Skip to content

Co je server?

14 de Červenec de 2021
servers in computer networking 817380 5c09ff66a49f4774a965ccdadedcae27

Server je počítač určený ke zpracování požadavků a doručování dat do jiného počítače přes internet nebo místní síť. Známým typem serveru je webový server, kde lze na webové stránky přistupovat přes internet prostřednictvím klienta, jako je webový prohlížeč. Existuje však několik typů serverů, včetně místních, jako jsou souborové servery, které ukládají data v síti intranet.

Co dělá server v počítačové síti?

Ačkoli jakýkoli počítač, na kterém je spuštěn potřebný software, může fungovat jako server, nejtypičtější použití tohoto slova odkazuje na obrovské, vysoce výkonné stroje, které tlačí a vytahují data z internetu. Většina počítačových sítí podporuje jeden nebo více serverů, které zpracovávají specializované úkoly. Je pravidlem, že čím větší je síť, pokud jde o klienty, kteří se k ní připojují, nebo množství dat, která se přesouvají, tím je pravděpodobnější, že roli hraje několik serverů, z nichž každý je věnován určitému účelu. Server je software, který zpracovává konkrétní úkol. Výkonný hardware, který tento software podporuje, se však také nazývá server. Je to proto, že serverový software, který koordinuje síť stovek nebo tisíců klientů, vyžaduje pro spotřebitelské použití hardware, který je robustnější než počítače.

Běžné typy serverů

Zatímco některé dedikované servery se zaměřují na jednu funkci, například tiskový server nebo databázový server, některé implementace používají jeden server pro více účelů. Velká, univerzální síť, která podporuje střední společnost, pravděpodobně používá několik typů serverů, včetně:

  • webový server: Webový server zobrazuje stránky a spouští aplikace prostřednictvím webových prohlížečů. Server, ke kterému je nyní připojen váš prohlížeč, je webový server, který poskytuje tuto stránku a obrázky na ní. Klientským programem je v tomto případě prohlížeč jako Internet Explorer, Chrome, Firefox, Opera nebo Safari. Webové servery se používají k mnoha úkolům kromě doručování jednoduchého textu a obrázků, jako je nahrávání a zálohování souborů online prostřednictvím služby cloudového úložiště nebo online zálohovací služby.
  • E-mailový server: E-mailové servery odesílají a přijímají e-mailové zprávy. Pokud máte v počítači e-mailového klienta, software se připojí k serveru IMAP nebo POP a stáhne vaše zprávy do počítače a k serveru SMTP k odeslání zpráv zpět prostřednictvím e-mailového serveru.
  • FTP server: Servery FTP přesouvají soubory pomocí nástrojů File Transfer Protocol. Servery FTP jsou přístupné vzdáleně pomocí klientských programů FTP, které se připojují ke sdílené složce na serveru, a to buď prostřednictvím vestavěných funkcí serveru FTP, nebo pomocí speciálního programu serveru FTP.
  • Identifikační server: Servery identity podporují přihlášení a role zabezpečení pro oprávněné uživatele.

Počítačové sítě podporují stovky specializovaných typů serverů. Kromě běžných podnikových typů se domácí uživatelé často spojují mimo jiné s online herními servery, chatovacími servery a servery pro streamování zvuku a videa. Některé servery existují pro konkrétní účel, ale nemusí s nimi být nějak významně ovlivňováno. Některé příklady jsou servery DNS a servery proxy.

Typy síťových serverů

Mnoho sítí na internetu využívá síťový model klient-server, který integruje webové stránky a komunikační služby. Alternativní model, který se nazývá síť peer-to-peer, umožňuje všem zařízením v síti fungovat jako server nebo klient podle potřeby. Sítě typu peer nabízejí větší míru soukromí, protože komunikace mezi počítači je úzce zaměřena. Kvůli částečně omezením šířky pásma však většina implementací sítí peer-to-peer není dostatečně robustní, aby podporovala velké špičky provozu.

