Skip to content

Co je hybridní nebo konvertibilní notebook?

7 de Červenec de 2021
Ideapad Yoga 11 56a1b4735f9b58b7d0c1df3e

Od vydání systému Windows 8 se klade větší důraz na dotykovou obrazovku uživatelského rozhraní. Jedním z cílů společnosti Microsoft v novém vydání softwaru bylo sjednocení uživatelské zkušenosti mezi stolním počítačem, notebookem a tabletovým počítačovým systémem. Jedním ze způsobů, jak to výrobci řeší, je výroba nového stylu notebooku s názvem hybridní nebo konvertibilní. Co přesně to znamená pro spotřebitele?

Co je hybridní nebo konvertibilní notebook?

Hybridní nebo konvertibilní notebook je v podstatě jakýkoli typ přenosného počítače, který může v zásadě fungovat jako přenosný nebo tabletový počítač. Samozřejmě odkazují na primární prostředky vstupu dat. U notebooku se to děje pomocí klávesnice a myši. Na tabletu se vše děje prostřednictvím rozhraní dotykové obrazovky a jeho virtuální klávesnice. Stále jsou primárně notebooky v základním provedení. Nejběžnější metodou pro vytvoření konvertibilního notebooku je vytvoření dotykové obrazovky, která se otevírá z véčkového designu jako tradiční notebook. Chcete-li notebook přeměnit na tablet, obrazovka se poté buď otočí, otočí nebo převrátí tak, že je zpět do uzavřené polohy, ale s odkrytou obrazovkou. Mezi příklady patří Dell XPS 12, Lenovo Yoga 700 a Lenovo LaVie Z 360. Každý z nich používá mírně odlišnou metodu snímání obrazovky a skládání, posouvání nebo otáčení displeje. Tabletové počítače nejsou opravdu nové. V roce 2004 společnost Microsoft vydala svůj software Windows XP Tablet. Jednalo se o variantu populárního systému Windows XP, který byl navržen pro použití s ​​dotykovou obrazovkou, ale ve skutečnosti se neuchytil, protože technologie dotykové obrazovky byla stále relativně drahá a základní a software nebyl pro dané rozhraní dobře optimalizován. Nejpopulárnější prodávané tablety XP ve skutečnosti byly kabriolety, které v zásadě tvořily pouze notebooky s dotykovými displeji. Někteří z nich mohli obrazovku otáčet nebo skládat stejným způsobem jako dnes.

Nevýhody

Samozřejmě existují nevýhody konvertibilních notebooků. Prvním a nejdůležitějším problémem je jejich velikost. Na rozdíl od tabletů musí být konvertibilní notebooky větší, aby zahrnovaly klávesnici a periferní porty vyžadované u větších a flexibilnějších designů notebooků. To znamenalo, že mohou být mnohem těžší než rovná tableta. Díky tomu jsou obvykle větší a těžší než tablety, které není snadné používat po delší dobu. Místo toho jsou flexibilnější, pokud jde o jejich použití v netradičních režimech, které se neprovádějí, jako je režim stojanu nebo stanu, který udržuje obrazovku nahoře a přístupnou, ale sklopením klávesnice za sebou, aby to nestálo v cestě. S rostoucím technologickým pokrokem, pokud jde o nízkou spotřebu energie a méně generovaného tepla, se přenosné počítače stále zmenšují. Výsledkem je, že na trhu je nyní k dispozici mnoho druhů konvertibilních notebooků, které jsou mnohem funkčnější než tablety, než tomu bylo v minulosti. Kromě toho existuje také trend v novém stylu systémů 2 v 1. Ty se liší od kabrioletu nebo hybridu, protože mají tendenci mít všechny součásti počítače uvnitř tabletu a poté mají dokovatelnou klávesnici, která mu umožňuje fungovat jako notebook.

Je hybridní notebook něco, co byste měli zvážit?

Obecně platí, že nejfunkčnější z těchto notebooků mají tendenci být extrémně nákladné, aby poskytly konstrukci co nejmenší velikosti a hmotnosti jako samostatný tablet. Problém je v tom, že obvykle obětují nějaký výkon, aby se dostali k této velikosti. Výsledkem je, že se díváte na něco tak velkého nebo objemnějšího než běžný notebook nebo na něco, co je velmi drahé a obětuje výkon ve srovnání s přímým notebookem. Výhodou je, že nemusíte nutně nosit dvě zařízení.