Skip to content

Co je MMO?

14 de Srpen de 2021
001 what is an mmo 82e8c9dc63bf4f509076e944f63cdb3f

V lidovém jazyce videohry MMO znamená masivně multiplayer online. MMO hry, nebo jednoduše MMO, tvoří nejpopulárnější žánr moderní doby. Zjistěte, co je MMO, jak funguje a co k hraní potřebujete.

Co je hra MMO?

Jak název napovídá, MMO hry nejsou určeny k hraní samostatně. I když je možné hrát některé takové hry offline, MMO podporují spolupráci a konkurenci mezi hráči. Z tohoto důvodu mnoho MMO funguje jako sociální sítě, kde si hráči mohou povídat s ostatními hráči z celého světa.

I když jste se s tímto termínem nikdy nesetkali, pravděpodobně jste hráli nebo alespoň slyšeli o MMO hře. Fortnite, FarmVille, World of Warcraft, a Minecraft všechny spadají pod deštník MMO. Existují sportovní, závodní a bojové MMO.

Historie MMO her

Před MMO existovaly MUD nebo víceuživatelské žaláře. V sedmdesátých letech tyto primitivní textové hry pro více hráčů běžely na raných internetových serverech. Většina MUD byly hry na hrdiny (RPG) s mechanikou podobnou stolní hře Dungeons & Dragons, takže není překvapením, že první MMO byly také RPG. MMORPG je rozsáhlá online hra pro více hráčů. Hranice mezi MMO a MMORPG může být rozmazaná, ale ta druhá obvykle klade důraz na vyprávění příběhů, budování světa, komplexní strategie a správu položek. Většina MMO samozřejmě obsahuje několik těchto funkcí, které všechny pocházejí z MUD.

Shadery Minecraftu nainstalované ve videohře Minecraft ve Windows 10.

Žánr MMO byl exkluzivní pro počítačové hry až do poloviny roku 2000, kdy konzole začaly zahrnovat možnosti Wi-Fi. MMO si získaly na popularitě s nástupem chytrých telefonů a sociálních médií, přičemž oba výrazně snížily bariéru vstupu pro nové vývojáře her.

Charakteristika MMO

Aby byla hra MMO, musí mít „trvalý svět“, který je umístěn na vzdálených serverech. Hráči se připojí k serveru, který je jim nejblíže, aby mohli komunikovat s ostatními hráči v reálném čase. I když hráč hru vypne, hra pokračuje neomezeně dlouho. MMO proto nikdy „nekončí“, přestože některé režimy příběhových funkcí lze dokončit.

V MMORPG Runescape pózuje obrněný muž

Většina MMO také obsahuje virtuální ekonomiky, ve kterých si hráči vyměňují herní měnu za položky. Často je možné směnit skutečné peníze za virtuální peníze. Hráči mohou také obvykle mezi sebou obchodovat. MMO jsou podobné online bitevním arénám pro více hráčů (MOBA), které zahrnují hry jako League of Legends a Dota 2. Hlavní rozdíl je v tom, že MOBA postrádá trvalý svět. Zatímco hry jako Mortal Kombat 11 obsahují několik prvků MMO, nejsou považovány za součást žánru, protože funkce pro více hráčů jsou sekundární vůči základní hře.

Co potřebujete ke hraní MMO her

Ke hraní MMO her stačí spolehlivé připojení k internetu. Existuje mnoho MMO, které lze hrát zdarma, zatímco jiné vyžadují buď paušální náklady předem, nebo placené předplatné.

Další příklady her MMO

Následující hry měly v jednom okamžiku tisíce a v některých případech miliony simultánních hráčů:

 • Klub tučňák
 • DC Universe online
 • EverQuest
 • Final Fantasy XI
 • Final Fantasy XIV
 • RuneScape
 • Druhý život
 • Star Wars: The Old Republic
 • The Sims Online
 • The Elder Scrolls Online
 • Ultima Online
 • World of Tanks
 • Druhá světová válka online