Ethernetová karta je jeden druh síťového adaptéru. Tyto adaptéry podporují ethernetový standard pro vysokorychlostní připojení k síti pomocí kabelového připojení. I když dříve byly všudypřítomné, kabelové ethernetové porty jsou v počítačích postupně nahrazovány funkcí Wi-Fi, která nabízí přiměřenou rychlost ve srovnání s Ethernetem, ale bez nákladů na velký port nebo potíže s vedením kabelu z ethernetového konektoru do PC. Ethernetové karty jsou součástí kategorie počítačového hardwaru zvané karty síťového rozhraní.
Tvarové faktory
Ethernetové karty jsou k dispozici v několika standardních balíčcích nazývaných tvarové faktory, které se vyvinuly během posledních několika generací hardwaru pro PC:
- V 90. letech a na počátku roku 2000 byly velké karty pro průmyslovou standardní architekturu prvním standardem pro počítače. Majitelé počítačů museli otevřít skříň počítače a nainstalovat kartu ISA.
- Novější karty Ethernet nainstalované uvnitř stolních počítačů používají standard Peripheral Component Interconnect a obvykle je instaluje výrobce. Karty PCI jsou stále běžné ve stolních počítačích pro počítače, jejichž základní desky neobsahují integrovaný port Ethernet.
- Paměťové karty menších osobních počítačů Mezinárodní asociace Ethernetové karty, které připomínají kreditní karty, jsou snadno dostupné pro notebooky a další mobilní počítače. Ty se vkládají do slotů na boční nebo přední straně zařízení. Karta PC Card je běžným zařízením PCMCIA, ačkoli pouze některé karty PC Card a PCMCIA podporují Ethernet. Na začátku roku 2010 však standard PCMCIA podporovalo méně notebooků.
- Ačkoli vypadají spíše jako malé krabice než karty, externí USB ethernetové adaptéry také vyplňují mezeru na trhu. Tato zařízení jsou pohodlnou alternativou ke kartám PCI pro stolní počítače a používají se také u herních konzolí a jiných spotřebitelských zařízení, která nemají sloty PCMCIA.
Rychlost sítě
Ethernetové karty pracují při různých rychlostech sítě v závislosti na podporovaném standardu protokolu. Staré ethernetové karty byly schopné dosáhnout maximální rychlosti 10 Mb / s původně nabízené standardem Ethernet. Moderní ethernetové adaptéry podporují standard Ethernet 100 Mb / s a stále větší počet nyní také nabízí podporu gigabitového Ethernetu s rychlostí 1 Gb / s (1 000 Mb / s). Ethernetová karta přímo nepodporuje bezdrátové sítě Wi-Fi, ale širokopásmové směrovače domácí sítě obsahují nezbytnou technologii, která umožňuje zařízením Ethernet připojit se pomocí kabelů a komunikovat se zařízeními Wi-Fi pomocí routeru.
Budoucnost ethernetových karet
Ethernetové karty vládly, když kabely zůstaly primární formou přístupu k síti. Ethernet nabízí trvale spolehlivější připojení než bezdrátové sítě, a proto zůstává populární jako integrovaná možnost pro stolní počítače a jiné relativně nepohyblivé počítače. Mobilní zařízení, včetně notebooků a tabletů, se posunula od Ethernetu k Wi-Fi. Rozšíření služeb Wi-Fi na pracovištích, v kavárnách a na dalších veřejných místech a pokles kabelového ethernetového připojení v moderních hotelech snížil přístup ke kabelovému ethernetu pro silniční válečníky – a následně snížil potřebu ethernetových karet.