifikací DLNA mohou:
- Najděte a přehrajte filmy.
- Odesílejte, zobrazujte nebo nahrajte fotografie.
- Hledejte, odesílejte, přehrávejte nebo stahujte hudbu.
- Odesílejte a tiskněte fotografie mezi kompatibilními zařízeními připojenými k síti.
Mezi příklady DLNA v akci patří:
- Odesílejte zvuk a video z mobilního zařízení do televizoru s certifikací DLNA.
- Přistupujte ke zvuku, videu nebo fotografiím na počítači s certifikací DLNA a přehrávejte je na certifikovaném přehrávači TV nebo Blu-ray Disc.
- Odesílejte fotografie z certifikovaného digitálního fotoaparátu do televizoru, počítače nebo jiného kompatibilního zařízení s certifikací DLNA.
Potřeba DLNA
Když byla představena síťová domácí zábava, bylo pro zařízení ve stejné síti obtížné komunikovat. DLNA to změnila. V roce 2003 byla vytvořena Digital Living Network Alliance (DLNA) implementovat certifikační požadavky. Tím byla zajištěna kompatibilita vybraných produktů zúčastněných výrobců s domácí sítí. Znamenalo to také, že certifikované produkty různých značek mohou komunikovat s malým nebo žádným dalším nastavením.
Pokyny pro certifikaci DLNA
Každý typ zařízení s certifikací DLNA plní v domácí síti specifickou roli. Některé produkty například ukládají média a zpřístupňují je přehrávačům médií a jiné ovládají a směrují média ze zdroje do konkrétního přehrávače v síti. Pro každou z těchto rolí existuje certifikace. V rámci každé certifikace existují pokyny DLNA pro:
- Připojení ethernet a Wi-Fi.
- Hardware.
- Software nebo firmware.
- Návrh uživatelského rozhraní.
- Pokyny pro připojení zařízení k síti.
- Zobrazení různých formátů médií.
Zařízení s certifikací DLNA můžete používat k ukládání, sdílení, streamování nebo zobrazování digitálních médií. Certifikaci lze integrovat do hardwaru nebo být součástí softwarové aplikace běžící na zařízení. To se týká síťových úložišť (NAS) a počítačů. Například Twonky, TVersity, PlayOn a Plex jsou populární softwarové produkty, které mohou fungovat jako servery digitálních médií. Když k domácí síti připojíte mediální komponentu s certifikací DLNA, zobrazí se v nabídkách jiných síťových komponent. Váš počítač a další mediální zařízení zjistí a rozpoznají zařízení bez jakéhokoli nastavení.
Kategorie certifikace zařízení DLNA
Některé certifikační kategorie pro produkty a zařízení DLNA zahrnují:
Přehrávač digitálních médií (DMP)
To platí pro zařízení, která mohou vyhledávat a přehrávat média z jiných zařízení a počítačů. Certifikovaný přehrávač médií uvádí součásti (zdroje), kde jsou vaše média uložena.
Server digitálních médií (DMS)
Tato certifikační kategorie se vztahuje na zařízení, která ukládají knihovnu médií. Může to být počítač, síťový disk (NAS), smartphone, digitální fotoaparát s certifikací DLNA pro připojení k síti nebo zařízení síťového mediálního serveru. Server médií musí mít pevný disk nebo paměťovou kartu, na které je médium uloženo. Uložený přehrávač médií může vyvolat digitální přehrávač. Server médií zpřístupňuje soubory pro streamování médií do přehrávače.
Digital Media Renderer (DMR)
Tato certifikační kategorie je podobná kategorii digitálních přehrávačů médií, protože tato zařízení mohou také přehrávat média. Rozdíl je v tom, že zařízení s certifikací DMR lze sledovat pomocí ovladače digitálních médií a média na ně lze streamovat ze serveru digitálních médií. Certifikovaný přehrávač digitálních médií může přehrávat pouze to, co vidí ve své nabídce, nástroj Digital Media Renderer můžete ovládat externě. Některé certifikované přehrávače digitálních médií jsou také certifikovány jako vykreslovače digitálních médií. Kromě toho může být mnoho samostatných mediálních streamerů, chytrých televizorů a přijímačů domácího kina certifikováno jako Digital Media Renderers.
Digital Media Controller (DMC)
Tato certifikační kategorie se vztahuje na zařízení, která umí vyhledávat média na serveru Digital Media Server a odesílat je do zařízení Digital Media Renderer. Chytré telefony, tablety, počítačový software jako Twonky Beam. Některé fotoaparáty a videokamery mohou být certifikovány jako ovladače digitálních médií.
Kopání hlouběji do certifikace DLNA
Logo DLNA můžete vidět na produktu nebo popisu produktu, ale jen zřídka uvidíte, jakou certifikaci bylo uděleno. Web DLNA uvádí mnoho produktů pod každou certifikací. To vám může pomoci najít to, co potřebujete, ať už je to server Digital Media Server, přehrávač digitálních médií, ovladač digitálních médií nebo nástroj Digital Media Renderer. Další kategorie certifikace DLNA platí pro tiskárny digitálních médií a konkrétní mobilní zařízení. Mezi mobilní certifikace patří Mobile Digital Media Server, Mobile Digital Media Player a Mobile Digital Media Controller. Existují také certifikace DLNA pro nástroje Mobile Digital Media Uploader a Mobile Digital Media Downloader. Tyto certifikace umožňují mobilním zařízením nahrávat média prostřednictvím sítě na počítač nebo server médií. Počítač nebo server médií může tyto soubory ukládat, což eliminuje potřebu připojení fotoaparátu pro budoucí přehrávání souborů. Podobně může nástroj pro stahování mobilních digitálních médií najít média na mediálním serveru a uložit soubor do sebe. Hudbu můžete například najít v hudební knihovně PC a načíst ji do telefonu prostřednictvím domácí sítě. Zde je několik dalších bodů o zařízeních s certifikací DLNA, které je třeba zvážit:
- Jakmile pomocí ovladače digitálních médií spustíte přehrávání ze serveru Digital Media Server do nástroje Digital Media Renderer, ovladač již nebudete potřebovat. To znamená, že pokud jste ke spuštění přehrávání použili smartphone, mohli byste odejít s telefonem a přehrávání by pokračovalo.
- Pokud se podíváte na seznam zařízení Digital Media Renderers na ovladači médií a nevidíte přehrávač médií připojený k vaší domácí síti, nejedná se o nástroj Digital Media Renderer. Proto nebudete moci na toto zařízení odesílat média.
- Windows 7, 8 a 10 jsou kompatibilní s DLNA jako Digital Media Server, Digital Media Renderer a Digital Media Controller. Nejprve však musíte nastavit sdílení médií a síťovou domácí skupinu. Více přehrávačů digitálních médií je také nástrojem Digital Media Renderers. To znamená, že můžete posílat soubory, které chcete přehrávat, nebo si můžete vybrat soubory ze zdrojů z nabídky přehrávače.
Sečteno a podtrženo
Porozumění certifikacím DLNA pomáhá porozumět tomu, co je v domácí síti možné. Například DLNA umožňuje vejít se smartphonem nabitým fotografiemi a videi z vašeho dne na pláži, stisknout tlačítko a spustit přehrávání na televizi, aniž byste potřebovali jakékoli připojení. Pozoruhodným příkladem DLNA v akci je rodina Samsung SmartView. Sdílení prostřednictvím DLNA je integrováno do síťových zábavních produktů Samsung, včetně fotoaparátů, notebooků, televizorů, systémů domácího kina a přehrávačů disků Blu-ray.