Skip to content

Co je Photoshop?

6 de Červenec de 2021
everything you need to know about adobe photoshop 4688397 0346e61547bb45908d5650f6f7f21798

Adobe Photoshop je jednou z nejpopulárnějších a nejznámějších softwarových aplikací pro úpravu fotografií a grafiky. Byl vyvinut v roce 1988 a od té doby se stal základem pro uživatele, kteří chtějí upravovat stávající fotografie nebo dokonce vytvářet vlastní obrázky a grafiku.

Co je Photoshop?

Photoshop poprvé vynalezli v roce 1987 dva bratři, Thomas a John Knoll, kteří prodali distribuční licenci společnosti Adobe v roce 1988. Produkt se původně jmenoval Display. Photoshop je k dispozici pro počítače se systémem Windows i Mac. Považuje se za editor rastrových grafik, což znamená, že uživatelé mohou vytvářet a upravovat obrázky a ukládat je v jednom z mnoha formátů. Upravujte jednotlivé obrázky nebo velké dávky obrázků ve Photoshopu.

Photoshop využívá editační systém založený na vrstvách, který vám umožňuje vytvářet a měnit obrázky s mnoha překryvy. Vrstvy lze použít k vytvoření stínů a dalších efektů a mohou fungovat jako filtry, které ovlivňují podkladové barvy. Photoshop má mnoho automatizačních funkcí a klávesových zkratek, které vám pomohou ušetřit čas na opakující se úkoly. Nainstalujte filtry a doplňky, nové štětce a textury a další užitečné doplňky do Photoshopu, abyste neustále zlepšovali jeho funkčnost. Adobe Photoshop používá pro všechny své soubory příponu PSD.

Jak mohu použít Photoshop?

Photoshop je základem pro designéry, webové vývojáře, fotografy, grafiky a mnoho dalších kreativních profesionálů i pro fandy. Tento software se používá k úpravám, vytváření a retušování obrázků a také k přidávání speciálních efektů. Grafiku lze vytvářet a poté exportovat do jiných programů. Ve Photoshopu můžete provádět jednoduché funkce, jako je mazání skvrn z fotografie nebo pokročilé úpravy a vytváření fotografií. Podobně jako „Google“ a „Xerox“ se termín „photoshop“ stal slovesem, i když to od toho Adobe odrazuje. Když byl obrázek „photoshopován“, má konotaci manipulace, aby objekt vypadal lépe.

Verze a ceny aplikace Adobe Photoshop

Photoshop se často označuje jako Photoshop CC, protože od roku 2017 je možné Photoshop zakoupit pouze prostřednictvím předplatného služby Creative Cloud. V kolekci Creative Cloud je více než 20 desktopových a mobilních aplikací, takže čím více aplikací v předplatném máte, tím více to bude stát. Jednotliví uživatelé mohou upřednostňovat balíček Fotografie, který je 9,99 $ měsíčně a zahrnuje Photoshop, Lightroom a 20 GB úložiště. (Více o Lightroomu níže.) Společnost Adobe nabízí sedmidenní bezplatnou zkušební verzi Photoshopu jako součást jednoho ze svých předplatných plánů Creative Cloud, abyste si mohli udělat představu o softwaru a zjistit, zda je pro vás to pravé.

Rodina Adobe Photoshop

Pokud nepotřebujete plnou funkčnost Photoshopu CC, Photoshop má několik sesterských aplikací, které je třeba vzít v úvahu, včetně Photoshop Elements, Photoshop Lightroom a Photoshop Express. Adobe Photoshop CC může být pro nové uživatele drahý a ohromující. Pokud chcete fotografii jen příležitostně upravit, pak vám bude stačit něco jako Photoshop Elements nebo Photoshop Express.

Photoshop Elements

Photoshop Elements je méně robustní verze Photoshopu CC. Byl vytvořen pro spotřebitele, kteří s úpravami fotografií teprve začínají a chtějí snadný způsob, jak své fotografie organizovat, upravovat, vytvářet a sdílet. Na rozdíl od Photoshopu CC je Elements k dispozici jako jednorázový nákup softwaru, nikoli jako předplatné, s cenou 99,99 USD. Společnost Adobe nabízí 30denní bezplatnou zkušební verzi Elements, abyste si mohli vyzkoušet funkčnost softwaru.

Adobe Photoshop Lightroom

Lightroom byl navržen pro fotografy, kteří chtějí uspořádat a lehce manipulovat se svou sbírkou fotografií. S Photoshopem nemůžete ošetřovat obrázky jako vy, ale můžete je zesvětlit pouhým stisknutím tlačítka, vyladit barvy a vylepšit nebo zaostřit digitální fotografie. Lightroom má v současné době dvě příchutě: Adobe Photoshop Lightroom Classic, a Lightroom. Adobe Photoshop Lightroom Classic je přejmenovaná verze tradičního stolního počítače Lightroom. Lightroom je cloudová fotografická služba, která funguje na počítačích, mobilních zařízeních i na webu. Předplatné Lightroom je 9,99 $ měsíčně; je také k dispozici jako součást plánu Adobe Creative Cloud Photography, který je také 9,99 $ měsíčně. Vyzkoušejte si Lightroom na sedm dní zdarma a vyzkoušejte si to. Lightroom Classic již není k dispozici jako samostatný produkt, ale je zahrnut do plánu Adobe Creative Cloud Photography.

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express je mobilní verze Photoshopu, dostupná jako bezplatná aplikace pro zařízení iOS a zařízení Android. Lze jej také nainstalovat na plochu Windows se systémem Windows 8 a novějším prostřednictvím obchodu Microsoft Store. Je to mnohem jednodušší než Photoshop CC a poskytuje základní škálu funkcí pro úpravy obrázků, jako jsou vylepšení kontrastu a expozice a odstranění vad. K obrázkům je také možné přidat text. Pokud s úpravami obrázků teprve začínáte, zvažte bezplatnou alternativu aplikace Adobe Photoshop.