Skip to content

Co je IP adresa?

11 de Červenec de 2021
GettyImages 145056981 58ed1c983df78cadab01d54b

IP adresa, zkratka pro adresu internetového protokolu, je identifikační číslo síťového hardwaru připojeného k síti. Mít adresu IP umožňuje zařízení komunikovat s jinými zařízeními prostřednictvím sítě založené na protokolu IP, jako je internet.

 

Jak vypadá IP adresa?

Většina adres IP vypadá takto: 151.101.65.121

Jiné adresy IP, se kterými se můžete setkat, mohou vypadat takto: 2001: 4860: 4860 :: 8844

 

Na co se používá IP adresa?

IP adresa poskytuje identitu síťovému zařízení na internetu. Podobně jako adresa domova nebo firmy, která dodává konkrétnímu fyzickému umístění identifikovatelnou adresu, jsou zařízení v síti od sebe odlišena prostřednictvím IP adres. Pokud posíláte balíček známému v jiné zemi, musíte znát přesné místo určení. Stejný obecný proces se používá k odesílání dat přes internet. Místo použití fyzické poštovní adresy však počítač používá servery DNS k vyhledání názvu hostitele k vyhledání jeho adresy IP. Například když zadáte adresu URL webových stránek, například www.zivotdivny.com do prohlížeče se vaše žádost o načtení této stránky odešle na servery DNS, které vyhledají název hostitele webu zivotdivny.com a naleznou odpovídající adresu IP. Bez IP adresy nemá počítač ponětí, o co jde.

Verze IP (IPv4 vs IPv6)

Existují dvě verze IP: internetový protokol verze 4 (IPv4) a internetový protokol verze 6 (IPv6). První je starší verze, zatímco IPv6 je upgradovaná verze IP. Jedním z důvodů, proč protokol IPv6 nahrazuje protokol IPv4, je to, že poskytuje větší počet adres IP než protokol IPv4. Když je k internetu připojeno více zařízení ve stejné síti, je důležité, aby pro každé zařízení byla k dispozici jedinečná adresa.

  • IPv4: Způsob konstrukce adres IPv4 znamená, že je schopen poskytnout více než 4 miliardy jedinečných adres IP (232). I když se jedná o velký počet adres, nestačí to pro moderní svět se všemi různými zařízeními používanými na internetu.
  • IPv6: IPv6 podporuje 340 bilionů, bilionů, bilionů adres (2128). To je 340 s 12 nulami! To znamená, že každý člověk na Zemi může připojit k internetu miliardy zařízení.

Vizualizace to pomáhá pochopit, kolik dalších IP adres umožňuje schéma adresování IPv6 přes IPv4. Předstírejte, že poštovní známka by mohla poskytnout dostatek místa pro uložení každé adresy IPv4. IPv6 by tedy v měřítku vyžadoval, aby celá sluneční soustava obsahovala všechny své adresy.

Kromě větší nabídky IP adres přes IPv4 má IPv6 následující přidané výhody:

  • Žádné kolize s IP adresami způsobené soukromými adresami
  • Automatická konfigurace
  • Žádný důvod pro překlad síťových adres (NAT)
  • Efektivní směrování
  • Snadnější správa
  • Integrované soukromí

IPv4 zobrazuje adresy jako 32bitové číselné číslo zapsané v desítkovém formátu, například 207.241.148.80 nebo 192.168.1.1. Protože existuje několik bilionů možných adres IPv6, musí být pro jejich zobrazení zapsány šestnáctkově, například 3ffe: 1900: 4545: 3: 200: f8ff: fe21: 67cf.

Různé typy IP adres

Existují konkrétní typy adres IP. I když jsou všechny adresy IP tvořeny číslicemi nebo písmeny, ne všechny adresy se používají pro stejný účel. Existují soukromé adresy IP, veřejné adresy IP, statické adresy IP a dynamické adresy IP. Každý typ adresy IP může být adresa IPv4 nebo adresa IPv6.

  • Soukromá IP adresa: Používají se v síti, například v domácí síti, kterou využívají tablety, Wi-Fi kamery, bezdrátové tiskárny a stolní počítače. Tyto typy adres IP poskytují zařízením možnost komunikace se směrovačem a dalšími zařízeními v privátní domácí síti. Soukromé adresy IP lze nastavit ručně nebo je automaticky přiřadit routerem.
  • Veřejná IP adresa: Používají se na vnější straně sítě a přiděluje je ISP. Je to hlavní adresa, kterou domácí nebo obchodní síť používá ke komunikaci se zbytkem síťových zařízení po celém světě (například s internetem). Poskytuje způsob, jakým mohou zařízení v domácnosti dosáhnout například poskytovatele internetových služeb, a tedy vnějšího světa, a umožňuje tak zařízením přistupovat na webové stránky a komunikovat přímo s jinými počítači a servery po celém světě.

Soukromé IP adresy i veřejné IP adresy jsou dynamické nebo statické, což znamená, že se buď mění, nebo se nemění. Adresa IP přiřazená serverem DHCP je dynamická adresa IP. Pokud zařízení nemá povolený DHCP nebo nepodporuje DHCP, musí být adresa IP přidělena ručně, v takovém případě se nazývá statická adresa IP.

Jaká je moje IP adresa?

Různá zařízení a operační systémy vyžadují k nalezení adresy IP jedinečné kroky. Existují také různé kroky, které můžete podniknout, pokud chcete znát veřejnou IP adresu, kterou vám poskytl váš ISP, nebo pokud potřebujete vidět soukromou IP adresu, kterou router přidělil zařízení.

Jak najít veřejnou IP adresu

Existuje několik způsobů, jak zjistit veřejnou IP adresu routeru, ale stránky jako IP Chicken, WhatsMyIP.org, WhatIsMyIPAddress.com nebo icanhazip.com to usnadňují. Tyto stránky fungují na jakémkoli zařízení připojeném k síti (například na smartphonu, iPodu, notebooku, stolním počítači nebo tabletu), které podporuje webový prohlížeč.

IP adresa zobrazená na Googlu

Jak najít soukromou IP adresu

Ve Windows vyhledejte místní IP adresu zařízení pomocí příkazového řádku a příkazu ipconfig.

Výsledek ipconfig z příkazového řádku ve Windows 10

Naučte se, jak najít výchozí IP adresu brány, pokud potřebujete zjistit IP adresu vašeho routeru nebo jakéhokoli zařízení, které vaše síť používá pro přístup k veřejnému internetu. Vyhledání soukromé adresy IP v jiných operačních systémech:

  • Linux: V systému Linux spusťte terminálové okno a zadejte příkaz hostname -I (to je velké „i“), ifconfignebo ip addr show.
  • Operační Systém Mac: Pro MacOS použijte příkaz ifconfig najít místní IP adresu.
  • iOS: Zařízení iPhone, iPad a iPod touch zobrazují svou soukromou IP adresu prostřednictvím Nastavení aplikace v Wi-Fi Jídelní lístek. Chcete-li jej zobrazit, klepněte na malé tlačítko „i“ vedle sítě, ke které je připojen.
  • Android: Najděte místní IP adresu zařízení Android prostřednictvím Nastavení > Síť a internet > Wi-Fi, nebo v závislosti na verzi systému Android, Nastavení > Wi-Fi nebo Nastavení > Bezdrátové ovládání > Nastavení Wi-Fi. Klepnutím na síť, ve které se nacházíte, se zobrazí nové okno s informacemi o síti, které zahrnuje soukromou adresu IP. Rozbalte Pokročilý v oblasti stránky s podrobnostmi o síti zobrazíte soukromou IP adresu.