Skip to content

Co je emulátor?

9 de Srpen de 2021
001 what is an emulator ee0c0a29e3a64d3b9a1305a659187fef

Emulátor je počítač nebo program, který emuluje nebo napodobuje jiný počítač nebo program. Emulátory například umožňují spouštět Windows na počítači Mac a naopak. Zjistěte, jak emulátory fungují a proč byste mohli používat emulátor.

Co je emulátor?

IBM pojalo emulaci počítače jako způsob spouštění programů určených pro starší zařízení na novějších modelech. Metoda, kterou IBM používala, se spoléhala na kombinaci softwaru a hardwaru určeného k emulaci. Vestavěná zpětná kompatibilita místo navrhování nových aplikací pro nové počítače poskytovala vývojářům větší flexibilitu. Dnes se v kontextu videoher běžně používá termín emulátor. Emulátor videoher se stal v 90. letech populární, protože umožňoval lidem hrát starší konzolové hry na moderních stolních počítačích. S rozmachem chytrých telefonů a tabletů je stále větší poptávka také po emulátorech schopných provozovat iOS nebo Android na počítačích.

Jak fungují emulátory

Různé typy emulátorů používají různé emulační techniky. Konečný cíl je však vždy stejný: replikovat zážitek z používání původního hardwaru nebo softwaru. Některé emulátory překračují výkon původního produktu a obsahují další funkce. Emulace vyžaduje mnoho výpočetních prostředků. Kvůli této emulační dani mnozí výkonnostně zaostávají za svými protějšky v reálném světě. Jelikož je obvykle vytvářejí neplacení programátoři, může vývoj emulátorů trvat dlouho. Emulace úzce souvisí s konceptem virtualizace. Virtuální počítače jsou typem emulátoru, který běží na základním hardwaru hostitelského systému. Neexistuje tedy žádná emulační daň, ale virtuální počítače mají v porovnání s původním počítačem omezené možnosti.

Proč používat emulátory?

Software bývá specifický pro platformu, a proto vývojáři vytvářejí samostatné aplikace pro Android, iOS, Windows a Mac. Pokud jste uživatel systému Mac a chcete používat aplikaci, která je k dispozici pouze pro Windows, jedinou možností (kromě nákupu počítače se systémem Windows) je použít emulátor. Emulátory také hrají důležitou roli v digitálním uchovávání. Programy uložené ve zastaralých formátech, jako jsou staré herní kazety, lze stáhnout jako soubory ROM (paměť jen pro čtení) pomocí speciálního zařízení. ROMy lze poté přehrát pomocí emulátoru původního herního systému, pro který byly navrženy.

Příklady emulátorů

Pro každý hlavní operační systém je k dispozici nespočet komerčních a open-source emulátorů. Zde jsou nějaké příklady:

  • Emulátory jako BlueStacks umožňují používat aplikace pro Android ve Windows a Mac.
  • Programy jako Xcode mohou provozovat iOS na počítačích Mac a Windows.
  • Appetize.io je emulátor založený na prohlížeči, který vám umožní používat aplikace pro iOS na jakémkoli počítači.
  • WINE spouští aplikace Windows na operačním systému Linux.
  • Emulátory jako Nestopia mohou hrát hry Nintendo na Linuxu.
  • Emulátory konzoly, jako je SNES Classic, jsou samostatný hardware, který umožňuje hráčům hrát staré videohry na moderních HD televizorech.
  • Četné emulátory pro PlayStation Portable umožňují uživatelům hrát hry pro jiné konzoly na mobilním systému Sony.