Skip to content

Co je mostová kamera?

26 de Červen de 2021
001 What Is Bridge Camera 4685602 40e186f9560d43748d3f3dc25bfbdf76

Mostní kamera je kamera s pevným objektivem. Kombinuje styl těla a některé schopnosti digitální jednooké zrcadlovky (DSLR) s použitelností kamery typu „zaměř a fotografuj“. Není to úplně DSLR ani point-and-shoot fotoaparát. Je hybridní a má další funkce jedinečné pro přemostění kamer. Termín můstková kamera se často zaměňuje s mega zoomem, super zoomem nebo ultra zoomem, protože mnoho z těchto zařízení má objektivy s dlouhým zoomem. Některé mostní kamery však mají pouze mírné nebo krátké přiblížení.

Bridge Camera vs. DSLR

Bridge fotoaparáty mají snadno ovladatelná těla kamer, stejně jako digitální zrcadlovky, takže si je mnoho lidí mýlí. I když tyto fotoaparáty mohou vypadat podobně, můstkové fotoaparáty se od DSLR liší. Tělo fotoaparátu je hlavní součástí digitálního fotoaparátu. Obsahuje ovládací prvky, LCD, obrazový snímač a všechny související obvody.

Rozdíly objektivu

Nejdůležitějším rozdílem mezi mostními fotoaparáty a digitálními zrcadlovkami je, že digitální zrcadlovky mají výměnné objektivy. Fotograf může přepínat mezi 35 mm širokoúhlým nebo zoomovým objektivem a zajistit tak dokonalý snímek pro každý snímek. Mostní kamera má pevný objektiv. K fotoaparátu je připojen jeden objektiv, který nelze změnit. Ale to nemusí být nutně nevýhoda. Objektiv mostní kamery má různé kapacity, včetně širokoúhlých funkcí. Ale nejpozoruhodnějším rysem mostní kamery jsou její zoomové schopnosti. Pevný objektiv mostní kamery se často dokáže přiblížit na 400–600 mm, což je mnohem více, než dokáže přiblížit většina objektivů DSLR. Bridge kamery jsou skvělé pro cestování. Budete mít možnost pořizovat širokoúhlé i superteleobjekty.

Fotoaparáty DSLR mají větší kontrolu

Dalším významným rozdílem mezi DSLR a mostovou kamerou je ovládání. DSLR může mít automatické ovládání, ale má také větší rozsah ručního ovládání, včetně možnosti nastavit každé nastavení, včetně clony, rychlosti závěrky, zaostření a dalších. Tento druh ovládání umožňuje zkušeným fotografům pořídit přesnou fotografii, kterou si představují. Bridge kamery mají často nějaké ovládací prvky. Například můstkové kamery mohou obvykle přepínat mezi scénickými režimy a schopnostmi objektivů. Ovládací prvky můstkové kamery jsou však obecně omezené, podobně jako fotoaparáty typu point-and-shoot. Fotoaparáty Bridge mají řadu snadno použitelných ovládacích prvků automatického režimu, které začínajícím fotografům ruší dohady.

Omezení překlenovací kamery

Bridge kamery mohou mít i další omezení. Například, i když můstkové kamery často disponují schopnostmi ultra dlouhého zoomu, nemusí to být tak velká výhoda, jak by se zdálo. Čím delší je přiblížení objektivu, tím méně stabilní je fotoaparát. I když se to mnoho výrobců mostních fotoaparátů snaží čelit stabilitou a stabilizací obrazu, při prodloužení objektivu na nejdelší zoom se může obraz zdát mírně rozmazaný nebo může obsahovat více šumu, což jsou nesprávné barevné variace na úrovni pixelů. Přidání stativu při pořizování snímků na velké vzdálenosti pomáhá, ale těmto problémům zcela neodporuje. Pokud chcete na svých fotografiích použít Photoshop nebo jiný software pro úpravu obrázků, nemůžete s mostovým fotoaparátem. Většina mostových fotoaparátů nezachytává obrázky ve formátu RAW, který je méně zpracovaný a umožňuje větší kontrolu při úpravách. Místo toho převáděcí kamery obvykle zpracovávají obrázky ve formátu JPEG, což je kompresní formát, který zmenšuje velikost obrazu odstraněním pixelů, které software fotoaparátu považuje za nedůležité.

Možnosti překlenovací kamery

I když můstkové fotoaparáty nemusí být pro profesionální fotografy to pravé, pro běžného nebo začínajícího fotografa budou funkce užitečné. Například většina mostových kamer má schopnost HD videa, která zahrnuje duální stereofonní mikrofony pro pořizování skvělého videa a zvuku. Bridge kamery mají také velký formát LCD, který jasně zobrazuje snímaný obraz. Tato obrazovka se často naklání nebo otáčí, aby umožnila lepší sledování z různých úhlů. Tyto funkce spolu se stabilizací obrazu umožňují novým fotografům pořizovat lepší snímky, než kdyby používali fotoaparát typu „point-and-shoot“. Kamery Bridge nejsou skvělé pro situace s rychlým snímáním, jako je sportovní fotografie, kde se objekt pohybuje. Fotografování v těchto situacích může způsobit šum nebo mírně rozmazané snímky.

Náklady na mostové kamery

Zatímco ceny mostových kamer mohou být nižší než u špičkových fotoaparátů DSLR, některé mostové kamery stojí tolik. Ty obecně stojí více než fotoaparáty typu „zaměř a fotografuj“. Vzhledem k tomu, že nemusíte kupovat další objektivy s můstkovou kamerou, jsou tyto nákladově efektivnější než digitální zrcadlovky. Uživatelé fotoaparátů DSLR si musí zakoupit různé objektivy pro různé účely. Tyto čočky často stojí tolik nebo více než tělo fotoaparátu. Náklady na mostovou kameru zvyšují gamut od extrémně levných po poněkud drahé. Před zakoupením si přečtěte recenze a porovnejte funkce.

Kdo by měl používat kameru Bridge?

Profesionální fotografové mohou považovat mostní fotoaparáty za omezující kvůli neschopnosti ručně ovládat nastavení fotoaparátu a kvůli omezení na určité formáty souborů. Profesionální fotografové mohou chtít větší kontrolu nad konečnými snímky. Příležitostní uživatelé, jako jsou rodinní fotografové, i začínající profesionální fotografové, kteří se právě učí skládat fotografie, zjistí, že mostní fotoaparát nabízí pěkný přechod od fotoaparátu typu „point-and-shoot“. Kamery Bridge umožňují fotografům určitou kontrolu a přizpůsobení ohniskové vzdálenosti snímku, aniž by museli hádat o dalších nastaveních nezbytných k pořízení skvělé fotografie.