Principy serverových klastrů

Slovo cluster se v počítačových sítích široce používá k označení implementace sdílených výpočetních prostředků. Klastr obvykle integruje prostředky dvou nebo více výpočetních zařízení, která by jinak mohla fungovat samostatně pro nějaký běžný účel (často pracovní stanice nebo serverové zařízení).

Farma webových serverů je kolekce síťových webových serverů, z nichž každý má přístup k obsahu na stejném webu. Tyto servery fungují koncepčně jako klastr. Puristé však diskutují o technické klasifikaci serverové farmy jako klastru, v závislosti na podrobnostech konfigurace hardwaru a softwaru.

Počítačové servery doma

Vzhledem k tomu, že servery jsou software, mohou lidé spouštět servery doma, a to buď k zařízením připojeným k jejich domácí síti, nebo k zařízením mimo síť. Například některé pevné disky podporující síť používají protokol serveru Network Attached Storage a umožňují různým počítačům v domácí síti přístup ke sdílené sadě souborů.

Ilustrace serverů v domácí síti.

Software serveru Plex media server pomáhá uživatelům prohlížet digitální média v televizích a zábavních zařízeních bez ohledu na to, zda data existují v cloudu nebo na místním počítači. Pokud je vaše síť nastavena tak, aby umožňovala přesměrování portů, můžete přijímat příchozí požadavky mimo vaši síť, aby váš domovský server fungoval jako server od velké společnosti, jako je Facebook nebo Google (kde má k vašim zdrojům přístup kdokoli). Ne všechny domácí počítače a připojení k internetu jsou však vhodné pro velký provoz. Šířka pásma, úložiště, RAM a další systémové prostředky jsou faktory, které ovlivňují velikost domácího serveru, který můžete podporovat. Většina domácích operačních systémů také neobsahuje funkce související se serverem.

Více informací o serverech

Protože doba provozu je pro většinu serverů kriticky důležitá, servery nejsou navrženy tak, aby se vypínaly, ale místo toho běží 24/7. Servery však kvůli plánované údržbě někdy úmyslně selhávají, a proto některé weby a služby upozorňují uživatele na plánovanou odstávku nebo plánovanou údržbu. Servery mohou také neúmyslně selhat během něčeho jako DDoS útoku. Webový server, který hlásí chybu v důsledku prostoje – ať už úmyslného či nikoli -, může tak učinit pomocí standardního stavového kódu HTTP. Když webový server trvale odebere informace nebo dokonce dočasně, můžete k těmto souborům mít i nadále přístup, pokud je archivovala služba třetí strany. Wayback Machine je jedním příkladem webového archivátoru, který ukládá snímky webových stránek a souborů uložených na webových serverech. Velké podniky, které mají více serverů, k těmto serverům obvykle nepřistupují lokálně, například pomocí klávesnice a myši, ale místo toho pomocí vzdáleného přístupu. Tyto servery jsou někdy také virtuálními stroji, což znamená, že jedno úložné zařízení může hostit více serverů, což šetří fyzický prostor a peníze. FAQ

  • Co dělá proxy server?

    Proxy server slouží jako další vrstva ochrany mezi vámi a weby, které navštěvujete. Připojení k serveru proxy skryje vaši adresu IP před ostatními servery, ke kterým se připojujete, protože místo toho vidí adresu serveru proxy. Vyhledejte na internetu „bezplatné servery proxy“, abyste našli desítky možností.

  • Co dělá server DNS?

    Servery DNS ukládají databáze veřejných IP adres. Když ve svém prohlížeči zadáte adresu URL, server DNS ji přeloží na adresu IP a umožní vám připojení k příslušnému webovému serveru.

  • Co dělá server DHCP?

    Servery DHCP jsou odpovědné za přidělování adres IP pomocí protokolu Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP). Ve většině domácích sítí Wi-Fi tuto práci router provádí, ale větší sítě mohou mít dedikovaný server DHCP.

  • Co je server Discord?

    Discord je nástroj pro textový, hlasový a videochat, který je zaměřen na herní komunity. Připojíte se nebo vytvoříte server Discord a budete komunikovat s lidmi z celého světa s podobnými zájmy. Discord servery mohou být veřejné nebo soukromé.