Modemový směrovač je kombinované zařízení, které spravuje vaši místní síť a připojuje ji k Internetu prostřednictvím vašeho ISP. Modemy a směrovače vykonávají samostatné funkce, ale někteří uživatelé si užívají, když je kombinují v jedné krabici. Toto nastavení obecně zjednodušuje nastavení a údržbu sítě pro většinu lidí na úkor určité flexibility.
Potřebujete router, pokud máte modem?
Pokud máte v síti více než jedno zařízení (a téměř jistě ano), potřebujete směrovač pro správu místní sítě, kterou tato zařízení dohromady tvoří. Jelikož většina domácích uživatelů dnes má více zařízení (s přihlédnutím k počítačům, mobilním zařízením, streamovacím boxům, herním konzolím a dalším), výrobci síťových zařízení usnadnili život tím, že je u některých modelů integrovali do jednoho balíčku.
Jaký je rozdíl mezi routerem a modemem?
Jak název napovídá, modemový router se skládá z kombinace obvodů a vodičů, které vykonávají dvě hlavní funkce (podrobnosti o rozdílech najdete v našem článku Modem vs. router):
- A modem, což znamená „modulátor-demodulátor“, převádí data z vaší místní sítě na informace připravené k odeslání přes infrastrukturu vašeho ISP. Ať už svou internetovou službu získáte od poskytovatele kabelů, telefonního operátora nebo dokonce přes optický kabel (štěstí!), Standardy, které přenášejí data přes tato připojení, se liší od sítě uvnitř vašeho domova, která pravděpodobně používá Ethernet nebo Wi-Fi . Pokud jste například zákazníkem s kabelovým připojením, modem převede aktivitu z vašeho telefonu přes Wi-Fi na standard DOCSIS. Poté cestuje dále sítí kabelové společnosti na internet.
- Směrovač je zodpovědný za přesměrování provozu v místní síti. Jedním z těchto prvků je správa IP adres klientů místní sítě. Dalším je předávání provozu z místních klientů na internet a zajištění odesílání výsledků do vhodného zařízení. Mnoho směrovačů má také pokročilé funkce, jako je Quality of Service (priorita některých služeb, jako je video nebo hraní her), nebo integrované VPN.
Výhody a nevýhody modemového směrovače
Závěr
Pokud se snažíte rozhodnout mezi modemovým routerem a dvěma samostatnými zařízeními, snižuje se to na jednoduchost versus flexibilitu. Pokud zvolíte směrovač typu „vše v jednom“, dostanete se rychle do provozu a budete podporovat pouze základní síťové funkce. Toto nastavení je naprosto v pořádku, pokud vše, co potřebujete, je dostat všechna svá zařízení online s minimem rozruchu. Na druhou stranu mohou být pro získání požadovaných funkcí a přizpůsobení vyžadováni pokročilí uživatelé, kteří chtějí provádět některé skvělé síťové triky, jako je hostování serverů doma, pomocí dvou samostatných zařízení.