Skip to content

Co je filtr objektivu?

14 de Červen de 2021
GettyImages 184114242 93da5075a275494b9013715214d25114

Filtr objektivu fotoaparátu je další kousek skla (nebo někdy plastu), který je namontován na konci objektivu fotoaparátu (konec, který směřuje k objektu), aby změnil světlo, které prochází objektivem, k obrazovému senzoru. U fotoaparátů DSLR se k dosažení různých efektů používají filtry objektivu. Zde je to, co byste měli vědět o různých typech fotografických filtrů.

Co je filtr objektivu?

Filtr objektivu fotoaparátu může být čirý, šedý, odstupňovaný nebo v různých barvách. Používají se ke změně světla, které prochází objektivem, k obrazovému senzoru, a používají se pro různé efekty. Zpočátku byly fotografické filtry používány ve filmové fotografii k vylepšení černobílé fotografie. Přidáním jiného barevného filtru by fotograf mohl přidat hloubku, zlepšit kontrast a omezit odlesky světla, které by mohly zničit snímek. Moderní filtry objektivů stále fungují s fotoaparáty DSLR, ale mnoho fotoaparátů DSLR má funkce zabudované do režimů fotografování, nastavení fotoaparátu a dokonce i do skutečného hardwaru zařízení, které plní mnoho stejných funkcí. Není tedy neobvyklé, že digitální fotografové používají filtry objektivů pro přísně kreativní vylepšení a úpravy „standardních“ fotografií.

Typy filtrů objektivu fotoaparátu

Filtry objektivu mají dvě podoby: čtvercové nebo kulaté. Čtvercové filtry filtrů jsou navrženy tak, aby vklouzly do držáku, který se přišroubuje k přední části objektivu fotoaparátu, bezprostředně před vnější sklo objektivu. Poté si můžete vybrat, který filtr chcete použít, zasunout jej do držáku filtru a začít fotografovat objekt. Čtvercové kamerové filtry mohou být o něco levnější než kulaté filtry, protože jednu sadu filtrů lze použít s více velikostmi objektivů. Někteří fotografové považují čtvercové filtry také za univerzálnější, protože můžete ponechat držák filtru připojený k fotoaparátu a podle potřeby přidat nebo odebrat filtry. Běžnějším typem filtrů objektivu, se kterým se pravděpodobně setkáte, jsou kulaté filtry. Tyto filtry se šroubují na přední část objektivu fotoaparátu (za předpokladu, že jsou na objektivu šroubovací závity – několik objektivů DSLR tyto závity nemá). Problém, se kterým se u těchto filtrů můžete setkat, je ten, že potřebujete jinou velikost pro každý objektiv různé velikosti, který vlastníte. Například pokud vlastníte 35mm objektiv s 57mm předním prstenem, budete muset mít 57mm filtry. Pokud k sadě přidáte objektiv 18 mm, který má 67 mm přední kroužek, budete si muset zakoupit další sadu filtrů, která se vejde na větší přední kroužek. Jedním ze způsobů, jak někteří fotografové dokážou nakupovat více sad kulatých filtrů, je koupit filtry, které se vejdou na největší objektiv, který vlastní, a poté použít stupňovité kroužky vybudovat menší čočky, aby se vešly. Toho je dosaženo stohováním filtračních kroužků – v zásadě je sešroubujte dohromady, dokud není konec, který zapadá do objektivu fotoaparátu, a konec, který zapadá do většího filtru objektivu. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete použít filtry se čtvercovými nebo kulatými čočkami, můžete najít velké množství těchto filtrů, z nichž každý vykonává svou vlastní práci. Například jednou radou, kterou jste možná dříve dostali, je vždy použít UV (ultrafialový) filtr. UV filtry mají pomáhat omezovat zakalené nebo šedivé vrhání obrazů a někteří fotografové si vždy jeden připevňují k objektivu, aby objektiv chránili. Většina fotoaparátů DSLR na trhu však má zavedené mechanismy, které tomu zabrání. Ve skutečnosti tedy UV filtry obvykle nejsou nutné. Jedno obecné pravidlo ve fotografii je: čím více skla dáte mezi obrazový snímač a fotografovaný objekt, tím více se bude pokazit. Přidání další vrstvy skla může snížit množství světla, které dopadá na senzor, a způsobit, že obrázky budou příliš tmavé. Tento další filtr může také představit řadu dalších efektů, které nejsou k dispozici, když jej nepoužíváte, takže je vždy způsob, jak pořídit několik zkušebních snímků při přidávání nového filtru, aby bylo zajištěno, že získáte vzhled, který se snažíte dosáhnout.

Na co se používají fotografické filtry?

