Webový prohlížeč Safari je výchozí pro iPhone, iPad a macOS, který byl poprvé vydán společností Apple v roce 2003 a krátce nabízen pro Windows od roku 2007 do roku 2012. Popularita prohlížeče Safari explodovala u iPhonů a iPadů. 54% podíl na trhu používání mobilních prohlížečů ve Spojených státech.
Čím se Safari odlišuje od ostatních webových prohlížečů?
I když byste na první pohled mohli mít problémy s pozorováním rozdílů mezi Google Chrome, Safari od Apple nebo Microsoft Edge, má prohlížeč Safari některé klíčové funkce, které ho oddělují od balíčku, včetně možnosti formátovat články pro snazší čtení.
- Procházení karty iCloud. Tato funkce automaticky synchronizuje otevřené karty mezi zařízeními se stejným účtem iCloud. Při používání Safari na iPhonu nebo iPadu můžete zobrazit seznam všech karet otevřených na vašem MacBooku. Je to podobné jako sdílení záložek v prohlížeči Chrome, ale nevyžaduje přihlášení.
- Sdílení. Aplikace Safari má integrované tlačítko pro sdílení, které umožňuje uživatelům rychle sdílet web pomocí zpráv, e-mailu nebo sociálních médií, jako je Facebook nebo Twitter. Nejúžasnější funkcí je možnost sdílet web přímo s jiným blízkým iPhone, iPadem nebo Macem pomocí AirDrop.
- Pohled čtenáře. Safari dokáže detekovat články a prezentovat je ve formátu, který odstraní navigaci a reklamu ve prospěch čitelnějšího zobrazení. Toto zobrazení je obzvláště skvělé pro weby, které načítají nová okna při procházení nebo se kvůli navigaci stávají nečitelnými na iPhonu nebo iPadu.
- Energeticky úsporné. I když jsou iMac skvělé stolní počítače, Apple je primárně poskytovatelem notebooků a mobilních zařízení. Safari to dokazuje tím, že je extrémně energeticky efektivní a ve srovnání s Chrome, Firefox a jinými populárními prohlížeči vám koupí cenné minuty a někdy i hodiny navíc.
Co jsou deficity Safari?
Webový prohlížeč Safari toho má hodně, zejména pro ty, kteří mají kořeny v ekosystému Apple a vlastní Mac spolu s iPhone nebo iPad. Nejsou to však všechny růže a motýli:
- Omezená podpora pluginů. Safari podporuje rozšíření, ale doplňky dostupné pro Safari zaostávají za dostupnými pro Chrome.
- Exkluzivně pro Apple. I když je možné spustit Safari na Linuxu a byl krátce podporován na Windows, Safari je primárně webový prohlížeč vytvořený pro provoz na hardwaru Apple. Nelze jej spustit na chytrých telefonech nebo tabletech s Androidem a měli byste se vyhnout verzi pro Windows, protože Apple ji již nepodporuje s důležitými aktualizacemi zabezpečení.
- Žádné ikony záložek. Favicons jsou v podstatě ikony pro webové stránky. A zatímco prohlížeče jako Google Chrome používají tyto ikony na kartách, aby pomohly odlišit karty prohlížeče a pomohly uživateli vybrat ten, který chtějí, Safari je na kartách nezahrnuje.
Alternativy Safari
Zatímco Safari je výchozí prohlížeč pro iOS a Mac, uživatelé si mohou stáhnout širokou škálu prohlížečů na obou platformách. Mac podporuje Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi a mnoho dalších webových prohlížečů, zatímco uživatelé iPhone a iPad si mohou stáhnout Chrome, Firefox, Opera a dokonce i Microsoft Edge.