Skip to content

Co je soubor DOCX?

10 de Srpen de 2021
docx file 2620750 ADD Final V2 6f9e16b8aeaa4ba0a98afdfe62ae1172

Co vědět

  • Soubor DOCX je soubor dokumentu Microsoft Word Open XML Format Document.
  • Otevřete Word, Word Online, Dokumenty Google nebo jiný textový procesor.
  • Převeďte jeden na PDF, DOC, JPG atd. Pomocí stejných programů nebo převaděče jako FileZigZag.

Tento článek vysvětluje více o souborech DOCX, například jak je otevřít nebo převést do formátu kompatibilního s jiným softwarem.

Co je soubor DOCX?

Soubor s příponou DOCX je soubor dokumentu Microsoft Word Open XML Format Document. Soubory DOCX se používají pro vše od životopisů a průvodních dopisů po zprávy, letáky, dokumentaci, pozvánky, zpravodaje a další. Tyto soubory obvykle obsahují text, ale mohou zahrnovat také objekty, styly, formátování ve formátu rich a obrázky.

Společnost Microsoft začala používat soubory DOCX v aplikaci Microsoft Word od aplikace Word 2007, zatímco dřívější verze aplikace Word používaly příponu souboru DOC. Soubory DOCX jsou menší a podporují se snadněji než soubory DOC, protože formát je založený na XML a veškerý obsah je uložen jako samostatné soubory a nakonec je zkomprimován do jednoho souboru komprimovaného ZIP. Microsoft Word používá také formát DOCM, ale existují i ​​další podobná rozšíření souborů, která s těmito formáty Microsoft nemají nic společného, ​​jako DDOC a ADOC.

Jak otevřít soubor DOCX

Microsoft Word (verze 2007 a vyšší) je primární softwarový program používaný k otevírání a úpravám souborů DOCX. Pokud máte dřívější verzi aplikace Microsoft Word, můžete si stáhnout bezplatnou sadu Microsoft Office Compatibility Pack a otevírat, upravovat a ukládat soubory DOCX ve vaší starší verzi MS Word. Vlastně ani nemusíte otevírat soubor DOCX pomocí Wordu, protože Microsoft má bezplatný program Word Viewer, který vám umožní otevírat dokumenty Word jako soubory DOCX, aniž byste museli mít nainstalovaný MS Office.

Snímek obrazovky zobrazující soubor DOCX otevřený online pomocí aplikace Microsoft Word Online

A co víc, ani nepotřebujete žádný Program související s Microsoft Office ve vašem počítači k otevření tohoto typu souboru, protože existuje několik zcela bezplatných programů pro textový procesor, které otevírají a upravují soubory DOCX. WPS, OpenOffice Writer a ONLYOFFICE jsou některé, které doporučujeme pravidelně. Bezplatný nástroj Google Docs je online textový procesor, který může také otevírat/upravovat soubory DOCX a jako webový nástroj nevyžaduje žádné stahování softwaru. To také samozřejmě znamená, že všechny soubory DOCX, které chcete používat s Dokumenty Google, musí být nahrány do nástroje, než je bude možné zobrazit a upravovat. Microsoft Word Online je další způsob, jak prohlížet a upravovat soubory DOCX online. Tato služba je od společnosti Microsoft, takže vypadá trochu jako desktopová verze aplikace Microsoft Word, ale je zcela zdarma. Google má také bezplatné rozšíření pro Chrome, které vám umožňuje prohlížet a upravovat soubory DOCX přímo ve vašem prohlížeči. Podporuje přetahování místních souborů DOCX do prohlížeče Chrome a také otevírání souborů DOCX přímo z internetu, aniž byste je museli nejprve stahovat. Nyní již neexistující Microsoft Works otevírá také soubory DOCX. I když to není zdarma, Corel WordPerfect Office je další možností, kterou si můžete vyzvednout na Amazonu.

Jak převést soubor DOCX

Většina lidí má zájem převést soubor DOCX na PDF nebo DOC, ale níže uvedené programy a služby podporují také řadu dalších formátů souborů. Nejrychlejší, nejsnadnější a nejefektivnější způsob, jak převést soubor DOCX, je jednoduše jej otevřít v některém z výše uvedených programů textového procesoru a poté jej uložit do počítače jako formát souboru, ve kterém byste jej chtěli mít. Většina aplikací proveďte to prostřednictvím Soubor > Uložit jako menu, nebo něco podobného.

Screenshot ukazující, jak převést DOCX na PDF nebo ODT z nástroje Microsoft Word Online

Pokud se vám to nezdá, můžete použít vyhrazený převaděč z našeho seznamu bezplatných softwarových programů a online služeb převaděče souborů, jako je Zamzar nebo FileZigZag. Toto jsou skvělé příklady online převaděčů DOCX, které mohou uložit soubor nejen do formátů dokumentů, jako jsou DOC, PDF, ODT a TXT, ale také do formátů elektronických knih a obrazových formátů jako MOBI, LIT, JPG a PNG. Chcete -li převést soubor DOCX do formátu Google Docs a upravit jej tam, stačí jej nahrát na svůj účet. To lze provést z Disku Google Nový > Nahrání souboru v nabídce nebo přímo z Dokumentů Google pomocí ikony výběru souborů. Calibre je velmi populární bezplatný program, který převádí DOCX na formáty elektronických knih, například EPUB, MOBI, AZW3, PDB, PDF a několik dalších. Doporučujeme přečíst si jejich pokyny k převodu dokumentů aplikace Word, které vám pomohou vytvořit e -knihu ze souboru DOCX.

Často kladené otázky

  • Jak mohu otevřít soubor DOCX v systému Android? Pokud máte předplatné Microsoft 365, stáhněte si aplikaci Microsoft Word z Google Play. Vyberte ve svém zařízení soubor DOCX a zvolte jej otevřít v aplikaci Word. Pokud aplikaci Word nemáte, můžete soubory DOCX otevírat a upravovat v Dokumentech Google na svém smartphonu tak, že je nejprve nahrajete na svůj disk výběrem Plus (+) podepsat> nahrát.
  • Jak mohu otevřít soubory DOCX na počítači Mac? Jednoduchou metodou je použít aplikaci Pages, která je součástí většiny počítačů Mac. Pokud ji nemáte, můžete si zdarma stáhnout aplikaci Pages z App Store. Klepněte pravým tlačítkem na dokument DOCX a vyberte Otevřít s > Stránky. Chcete -li jej převést do jiného formátu souboru, například PDF nebo Word, vyberte Soubor > Exportovat do > formát souboru.