Kromě výše zmíněného UV filtru existuje několik různých typů filtrů pro použití s ​​digitálními i filmovými fotoaparáty. Mezi tyto další typy filtrů objektivu patří:

  • Polarizační filtry
  • Filtry ND (neutrální hustota)
  • Variabilní nebo kruhové ND filtry (nazývané také odstupňované nebo přechodové filtry)
  • Barevné filtry
U všech těchto různých typů filtrů může být matoucí, jaký typ filtru by měl být použit za jakých podmínek. Zde je rychlý rozpis toho, k čemu se jednotlivé typy filtrů používají:

  • Polarizace: Stejně jako polarizační sluneční brýle, mohou filtry polarizačních čoček pomoci snížit odrazy a zlepšit hloubku barev v obrazech. Nevýhodou polarizačních filtrů je, že mohou vymýt oblohu, což znamená, že nedostanete hloubku často spojenou s dokonalými mraky. Polarizační filtry jsou skvělé pro snížení oslnění vodou a často se používají při fotografování krajiny a exteriéru.
    • Kruhové polarizační filtry: Podskupinou polarizačních filtrů jsou kruhové polarizační filtry. Tyto filtry plní stejnou funkci jako standardní polarizační filtr, ale lze je upravit tak, aby dosáhly dokonalého barevného odstínu a snížení oslnění. Jednoduše přidejte filtr a poté jej otáčejte, dokud obrázek nevypadá přesně tak, jak chcete. Jedinou nevýhodou je, že tyto filtry lze snadno narážet nebo přesouvat, když pohybujete fotoaparátem, což znamená, že je budete muset často upravovat, aby byl filtr otočen do dokonalé polohy.
  • Filtry ND (neutrální hustota): Účelem filtrů ND je snížit množství světla, které vstupuje do objektivu protéká do obrazového snímače. Tyto filtry se tedy často používají ve velmi jasných podmínkách, včetně východu a západu slunce, kdy chce fotograf zachytit těch pár okamžiků, kdy obloha hoří barevně. Tyto barvy mohou být velmi jasné, což způsobí ztrátu detailů v konečném obrázku; a filtr ND mohou pomoci snížit tuto ztrátu detailů (která se v obrázku často nazývá prasknutí). Fotografové také používají filtry ND, když chtějí vytvářet snímky s dlouhou expozicí nebo snížit rychlost závěrky v jasném prostředí. ND filtry přicházejí v různých „temnotách“ a jsou obvykle označeny ND # (kde # je ekvivalent čísla). Například filtr ND8 redukuje asi ⅛ světla, které prochází objektivem k obrazovému senzoru. Klíčem k zapamatování je, že při číslování ND, čím nižší číslo, tím méně světla propustí dovnitř. Filtr ND1 bude tedy vypadat téměř černý a do obrazového snímače propustí jen velmi málo světla.
    • Kruhová / proměnná neutrální hustota: Kruhové nebo proměnné ND filtry jsou podmnožinou ND filtrů, kde je filtr ve skutečnosti odstupňovaný nebo má gradient temnoty, který se zvyšuje a snižuje. Spíše než měnit filtry ND pokaždé, když potřebujete s filtrem ztmavit nebo zesvětlit, můžete jednoduše otáčet kruhovým filtrem ND, dokud nedosáhnete požadovaného efektu.
  • Barevné filtry: Barevné filtry jsou trochu návratem k filmové fotografii. Filmoví fotografové použili při fotografování černobílých fotografií různé barevné (červené, modré, zelené, žluté, oranžové) filtry, které pomohly zvýšit hloubku obrazu, protože odstranění barvy z obrázku může snížit kontrast a stínování, které označuje hloubku. Různé barvy zvýší nebo sníží odstíny šedé, které lze použít k dosažení fotografie, kterou chcete zachytit. Barevné filtry se také často používají v kreativní fotografii k uměleckému přidání barevného obsazení.

Barevné fotografické filtry izolovaných na bílém pozadí.

Některé fotografické filtry lze za účelem dosažení různých efektů skládat. Můžete například skládat polarizační a ND filtry, nebo můžete skládat různé úrovně ND filtrů, aby byly ještě tmavší, pokud fotografujete ve velmi jasných podmínkách a potřebujete další redukci světla.

Jak poznám, který filtr objektivu fotoaparátu mám použít?

Pokud stále nemáte jasno v tom, kdy použít každý jiný typ filtru objektivu (a možná i když jste), nejlepší věc, kterou můžete udělat, je pořídit několik příkladů fotografií pomocí každého typu filtru, abyste viděli, jak se mění vaše obrázky. Tady je několik dalších tipů, které je třeba mít na paměti:

  • Levné filtry nemusí fungovat stejně dobře jako filtry vyšší kvality. Některé levné filtry mohou způsobit vinětaci a barevné posuny nebo mohou do obrazu vnést šum. Než si zakoupíte sadu filtrů objektivu fotoaparátu, proveďte průzkum a vyberte kvalitní filtry. Dobrým pravidlem je, že filtr by měl stát přibližně 10 procent z ceny objektivu, na kterém jej používáte.
  • Některé z efektů, kterých můžete dosáhnout pomocí filtrů objektivu fotoaparátu, lze dosáhnout také v postprodukci pomocí progamů jako Photoshop nebo Gimp. Zkuste použít filtr a pomocí editačního programu v postprodukci zjistit, který efekt se vám líbí nejvíce.
  • Filtry na objektiv mohou chránit přední sklo objektivu pokud fotografujete v extrémních podmínkách. Pokud plánujete lezení po skalách, písčitých nebo mokrých oblastech nebo hodně na zemi, použijte filtr objektivu a pomozte chránit přední část objektivu fotoaparátu před nečistotami, prachem, poškrábáním a dokonce i před neočekávanými rázy. Pravděpodobně to není skvělý důvod, abyste měli k fotoaparátu stále připojený filtr, ale za určitých okolností můžete být vděční, pokud ano.