Skip to content

Co je grafický software?

3 de Srpen de 2021
157362692 56a458823df78cf77281ee2d fab6636760174f3e9d906acef204aa89

Grafický software vytváří, upravuje a spravuje dvourozměrné obrázky. Tyto počítačové grafiky mohou být kliparty, webové grafiky, loga, nadpisy, pozadí, digitální fotografie nebo jiné druhy digitálních obrázků.

Běžné aplikace

Mezi běžné grafické editory patří Photoshop, Illustrator, Paint Shop Pro, CorelDRAW, doplňky Apple Photos od Macphun, Adobe Lightroom, Digital Image Suite, Canva a související programy. Ve Windows 10 je program Paint 3D jádrem operačního systému. Některý grafický software nabízí omezené možnosti úprav, ale je optimalizován pro zobrazení. Program Photos v systému Windows 10 je skvělým příkladem, stejně jako bezplatný prohlížeč IrfanView.

Co není grafický software?

Software, který lidé považují za grafický software, ale není, zahrnuje programy, které přímo nemanipulují s jednotlivými obrázky. Do této kategorie spadá software pro rozložení stránky, jako je InDesign, QuarkXpress a Publisher. Stejně tak prezentační software, jako je PowerPoint nebo Apple Keynote, nejsou grafické programy. Obecně platí, že k této příležitosti nevede ani software pro domácí publikování nebo kreativní tisk.

Jaké jsou typy grafického softwaru?

vektor vs bitmapa

Dvě hlavní kategorie grafických programů jsou obrazové editory založené na pixelech a editory obrázků založené na cestě. Stručně řečeno, obrázek se skládá buď ze série malých bodů (pixelů), nebo ze série příkazů o tom, jak nakreslit obrázek. Rozdíl mezi obrázky založenými na pixelech a cestách poznáte podle jejich přiblížení. Pokud se přiblíží velmi blízko, aniž by vypadaly fuzzy a skvrnitě, pracujete s obrázkem založeným na cestě. Návrháři někdy používají tento termín rastrová grafika odkazovat na obrázky založené na pixelech a vektorová grafika odkazovat na obrázky založené na cestě.

K čemu slouží grafický software?

Mezi běžné věci, které lidé používají ke grafickému softwaru, patří úpravy a sdílení digitálních fotografií, vytváření log, kreslení a úpravy klipartů, tvorba digitálního výtvarného umění, tvorba webové grafiky, navrhování reklam a balení produktů, opravování naskenovaných fotografií a kreslení map nebo další diagramy. Existují také nekonvenční použití, jako je úprava videa ve Photoshopu nebo 3D kreslení v Illustratoru.