Skip to content

Co je přepínač?

4 de Červenec de 2021
illuminated server room panel 660495289 593b0a1c5f9b58d58a68b9b5

A síťový přepínač je malé zařízení, které centralizuje komunikaci mezi několika připojenými zařízeními v jedné místní síti (LAN). Samostatná ethernetová přepínací zařízení byla běžně používána v domácích sítích mnoho let předtím, než se domácí širokopásmové směrovače staly populárními. Moderní domácí směrovače integrují ethernetové přepínače přímo do jednotky jako jednu ze svých hlavních funkcí. Vysoce výkonné síťové přepínače jsou stále široce používány v podnikových sítích a datových centrech. Síťové přepínače jsou někdy označovány jako spínací rozbočovače, překlenovací náboje nebo MAC mosty.

O síťových přepínačích

Ethernetové přepínače jsou nejběžnějším typem, ale najdete také přepínače optimalizované pro síťové architektury ATM, Fibre Channel a Token Ring.

Ubiquity UniFi 48portový přepínač.

Mainstreamové ethernetové přepínače, jako jsou ty v širokopásmových směrovačích, podporují rychlosti gigabitového ethernetu na jednotlivé připojení, ale vysoce výkonné přepínače, jako jsou ty v datových centrech, obvykle podporují 10 Gbps na linku. Různé modely síťových přepínačů podporují různý počet připojených zařízení. Síťové přepínače pro zákazníky poskytují buď čtyři nebo osm připojení pro zařízení Ethernet, zatímco podnikové přepínače obvykle podporují připojení mezi 32 a 128. Přepínače se také navzájem propojují, což je metoda řetězení, která přidává do sítě LAN postupně větší počet zařízení.

Spravované a nespravované přepínače

Základní síťové přepínače, jaké se používají ve spotřebitelských směrovačích, nevyžadují kromě zapojení kabelů a napájení žádnou speciální konfiguraci. Ve srovnání s těmito nespravovanými přepínači podporují špičková zařízení používaná v podnikových sítích řadu pokročilých funkcí určených k ovládání profesionálním správcem. Mezi oblíbené funkce spravovaných přepínačů patří monitorování SNMP, agregace odkazů a podpora QoS. Tradičně spravované přepínače jsou konstruovány pro ovládání z rozhraní příkazového řádku ve stylu Unixu. Novější kategorie spravovaných přepínačů s názvem inteligentní přepínače, zaměřená na podnikové sítě základní a střední třídy, podpora webových rozhraní podobných domácímu routeru.

Síťové přepínače vs. rozbočovače a směrovače

Síťový přepínač se fyzicky podobá síťovému rozbočovači. Na rozdíl od rozbočovačů jsou však síťové přepínače schopné kontrolovat příchozí zprávy při jejich příjmu a směrovat je na konkrétní komunikační port – technologii zvanou přepojování paketů.

5portový rozbočovač TP-Link

5portový rozbočovač TP-Link.

Přepínač určuje zdrojovou a cílovou adresu každého paketu a předává data pouze konkrétním zařízením, zatímco rozbočovače přenášejí pakety na každý port kromě toho, který přijímal provoz. Funguje to tak, aby se zachovala šířka pásma sítě a obecně se zlepšil výkon ve srovnání s rozbočovači. Přepínače také připomínají síťové směrovače. Zatímco směrovače a přepínače centralizují připojení místních zařízení, pouze směrovače obsahují podporu pro propojení s vnějšími sítěmi, ať už lokálními sítěmi nebo internetem.

Přepínače vrstvy 3

Ilustrace vrstev modelu OSI

Konvenční síťové přepínače pracují na vrstvě 2 datové linky modelu OSI. Přepínače vrstvy 3, které spojují interní hardwarovou logiku přepínačů a směrovačů do hybridního zařízení, byly také nasazeny v některých podnikových sítích. Ve srovnání s tradičními přepínači poskytují přepínače vrstvy 3 lepší podporu konfigurací virtuální LAN. FAQ

 • Co jsou přepínače KVM?

  Přepínač KVM je hardware, který umožňuje ovládat více počítačů pomocí jediného monitoru a klávesnice. K vašemu nastavení můžete také přidat další monitory a klávesnice.

 • Co je přepínač zabití VPN?

  Virtuální privátní sítě (VPN) mají přepínač zabití softwaru, který po odpojení automaticky zakáže přístup k internetu. Tato funkce zajišťuje, že vaše IP adresa a další osobní údaje nebudou nikdy vystaveny.

 • Mohou síťové přepínače snížit rychlost?

  Ano, ale ne natolik, aby došlo ke znatelnému rozdílu. Stejně jako delší kabely přidávají trochu latence, další přepínače také přidávají zanedbatelné množství latence. Pokud je vaše připojení k internetu pomalé, nemá to nic společného s přepínači, pokud je vše správně připojeno.

 • Kolik stojí síťové přepínače?

  Ceny se drasticky pohybují od méně než 40 $ do více než 500 $ v závislosti především na počtu portů a dalších funkcích. U 20portového síťového přepínače můžete očekávat, že zaplatíte 150–250 $.