Skip to content

Co je kodek a proč ho potřebuji?

5 de Červenec de 2021
GettyImages 653930758 d9dba9fc70ea465ba544aee926ad3b9c

Kodek – tento výraz je kombinací slov kód a dekódovat—Je počítačový program, který pomocí komprese zmenší velký filmový soubor nebo převede mezi analogovým a digitálním zvukem. Slovo, které se používá, můžete vidět, když mluvíte o zvukových kodekech nebo videokodekech.

Proč jsou kodeky nutné

Video a hudební soubory jsou obrovské, což znamená, že je obvykle obtížné je přenést přes internet. Chcete-li urychlit stahování, algoritmy kódují nebo zmenšují signál pro přenos a poté jej dekódují pro prohlížení nebo úpravy. Bez kodeků by stahování videa a zvuku trvalo třikrát až pětkrát déle než nyní.

Kolik kodeků potřebuji?

Používají se stovky kodeků; budete potřebovat kombinace, které konkrétně přehrávají vaše soubory. Různé kodeky se specializují na kompresi zvuku a videa, pro streamování médií přes internet, řeč, videokonference, přehrávání MP3 a snímání obrazovky. Pokud jste běžným stahovatelem, budete pravděpodobně potřebovat 10 až 12 kodeků k přehrávání všech různých typů hudby a filmů, které máte. Někteří lidé, kteří sdílejí své soubory na webu, se rozhodnou použít nejasné kodeky ke zmenšení svých souborů.

Společné kodeky

Některé běžné kodeky jsou MP3, WMA, RealVideo, RealAudio, DivX a XviD, ale existuje mnoho dalších. AVI je běžná přípona souboru, kterou vidíte připojenou ke spoustě video souborů, ale sama o sobě není kodekem. Místo toho je to formát kontejneru, který může používat mnoho různých kodeků. S obsahem AVI jsou kompatibilní stovky kodeků.

Jak poznám, který kodek si mám stáhnout a nainstalovat?

Protože existuje tolik možností kodeků, balíčky kodeků jsou pohodlnou volbou. Balíčky kodeků jsou kolekce kodeků shromážděných do jednotlivých souborů. Diskutuje se o tom, zda je nutné mít velkou skupinu souborů kodeků, ale pro nové stahovače je to určitě nejjednodušší a nejméně frustrující možnost. Zde jsou balíčky kodeků, které pravděpodobně budete potřebovat:

  • CCCP (Combined Community Codec Pack) je jedním z nejkomplexnějších balíčků kodeků, které si můžete stáhnout. CCCP sestavili uživatelé, kteří rádi sdílejí a sledují filmy online, a kodeky, které obsahuje, jsou určeny pro 99 procent formátů videa, které používáte jako peer-to-peer downloader. Zvažte CCCP, pokud si myslíte, že váš počítač potřebuje aktualizované kodeky.
  • Balíček kodeků X je elegantní sbírka kodeků vše v jednom bez spywaru a bez adwaru, která nemá obrovskou velikost, takže stahování netrvá dlouho. X Codec Pack je jednou z nejkompletnějších sestav kodeků potřebných k přehrávání všech hlavních audio a video formátů.
  • Sada kodeků K-Lite je dobře otestován a nabitý dobrotami. Umožňuje vám přehrávat všechny populární filmové formáty. K-Lite se dodává ve čtyřech příchutích: Basic, Standard, Full a Mega. Pokud potřebujete pouze přehrávat formáty DivX a XviD, Basic je v pořádku. Standardní balení je nejoblíbenější. Má vše, co průměrný uživatel potřebuje k přehrávání nejběžnějších formátů souborů. Plná sada určená pro pokročilé uživatele má kromě podpory kódování ještě více kodeků.
  • Balíček K-Lite Mega Codec je komplexní balíček. Má všechno kromě kuchyňského dřezu. Mega dokonce obsahuje Media Player Classic.

Zrkadlovka na čiernom pozadíPokud používáte Windows Media Player, často se vám pokusí sdělit čtyřmístný kód konkrétního kodeku, který potřebuje. Poznamenejte si tento kód a poté navštivte FOURCC a získejte chybějící kodek. Stránka Ukázky FOURCC nabízí několik často kladených otázek, pokud potřebujete více informací o tom, co se tam nabízí. Další možností, jak získat kodeky, je stáhnout přehrávače médií, které je obsahují. Přehrávač videa nebo zvuku někdy instaluje důležité a běžné kodeky při první instalaci aplikace. VLC je skvělý bezplatný přehrávač médií, který dokáže přehrávat nejrůznější typy souborů.