Integrated Services Digital Network (ISDN) je síťová technologie, která podporuje digitální přenos simultánního hlasového a datového provozu spolu s podporou videa a faxu přes veřejnou komutovanou telefonní síť. ISDN získala popularitu po celém světě v průběhu 90. let, ale do značné míry byla nahrazena moderními technologiemi dálkových sítí.
Historie ISDN
Jak telekomunikační společnosti postupně převáděly své telefonní infrastruktury z analogových na digitální, připojení k jednotlivým rezidencím a podnikům – označovaná jako síť „poslední míle“ – zůstala na starých signalizačních standardech a měděném drátu. ISDN byl navržen jako způsob migrace přechodu na digitální signály. Podniky zejména našly hodnotu v ISDN díky většímu počtu stolních telefonů a faxů, jejichž sítě potřebovaly podporovat.
Použití ISDN pro přístup k internetu
Mnoho lidí poprvé poznalo ISDN jako alternativu k tradičnímu vytáčenému připojení k internetu. Přestože náklady na rezidenční internetovou službu ISDN byly relativně vysoké, někteří spotřebitelé byli ochotni zaplatit více za službu, která inzerovala rychlosti připojení až 128 Kb / s oproti rychlosti 56 Kb / s (nebo pomalejší) vytáčeného připojení. Připojení k internetu ISDN vyžadovalo digitální modem místo tradičního telefonního modemu plus servisní smlouvu s poskytovatelem služeb ISDN. Nakonec mnohem vyšší rychlost sítě podporovaná novějšími technologiemi širokopásmového internetu, jako je DSL, přilákala většinu zákazníků pryč od ISDN. Ačkoli několik lidí jej nadále používá v méně obydlených oblastech, kde nejsou k dispozici lepší možnosti, většina poskytovatelů internetu postupně ukončila podporu ISDN.
Technologie za ISDN
ISDN provozuje běžné telefonní linky nebo linky T1 (v některých zemích linky E1) a nepodporuje bezdrátová připojení. Standardní způsoby signalizace používané v sítích ISDN pocházejí z oblasti telekomunikací, včetně Q.931 pro nastavení připojení a Q.921 pro linkový přístup.
Dvě hlavní formy
Dvě hlavní varianty ISDN jsou:
- Rozhraní základní sazby (BRI-ISDN): Forma ISDN, kterou spotřebitelé uznávají jako možnost přístupu k internetu, BRI funguje na běžných měděných telefonních linkách a podporuje datové rychlosti 128 Kbps pro nahrávání i stahování. Data přenášejí dva 64 kb / s datové kanály, nazývané nosné kanály (v telekomunikacích také nazývané odkazy DS-0), přičemž řídicí informace zpracovává kanál o rychlosti 16 kb / s. Poskytovatelé telekomunikací tuto službu někdy nazývají ISDN2 odkazující na nastavení kanálu dvou dat.
- Rozhraní primární sazby (PRI-ISDN): Tato vysokorychlostní forma ISDN podporuje plné rychlosti T1 1,544 Mbps a až 2,048 Mbps na E1. Na T1 využívá PRI 23 paralelních nosných kanálů, každý s přenosem 64 Kbps, ve srovnání se dvěma takovými kanály pro BRI. V Evropě a Asii tuto službu často nazývají poskytovateléISDN30 protože linky E1 používané v těchto zemích podporují 30 nosných kanálů.
Třetí forma
Volala třetí forma ISDN Širokopásmové připojení (B-ISDN) byl také definován. Tato nejpokročilejší forma ISDN byla navržena tak, aby umožňovala škálování až stovek Mbps, běh přes kabely z optických vláken a použití ATM jako přepínací technologie. Širokopásmový ISDN nikdy nedosáhl hlavního proudu.