Oddíl lze považovat za rozdělení nebo „součást“ skutečné jednotky pevného disku. Oddíl je ve skutečnosti pouze logickým oddělením od celého disku, ale je to tak objeví se jako by divize vytvářela více fyzických disků. Některé výrazy, které uvidíte spojené s oddílem, zahrnují primární, aktivní, rozšířené a logické oddíly. Více o tom níže.
Jak rozdělíte pevný disk?
Ve Windows se základní rozdělení pevného disku provádí pomocí nástroje Správa disků. Podrobné pokyny k vytvoření oddílu v každé verzi systému Windows najdete v části Jak rozdělit pevný disk v systému Windows. Pokročilou správu oddílů, jako je rozšiřování a zmenšování oddílů, spojování oddílů atd., Nelze provést v systému Windows, ale umět provést pomocí speciálního softwaru pro správu oddílů. Aktualizované recenze těchto nástrojů uchováváme v našem seznamu Software Free Disk Partition Software. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, proč můžete vytvářet oddíly, a porozuměli různým typům oddílů, které lze vytvořit.
Jaký je účel oddílu?
Rozdělení pevného disku na oddíly je užitečné z několika důvodů, ale je nutné alespoň v jednom: zpřístupnit disk operačnímu systému. Například při instalaci operačního systému, jako je Windows, je součástí procesu definování oddílu na pevném disku. Tento oddíl slouží k definování oblasti pevného disku, kterou může systém Windows použít k instalaci všech svých souborů, od kořenového adresáře dolů. V operačních systémech Windows je tomuto primárnímu oddílu obvykle přiřazeno písmeno jednotky „C“. Navíc k C disk, Windows během instalace často automaticky vytvoří další oddíly, přestože jen zřídka dostanou písmeno jednotky. Například ve Windows 10, a zotavení je nainstalován oddíl se sadou nástrojů s názvem Pokročilé možnosti spuštění, takže můžete vyřešit problémy, které se mohou vyskytnout v hlavní části C řídit. Dalším běžným důvodem pro vytvoření oddílu je to, že jej můžete nainstalovat násobek operační systémy na stejném pevném disku, což vám umožní vybrat, který chcete spustit, tzv. situace duální bootování. Můžete používat Windows a Linux, Windows 10 a Windows 7 nebo dokonce tři nebo čtyři různé operační systémy. Více než jeden oddíl je naprostou nezbytností pro provoz více než jednoho operačního systému, protože operační systémy budou na oddíly nahlížet jako na samostatné jednotky, čímž se vyhnou většině vzájemných problémů. Vícenásobné oddíly znamenají, že se vyhnete nutnosti instalovat více pevných disků, abyste měli možnost zavést systém z jiného operačního systému. Ke správě souborů mohou být také vytvořeny oddíly pevného disku. I když různé oddíly stále existují na stejném fyzickém disku, je často užitečné mít oddíl vytvořený pouze pro stahování fotografií, videí nebo softwaru místo toho, abyste je ukládali do samostatných složek v rámci stejného oddílu. I když jsou v dnešní době díky lepším funkcím správy uživatelů v systému Windows méně běžné, více oddílů by také mohlo být použito k podpoře uživatelů, kteří sdílejí počítač a chtěli by mít soubory oddělené a snadno je mezi sebou sdílet. Dalším, poměrně častým důvodem, proč byste mohli vytvořit oddíl, je oddělení souborů operačního systému od osobních údajů. S cennými osobními soubory na jiném disku můžete systém Windows po velkém selhání přeinstalovat a nikdy se nepřiblížit k datům, která chcete zachovat. Tento příklad oddílu s osobními údaji také velmi usnadňuje vytvoření zrcadlového obrazu pracovní kopie vašeho systémového oddílu pomocí záložního softwaru. To znamená, že můžete vytvořit dvě samostatné zálohy, jednu pro váš operační systém v pracovním pořadí a druhou pro vaše osobní údaje, které lze obnovit nezávisle na druhém.
Primární, rozšířené a logické oddíly
Jakýkoli oddíl, na kterém je nainstalován operační systém, se nazývá a primární oddíl. Část tabulky oddílů hlavního spouštěcího záznamu umožňuje až čtyři primární oddíly na jednom pevném disku. Ačkoli mohou existovat čtyři primární oddíly, což znamená, že by mohly být celkem čtyři různé operační systémy čtyřkolka-spuštěn na stejném pevném disku, pouze jeden z oddílů může být v daném okamžiku „aktivní“, což znamená, že je to výchozí operační systém, ze kterého se počítač spouští. Tento oddíl je označován jako aktivní oddíl. Jeden (a pouze jeden) ze čtyř primárních oddílů lze označit jako rozšířený oddíl. To znamená, že počítač může mít až čtyři primární oddíly nebo tři primární oddíly a jeden rozšířený oddíl. Rozšířený oddíl nemůže sám o sobě obsahovat data. Místo toho je rozšířený oddíl jednoduše název používaný k popisu kontejneru, který obsahuje další oddíly, které dělat uchovávat data, která se nazývají logické oddíly. Zůstaňte s námi … Počet logických oblastí, které může disk obsahovat, není omezen, ale jsou omezeny pouze na uživatelská data, nikoli na operační systémy jako u primárního oddílu. Logický oddíl je to, co byste vytvořili pro ukládání věcí, jako jsou filmy, software, programové soubory atd. Například pevný disk bude mít obvykle primární aktivní oddíl s nainstalovaným systémem Windows a poté jeden nebo více logických oddílů s další soubory, jako jsou dokumenty, videa a osobní údaje. Očividně se to bude lišit počítač od počítače.
Další informace o oddílech
Před uložením dat na ně je třeba naformátovat oddíly fyzických pevných disků a nastavit souborový systém (což je proces formátování). Protože oddíly vypadají jako jedinečný disk, může jim být každému přiřazeno vlastní písmeno disku, například C pro oddíl, na který je obvykle nainstalován systém Windows. Viz Jak změním písmeno jednotky v systému Windows? pro více informací o tomto. Obvykle je při přesunu souboru z jedné složky do druhé pod stejným oddílem změněn pouze odkaz na umístění souboru, což znamená, že přenos souboru probíhá téměř okamžitě. Protože jsou však oddíly navzájem oddělené, jako více pevných disků, přesouvání souborů z jednoho oddílu do druhého vyžaduje přesun skutečných dat a přenos dat zabere více času. Oddíly mohou být skryté, šifrované a chráněné heslem pomocí bezplatného softwaru pro šifrování disku.