Skip to content

Co je hodnocení účinnosti reproduktorů?

26 de Červenec de 2021

Výkon zesilovače je nepochopený koncept. Mnoho lidí si mýlí výkon nebo výkon reproduktorového zesilovače s jeho hlasitostí. Zdvojnásobení výkonu reproduktoru nezvýší maximální hlasitost reproduktoru. Existují dva způsoby, jak je relevantní výkon zesilovače:

  1. Účinnost reproduktoru
  2. Schopnost zesilovače zvládat objemové špičky

Co je účinnost reproduktoru?

Účinnost reproduktoru, známá také jako citlivost reproduktoru, je měřítkem decibelového výkonu reproduktoru při určitém výkonu zesilovače. Například účinnost reproduktoru se obvykle měří pomocí mikrofonu umístěného jeden metr od reproduktoru. Jakmile je reproduktoru dodán jeden watt výkonu, měří mikrofon výslednou hlasitost prostřednictvím decibelového měřiče úrovně. Výsledná výstupní úroveň je hodnocení efektivity reproduktoru. Účinnost nebo citlivost reproduktorů se pohybuje v rozmezí přibližně 85 dB (velmi neefektivní) až 105 dB (velmi efektivní). Pro srovnání, reproduktor s účinností 85 dB bude vyžadovat dvojnásobný výkon zesilovače, aby dosáhl stejné hlasitosti jako reproduktor s účinností 88 dB. Podobně bude vyžadovat reproduktor s hodnocením účinnosti 88 dB deset krát více energie než reproduktor s hodnocením účinnosti 98 dB pro přehrávání při stejné hlasitosti. Pokud začínáte s přijímačem o výkonu 100 W / kanál, budete potřebovat výkon 1000 W (!), Abyste zdvojnásobili vnímanou úroveň hlasitosti.

Dynamický rozsah

Hudba má dynamickou povahu. Vždy se mění tón a hlasitost, přičemž tón se měří frekvencí a hlasitost se měří pomocí amplitudy nebo vnímané hlasitosti. Nejlepší způsob, jak porozumět zvukové dynamice, je poslouchat živou, nezesílenou hudbu. Například orchestr má širokou škálu úrovní hlasitosti, od velmi tichých pasáží po hlasité crescendy a některé mezi nimi. Tento rozsah hlasitosti je znám jako dynamický rozsah, rozdíl mezi nejměkčími a nejhlasitějšími pasážemi. Pokud je stejná hudba reprodukována prostřednictvím zvukového systému, měl by systém reprodukovat nebo přibližovat stejný rozsah hlasitosti. Při přehrávání na průměrné úrovni hlasitosti by měkké a střední pasáže v hudbě vyžadovaly minimální výkon. Pokud by přijímač měl 100 wattů na kanál, měkký a střední kanál by vyžadoval zhruba 10 – 15 wattů. Crescendos v hudbě by však vyžadovala na krátkou dobu podstatně více energie, možná až 80 wattů. Sraz činely je dalším dobrým příkladem rozdílu mezi dynamikou a zesílením. I když se jedná o krátký zvuk, havárie činely vyžaduje za relativně krátkou dobu hodně energie. Schopnost přijímače dodávat dávky energie v krátkých výbojích je důležitá pro přesnou reprodukci zvuku. Přestože přijímač může většinu času využívat pouze malou část svého maximálního výkonu, musí mít „světlou výšku“, aby na krátkou dobu dodával velké množství energie.