Skip to content

Co je IP webová kamera a jak ji používat

12 de Červenec de 2021
GettyImages 95467436 5bc4c9d74cedfd005147ec2c

IP webová kamera je kamera připojená k internetu bez počítače a stala se běžným nástrojem pro sledování domácích mazlíčků, pro zjištění, zda byl balíček doručen, a pro videohovory z televize. Mohou být neuvěřitelně užitečné, ale mají také svá rizika. Zde je návod, jak a kdy je použít.

Webové kamery IP: Základy

IP webová kamera je obvykle malé zařízení, které lze diskrétně skrýt v určité oblasti nebo snadno namontovat, i když je obvykle nutné jej zapojit do standardní zásuvky nebo pravidelně vyměňovat baterie. Pohybují se od velmi jednoduchých kamer, které snímají černobílé video s nízkým rozlišením, až po plnobarevná HD zařízení, která mohou automaticky sledovat lidi a zvířata v jejich dosahu vidění pomocí serv zabudovaných do jejich držáků. Nejpokročilejší modely mají funkce, jako je noční vidění a záložní baterie. Připojují se k vaší domácí síti Wi-Fi prostřednictvím routeru a můžete si je prohlédnout pomocí aplikace webové kamery. Obecně platí, že vše probíhá prostřednictvím aplikace. Prostřednictvím ní se připojíte k síti, nastavíte ji krok za krokem a budete sledovat video a živé přenosy prostřednictvím aplikace. Většina značek webových kamer bude zpravidla mít aplikace pro Android i iOS a bude mít webovou stránku, na kterou se přihlásíte pro notebooky a stolní počítače. Zkontrolujte obal pro App Store a loga Google Play a ujistěte se, že je kompatibilní s vaším zařízením. Nezapomeňte zkontrolovat, zda je aplikace webové kamery podporována vaším telefonem nebo tabletem.

Kterou IP webkameru si mám koupit?

Při zvažování webové kamery si nejprve položte otázku, k čemu ji chcete použít. Pokud jste například amatérský přírodovědec a zajímáte se o to, co se ve vaší zahradě v noci děje, budete pravděpodobně potřebovat zařízení pro noční vidění s aktivací pohybu, které vydrží počasí. Pokud jej chcete použít k videohovorům, budete potřebovat něco barevného s vysokým rozlišením. Podobně byste se měli pozorně podívat na zorné pole a na místo, kam plánujete nainstalovat webovou kameru. Pokud potřebujete vidět hodně prostoru, „panoramatická“ nebo „rybí oko“ webová kamera, která odkazuje na typ objektivu, zobrazí extrémně široký rozsah. Video může vypadat zkresleně; je to důsledek použitého objektivu. Mnoho webkamer však bude mít zorné pole zhruba podobné fotoaparátu vašeho smartphonu a jsou vhodnější pro prohlížení jednotlivých místností. Pokud potřebujete monitorovat více místností, možná si budete muset koupit několik stejné webové kamery. Podívejte se na webové kamery, které vám umožní „propojit“ kamery a sdílet s aplikací více zdrojů.

Webové kamery a zabezpečení IP

Před zakoupením jakékoli webové kamery IP byste měli pečlivě zkontrolovat její bezpečnost. Protože jsou navrženy pro přímé připojení k internetu, mohou být zranitelné vůči hackerům a dokonce i online snoopsům. I když budete muset podniknout kroky k ochraně jakéhokoli zakoupeného zařízení, měli byste zkontrolovat, zda podporuje sadu funkcí, než uložíte peníze.

  • Wi-Fi protokoly: IP webová kamera by měla podporovat aktuální zabezpečené protokoly Wi-Fi, například WPA2. Všechny webové stránky, na které vás požádá, aby používaly, by k zabezpečení vašeho hesla měly používat SSL / TLS; to lze zjistit při pohledu na webovou adresu, která začíná „https: //“. Mělo by vám umožnit nastavit hesla nejen na webu, abyste se mohli podívat na zdroj, ale také ke kameře a nastavení. Tyto informace by měly být na webových stránkách výrobce nebo k dispozici na jejich lince pomoci. Hledejte také kritiku konkrétních značek a modelů fotoaparátů online.
  • Aktualizujte software a firmware: Měli byste také zkontrolovat bezpečnostní aktualizace firmwaru routeru, které najdete na webu výrobce routeru, před instalací fotoaparátu byste měli spustit všechny aktualizace v prohlížeči a počítači a telefon by měl být aktualizován na nejnovější software. Tím zajistíte, že jsou všechny odkazy v „řetězci“ fotoaparátu bezpečné.
  • Umístění: Při umísťování webové kamery zvažte, koho by ji mohla vidět. Kamera směřující ven na váš dvorek, aby zjistila, kdo navštěvuje krmítko pro ptáky, není z bezpečnostního hlediska příliš důležitá, ale kamera, která vidí bezpečnostní kód, který vložíte do klávesnice, může být. Diskutujte s ostatními členy vaší domácnosti o tom, kam kameru umístíte a proč, aby rozuměli potřebě a mohli zajistit, aby byla umístěna tam, kde to bude nejužitečnější, nikoli rušivé.