Skip to content

Co je LAN?

30 de Červenec de 2021
business 3370832 1920 15d9baa291374faa81b4e7a1c39b9c22

LAN znamená místní síť. LAN je skupina počítačů a zařízení, která jsou na konkrétním místě. Zařízení se připojují k síti LAN pomocí kabelu Ethernet nebo přes Wi-Fi. Váš domov může mít LAN. Pokud se váš počítač, tablet, inteligentní televize a bezdrátová tiskárna připojují přes Wi-Fi, jsou tato připojená zařízení součástí vaší LAN. Přístup k vaší síti LAN mají pouze zařízení, která autorizujete.

Stručná historie LAN

Sítě LAN byly poprvé používány vysokými školami a univerzitami v 60. letech. Tyto počítačové sítě se používaly ke katalogizaci knihovních fondů, plánování tříd, zaznamenávání známek studentů a sdílení prostředků zařízení. LAN se v obchodních organizacích staly oblíbenými až poté, co Xerox PARC vyvinul Ethernet v roce 1976. Chase Manhattan Bank v New Yorku bylo prvním komerčním využitím této nové technologie. Na začátku 80. let měla řada podniků internetovou síť (intranet) skládající se ze stovek počítačů, které sdílely tiskárny a úložiště souborů na jednom místě. Po vydání Ethernetu vyvinuli společnosti jako Novell a Microsoft softwarové produkty pro správu těchto ethernetových LAN sítí. Postupem času se tyto síťové nástroje staly součástí populárních počítačových operačních systémů. Microsoft Windows 10 má nástroje pro nastavení domácí sítě.

Vlastnosti LAN

LAN přicházejí v mnoha velikostech. Skupina zařízení připojených prostřednictvím domácího připojení k internetu je LAN. Malé podniky mají sítě LAN, které spojují tucet nebo sto počítačů s tiskárnami a úložištěm souborů. Největší LAN jsou řízeny serverem, který ukládá soubory, sdílí data mezi zařízeními a směruje soubory do tiskáren a skenerů.

Síť LAN se liší od ostatních typů počítačových sítí (jako je internet) v tom, že zařízení připojená k síti LAN jsou ve stejné budově, jako je například dům, škola nebo kancelář. Tyto počítače, tiskárny, skenery a další zařízení se připojují ke směrovači pomocí kabelu Ethernet nebo prostřednictvím bezdrátového směrovače a přístupového bodu Wi-Fi. Více telefonů LAN lze připojit po telefonní lince nebo rádiových vlnách.

Ilustrace sítě Ethernet LAN

Dva typy lokálních sítí

Existují dva typy LAN: LAN klienta / serveru a LAN typu peer-to-peer. Klient / server LAN se skládají z několika zařízení (klientů) připojených k centrálnímu serveru. Server spravuje úložiště souborů, přístup k tiskárně a síťový provoz. Klientem může být osobní počítač, tablet nebo jiná zařízení, která spouští aplikace. Klienti se k serveru připojují buď pomocí kabelů, nebo prostřednictvím bezdrátového připojení.

Obrázek sítě LAN typu klient / server

Peer-to-Peer LAN nemají centrální server a nedokážou zvládnout velké pracovní vytížení jako LAN klienta / serveru. V síti LAN typu peer-to-peer sdílí každý osobní počítač a zařízení rovnoměrně provoz sítě. Zařízení sdílejí zdroje a data prostřednictvím kabelového nebo bezdrátového připojení k routeru. Většina domácích sítí je typu peer-to-peer.

Diagram zobrazující základní topologii místní sítě

Jak používat LAN v domácnosti

Domácí LAN je skvělý způsob, jak vytvořit spojení mezi všemi zařízeními v domácnosti, včetně počítačů, notebooků, tabletů, smartphonů, tiskáren, faxů a herních zařízení. Když jsou vaše zařízení připojena k Wi-Fi, můžete soubory sdílet soukromě s členy rodiny, bezdrátově tisknout z libovolného zařízení a přistupovat k datům na dalších připojených zařízeních.

Příklad domácí sítě LAN

Domácí LAN lze také rozšířit o domácí bezpečnostní systémy, inteligentní televizory, ovládací prvky domácího prostředí a inteligentní kuchyňská zařízení. Když jsou tyto systémy přidány do sítě LAN, lze každý systém ovládat z jakéhokoli zařízení a místa v domácnosti. Pokud máte doma Wi-Fi internet, jste připraveni nastavit bezdrátovou domácí síť LAN.