Kód POST je dvoumístný hexadecimální kód vygenerovaný během autotestu při zapnutí. Předtím, než systém BIOS otestuje každou součást základní desky, lze tento kód odeslat na testovací kartu POST, která je zapojena do konkrétního rozšiřujícího slotu. Pokud některá konkrétní část testu selže, lze poslední vygenerovaný kód POST zobrazit pomocí testovací karty POST, která vám pomůže určit, který hardware neprošel úvodním testem. POST kód může jít pod jménem Kód pro autotest po zapnutí nebo kód chyby testovacího bodu.
Vyhledání seznamu PSČ BIOS pro váš počítač
Kódy POST se budou lišit v závislosti na dodavateli systému BIOS (tj. Většina základních desek používá vlastní seznamy), takže je nejlepší odkázat na ty, které jsou specifické pro váš počítač, tedy na kódy, které by měly být zveřejněny na oficiálních webových stránkách výrobce. Pokud máte potíže s nalezením seznamu kódů POST na svém počítači, základní desce nebo na webu dodavatele systému BIOS, můžete získat pomoc od technické podpory, zkontrolovat aktuální verzi systému BIOS v počítači nebo najít kódy na webu, jako je BIOS Centrální.
Pochopení toho, co znamenají kódy POST
Kódy POST odpovídají přímo na testy, které probíhají POST. Když se testovací karta POST zastaví během spouštění na konkrétním kódu, lze na ni odkazovat proti seznamu možných kódů POST vygenerovaných konkrétním systémem BIOS, což pomůže určit zdroj problému se spuštěním počítače. Kromě tohoto obecného postupu budete muset zkontrolovat dokumentaci, která je přiložena k seznamu POST kódů systému BIOS v počítači, abyste získali nápovědu, jak přesně interpretovat, co vaše testovací karta POST říká. Některé kódy jsou předány na testovací kartu POST po dokončení určitého testu, což znamená, že další kód v seznamu, na který odkazujete, je místo, kde byste měli začít s odstraňováním problémů. Jiné základní desky však odesílají kód POST na připojenou testovací kartu POST pouze v případě, že skutečně došlo k chybě, což znamená, že hardware, který že kód odpovídá je pravděpodobně tam, kde je problém. Znovu si tedy ověřte u svého počítače, základní desky nebo výrobce systému BIOS podrobnosti, jak interpretovat to, co vidíte. Řekněme například, že Acer je vaším prodejcem základních desek. Váš počítač se nespustí, a proto jste připojili testovací kartu POST a zjistili jste, že je zobrazen kód 48. Pokud se podíváme na tento seznam poštovních kódů systému Acer BIOS, uvidíme, že 48 znamená „Testováno paměť“. Pokud kód POST naznačuje, že poslední test selhal, okamžitě víme, že problém nespočívá v ničem jiném; ne baterie CMOS, grafická karta, sériové porty, CPU atd., ale místo toho se systémovou pamětí. V tomto okamžiku můžete své řešení problémů zúžit na to, na co se odkazuje. V tomto případě, protože se jedná o RAM, můžete vyjmout všechny klíče kromě jedné a zjistit, zda se počítač znovu spustí.
Další typy chyb na úrovni POST
Kódy POST, které se zobrazují na testovací kartě POST, jsou obzvláště užitečné, pokud nemáte připojený monitor, na displeji je něco špatně, nebo je samozřejmě příčinou problému něco souvisejícího s videem na základní desce nebo s grafická karta. Existují však i jiné typy chyb, které během POST můžete vidět nebo dokonce slyšet a které by mohly být užitečné: slyšitelný chybové kódy, které slouží podobnému účelu jako kódy POST, ale tyto chyby nevyžadují nic jiného, než funkční interní reproduktor – žádná pracovní obrazovka nebo nutnost otevřít počítač, aby bylo možné nainstalovat a používat testovací kartu POST. Pokud se zobrazí je funkční, může se na obrazovce zobrazit chybová zpráva POST. Toto je jen běžná chybová zpráva, jakou byste očekávali v jakékoli fázi používání počítače. Ani tento typ chybového kódu POST nevyžaduje testovací kartu POST.