Skip to content

Co je Li-Fi?

16 de Srpen de 2021
GettyImages 688002814 5c65b0a346e0fb0001cec21e

Představte si stahování filmu ze žárovky. S technologií Light Fidelity (Li-Fi), což je typ bezdrátové technologie, to zvládnete. Li-Fi využívá k poskytování vysokorychlostní datové komunikace spektrum infračerveného i viditelného světla. Na rozdíl od Wi-Fi, které k odesílání informací využívá rádiové signály, Li-Fi využívá k přenosu dat síť světelných diod (LED žárovek). Ačkoli může Li-Fi znít neobvykle a výjimečně, technologii Li-Fi již používáte, kdykoli klepnete na dálkové ovládání televize. Pojem Li-Fi poprvé použil profesor z University of Edinburgh Harald Haas v roce 2011 během TEDGlobal, když se zeptal „co kdyby každá žárovka na světě mohla také přenášet data?“ Vysvětlil, jak blikání světla z jediné LED může efektivně a bezpečně přenášet mnohem více dat než mobilní věž. Společnost Haas pokračovala ve vytváření společnosti pro vývoj technologie Li-Fi s názvem pureLifi, která vytvořila systém plug-and-play, který funguje se zařízeními USB. LED žárovky používané v síti Li-Fi obsahují čip, technologii zpracování signálu, která způsobuje blikání světla, podobně jako stroboskopické světlo. Toto konstantní rychlé stmívání, které je pro lidské oko nezjistitelné, slouží k vytvoření elektrického signálu přijímačem Li-Fi pro přenos dat. LED žárovky se ideálně hodí pro Li-Fi, protože na rozdíl od fluorescenčních a klasických žárovek mají LED diody vysokou intenzitu potřebnou k dosažení velmi vysokých datových rychlostí.

A co 5G?

5G je název pro nejnovější sekvenci mobilních mobilních připojení, která poskytuje stále lepší výkonnostní rychlosti než systémy 4G (LTE/WiMax), 3G (UMTS) a 2G (GSM). Bezdrátová zařízení 5G přenášejí data rádiovými vlnami pomocí pole místních antén a automatizovaného transceiveru s nízkým výkonem. Místní antény jsou s telefonní sítí a internetem propojeny velkou šířkou pásma. 5G je 100krát rychlejší než 4G. Tohoto zvýšení výkonu je dosaženo použitím vyšších neviditelných rádiových vln. Naproti tomu sítě 4G, 3G a 2G používaly v mikrovlnném pásmu nižší frekvence. Na rozdíl od 5G a předchozích sítí Li-Fi využívá ve viditelném spektru rádiové vlny, které jsou mnohem rychlejší a mají mnohem větší šířku pásma.

Jak výkonná je technologie Li-Fi?

Li-Fi přenáší data rychlostí 1 GB za sekundu, což je až 100krát rychlejší než běžné Wi-Fi. Použitím spektra infračerveného a viditelného světla je Li-Fi přibližně 2 600krát větší než celé rádiové frekvenční spektrum 300 GHz. Naproti tomu Wi-Fi má k dispozici omezený počet rádiových frekvenčních pásem. To je důležité, protože domácnosti a firmy nakupují bezdrátová zařízení a spoléhají na technologii internetu věcí (IoT). Tento nárůst poptávky značně ztěžuje přesun dat přes omezený počet pásem. Některé zdroje uvádějí, že do roku 2020 bude k dispozici více než 50 miliard zařízení, která budou vždy připojena ke zbytku světa. K tomu se přidává skutečnost, že 5G vyžaduje velké množství rádiového spektra. Přesunutí části této poptávky na Li-Fi uvolňuje více rádiového spektra, aby zvládlo náš rostoucí internetový provoz.

Jak funguje Li-Fi

S čipem pro zpracování Li-Fi se LED lampa stane přístupovým bodem k síti. Binární datový proud je přiváděn z internetu nebo serveru prostřednictvím vysokorychlostního média přes router a poté do světel. Směrovače LED poté modulují výstup, aby vložily data do světla. Vaše zařízení bude pro přístup k Li-Fi potřebovat fotosenzitivní přijímač nebo hardwarový klíč, který se připojuje k portu USB.

Li-Fi překonává bezpečnostní problémy běžné u bezdrátových připojení Wi-Fi

Světlo lze zajistit ve fyzickém prostoru. Stejným způsobem, jakým váš dálkový ovladač TV nemůže proniknout přes stěny, je dosah Li-Fi omezen stěnami, podlahami a dalšími fyzickými překážkami. Data nelze zachytit bez jasné viditelnosti, což hackerům ztěžuje přístup na váš internet. Díky tomuto omezenému rozsahu je Li-Fi ideální pro citlivé aplikace, jako je armáda a zdravotnictví.

Světelné spektrum v elektromagnetickém spektru.

Li-Fi eliminuje rušení

Několik uživatelů může používat stejnou šířku pásma Li-Fi bez rušení, protože Li-Fi nenabízí absolutně žádné elektromagnetické rušení. Díky tomu je možné mít připojení k internetu v oblastech, kde je Wi-Fi nebezpečné, což je vhodné pro chemické nebo jaderné závody. Li-Fi může poskytovat přístup k internetu v oblastech, kam se rádiové vlny nedostanou, například v metru, pod vodou a v letadlech.

Technologie Li-Fi vyžaduje neustálý přístup ke zdroji světla

Aby Li-Fi fungovala, musí být rozsvícená světla. Li-Fi vyžaduje jasné přímé spojení, stejně jako dálkové ovládání k televizi. Vaše zařízení bude vždy potřebovat volnou cestu s vysílačem Li-Fi, což by mohlo ztěžovat práci s mobilním zařízením na cestách.

Hardwarové požadavky budou vyžadovat narušení trhu s žárovkami

Výrobci žárovek musí být přesvědčeni, že přidání dodatečných obvodů k jejich LED žárovkám, které umožní blikání, bude stát za další náklady. Síť Li-Fi navíc bude vyžadovat internetové kabely vedené k LED svítidlům, která jsou součástí sítě.