Skip to content

Co je software pro stolní publikování?

14 de Červenec de 2021
EP WhatisDesktopPublishing Final fcf04d7ee7cc4167bef825dbf0f8f953

Software DTP (Desktop Publishing) je určen k vytváření vizuální komunikace, jako jsou brožury, vizitky, pohlednice, webové stránky, plakáty a další, pro profesionální nebo osobní tisk online nebo na obrazovce. Příklady softwaru pro stolní publikování jsou programy jako Adobe InDesign, Microsoft Publisher, QuarkXPress a Scribus. Někteří z nich používají profesionální grafici a technici komerčního tisku, zatímco jiní používají administrativní pracovníci, učitelé, studenti, majitelé malých podniků a ne-návrháři. Jejich výběr závisí na schopnostech, rozpočtu a osobních preferencích. Mezi profesionály se „software pro publikování na ploše“ týká především špičkových profesionálních softwarových aplikací pro rozložení stránky, včetně Adobe InDesign a QuarkXPress.

Software pro stolní publikování jako frází všeho druhu

Ostatní aplikace a nástroje, které jsou často zahrnuty do kategorie softwaru pro publikování na ploše, jsou lépe klasifikovány jako grafické, webové publikování a prezentační aplikace. Přesto hrají důležitou roli v tisku a digitálních médiích. Všechny zde diskutované programy DTP splňují hlavní úkol: skládání textu a grafiky do rozvržení stránky pro publikování.

Zvýšené možnosti domácího publikování

Od 90. let rozšířila exploze spotřebitelských programů a související reklamní humbuk frázi „software pro stolní publikování“ tak, aby zahrnovala i software pro výrobu pohlednic, kalendářů, bannerů a dalších chytrých tiskových projektů. To mělo za následek širokou škálu low-end, low-cost, snadno použitelný software, který nevyžaduje tradiční design a předtiskové dovednosti k použití. Naproti tomu aplikace primárního rozvržení stránky, které používají profesionální grafici a technici předtiskové přípravy pro komerční tisk, jsou poměrně pokročilé a čerpají z rafinovaných dovedností od grafického designu po počítačové znalosti. Mezi ně nejčastěji patří Adobe InDesign a QuarkXPress.

Kdo vyrábí software pro stolní publikování?

Hlavními hráči v této aréně jsou společnosti Adobe, Corel, Microsoft a Quark, jejichž produkty se blíží původnímu záměru softwaru pro publikování v počítači pro profesionální rozložení stránky. Kromě toho Microsoft, Nova Development, Broderbund a další po mnoho let vyráběly software zaměřený na spotřebitele a domácí desktop publishing software různé kvality.

Adobe

Adobe vyrábí mnoho profesionálních softwarových balíčků používaných designéry. Pravděpodobně jste už slyšeli například o Photoshopu a Illustratoru. Ostatní programy společnosti nejsou softwarové aplikace pro rozložení stránky pro tisk; jsou to grafický software, webdesignový software, programy pro vytváření a práci s formátem PDF, které jsou důležitým doplňkem publikačního procesu. Adobe InDesign dominuje v oblasti profesionálního softwaru pro rozložení stránky.

Screenshot aplikace Adobe InDesign 2020

Corel

Corel je nejlépe známý pro svou sadu CorelDRAW Graphics Suite, která zahrnuje aplikace a nástroje pro vektorové ilustrace, rozložení, úpravy fotografií a typografii. V minulosti společnost Corel vyráběla také programy kreativního tisku a domácího publikování, ale primárním softwarem pro rozložení stránky od společnosti Corel je vektorový CorelDraw.

Screenshot aplikace CorelDRAW

Microsoft

Společnost Microsoft vyrábí programy Microsoft Word, Excel, PowerPoint a různé programy pro spotřební grafiku a kreativní tisk, které se používají samostatně nebo ve spojení s jinými aplikacemi k provádění některých forem osobního publikování na ploše. Vstup společnosti Microsoft do rozložení stránky pro tisk je Microsoft Publisher.

Screenshot aplikace Microsoft Publisher 2020

Quark

Quark vyrábí další software, ale ten, který je nejvíce spojen s publikováním na ploše, je QuarkXPress. Jeho mnoho XTensions vylepšuje a rozšiřuje základní možnosti softwarového balíčku a umožňuje uživatelům přizpůsobit si aplikaci podle svých potřeb.

Stránka možností QuarkXpress 2019

Druhy softwaru používaného při Desktop Publishing

Nástroje pro publikování na ploše obecně tvoří čtyři typy softwaru: zpracování textu, rozložení stránky, grafika a publikování na webu. Hranice mezi nimi jsou rozmazané, podobně jako mezi profesionálními a domácími aplikacemi. Hodně z nejlepšího návrhářského softwaru se používá pro tisk i web a někdy také slouží jako software pro rozložení a grafiku stránek, kreativní tisk a obchodní software nebo jiné kombinace. Z tohoto důvodu výrobci často nabízejí tyto vzájemně související aplikace jako sady.