Skip to content

Co je křížený kabel?

16 de Červenec de 2021
98033116 56a1ad693df78cf7726cfaba

Křížený kabel Ethernet, známý také jako křížený kabel, spojuje dvě síťová zařízení Ethernet. Tyto kabely podporují dočasné síťování mezi hostiteli v situacích, kdy není přítomno zprostředkující zařízení, například síťový router. Křížené kabely vypadají téměř totožně s běžnými přímými (nebo propojenými) ethernetovými kabely, ale vnitřní struktury vodičů se liší.

Co je křížený kabel?

Běžný propojovací kabel propojuje různé typy zařízení, například počítač a síťový přepínač. Křížený kabel spojuje dvě zařízení stejného typu. Konce propojovacího kabelu můžete zapojit jakýmkoli způsobem, pokud jsou oba konce totožné. Ve srovnání s přímými ethernetovými kabely interní vedení kříženého kabelu obrací vysílací a přijímací signály. Obrácené barevně označené vodiče můžete vidět přes konektory RJ-45 na každém konci kabelu:

  • Standardní kabely mají na obou koncích identické pořadí barevných vodičů.
  • Křížené kabely mají první a třetí vodič (počítáno zleva doprava) zkřížené a druhý a šestý.
Dobrý křížený kabel Ethernet má speciální označení, které jej odlišuje od přímých kabelů. Mnohé z nich jsou červené a na obalu a na drátěném plášti jsou vyraženy značky „crossover“.

Potřebujete křížený kabel?

Profesionálové v oblasti informačních technologií (IT) používali křížené kabely často v 90. a 2000. letech; populární formy Ethernetu nepodporovaly přímé kabelové připojení mezi hostiteli. Původní i Fast Ethernet standardy byly navrženy tak, aby používaly specifické vodiče pro přenos a příjem signálů. Tyto standardy vyžadovaly, aby oba koncové body komunikovaly prostřednictvím zprostředkujícího zařízení, aby nedocházelo ke konfliktům způsobeným používáním stejných vodičů pro vysílání i příjem. Funkce Ethernetu s názvem MDI-X poskytuje nezbytnou podporu automatické detekce, aby se zabránilo těmto konfliktům signálu. Umožňuje ethernetovému rozhraní automaticky určit, kterou signalizační konvenci zařízení na druhém konci kabelu používá, a podle toho sjednává vysílací a přijímací vodiče. Aby tato funkce fungovala, musí podporovat automatickou detekci pouze jeden konec připojení. Většina domácích širokopásmových směrovačů (i starších modelů) měla na svých ethernetových rozhraních zabudovanou podporu MDI-X. Gigabit Ethernet také přijal MDI-X jako standard. Křížené kabely jsou potřeba pouze při připojení dvou klientských zařízení Ethernet, z nichž ani jedno není nakonfigurováno pro Gigabit Ethernet. Moderní ethernetová zařízení automaticky detekují použití křížených kabelů a bezproblémově s nimi pracují.

Jak používat kabely Crossover Ethernet

Pro přímé síťové připojení byste měli používat pouze křížené kabely. Pokus o připojení počítače ke starému směrovači nebo síťovému přepínači pomocí kříženého kabelu namísto běžného kabelu může zabránit fungování propojení. Tyto kabely můžete zakoupit prostřednictvím zásuvek elektroniky. Fandové a IT profesionálové často raději vyrábějí své vlastní crossover kabely. Chcete-li převést přímý kabel na křížený kabel, odpojte konektor a znovu připojte vodiče příslušnými kříženými vysílacími a přijímacími vodiči.