Pomocí infračerveného (IR) připojení mohou počítače vybavené infračerveným senzorem přenášet soubory a další digitální data přes bezdrátové signály krátkého dosahu. Tato infračervená technologie byla podobná té, která se používá u dálkově ovládaných televizních dálkově ovládaných jednotek, ale od té doby ji nahradily mnohem rychlejší a mnohem univerzálnější Bluetooth a Wi-Fi.
Instalace a použití
Počítačové infračervené síťové adaptéry přenášejí i přijímají data prostřednictvím portů na zadní nebo boční straně zařízení. Mnoho notebooků a osobních ručních zařízení mělo nainstalované infračervené adaptéry. V systému Microsoft Windows používala infračervená připojení stejnou metodu jako ostatní připojení k místní síti. Infračervené sítě podporovaly pouze přímé připojení dvou počítačů, vytvořené dočasně podle potřeby. Rozšíření infračervené technologie však podporovala více než dva počítače a semi-permanentní sítě.
Dosah IR
Infračervená komunikace se rozprostírá pouze na krátké vzdálenosti. Při připojení dvou infračervených zařízení do sítě musí být od sebe vzdálena několik stop. Na rozdíl od technologií Wi-Fi a Bluetooth nemohou infračervené síťové signály pronikat stěnami nebo jinými překážkami a fungovat pouze v přímé viditelnosti. Cokoliv, co blokuje přímou linku mezi dvěma IR zařízeními, také blokuje IR komunikaci.
Výkon
Infračervená technologie používaná v místních sítích existuje ve třech formách, které Infrared Data Association (IrDA) rozpoznává:
- IrDA-SIR: Infračervený port s nízkou rychlostí, který podporuje přenosové rychlosti až 115 kb / s.
- IrDA-MIR: Střední rychlost infračerveného přenosu, která podporuje přenosové rychlosti až 1,15 Mb / s.
- IrDA-FIR: Vysokorychlostní infračervený přenos, který podporuje přenosové rychlosti až 4 Mb / s.
Další použití pro infračervenou technologii
Ačkoli IR již nehraje roli při přenosu souborů z jednoho počítače do druhého, je to stále cenná technologie v jiných oblastech. Mezi ně patří:
- Noční vidění: Infračervený paprsek zesiluje světlo i při slabém osvětlení.
- Historie umění: vědci používají technologii IR k prozkoumání vrstev barvy na uměleckých dílech, aby zjistili, co se skrývá pod nimi.
- Topení: Infračervené záření generuje a vede teplo, takže je oblíbené v saunách, stanicích na ohřívání jídel v restauracích a kuchyňských zařízeních, jako jsou grily.
- Termografie: IR technologie určuje relativní teplotu objektů.
- Předpověď počasí: meteorologické satelity používají k určování teploty a oblačných útvarů infračervenou technologii.