Skip to content

Co je soubor PDF?

8 de Červenec de 2021
GettyImages 167686505 56fd48703df78c7d9ef45991

Co je třeba vědět

  • Soubor PDF je soubor ve formátu Portable Document Format.
  • Otevřete jeden pomocí aplikace Adobe Reader, SumatraPDF, prohlížeče nebo jiné čtečky PDF.
  • Převeďte na DOCX, XLSX, JPG, PNG atd. Pomocí EasyPDF.com nebo převaděče dokumentů.

Tento článek vysvětluje, co jsou soubory PDF, jak je otevřít, všechny různé způsoby, jak převést jeden do jiného formátu, jako je obrázek nebo upravitelný soubor, který můžete použít v aplikaci Word nebo Excel, a jak jej chránit heslem nebo heslo odstranit.

Co je soubor PDF?

Soubor s příponou .PDF, vyvinutý společností Adobe, je soubor formátu Portable Document Format. Soubory PDF mohou obsahovat nejen obrázky a text, ale také interaktivní tlačítka, hypertextové odkazy, vložená písma, video a další. Často uvidíte příručky k produktům, elektronické knihy, letáky, žádosti o zaměstnání, naskenované dokumenty, brožury a nejrůznější další dokumenty dostupné ve formátu PDF. Webové stránky lze dokonce uložit do PDF v plném formátu pro pozdější použití. Protože soubory PDF se nespoléhají na software, který je vytvořil, ani na žádný konkrétní operační systém nebo hardware, vypadají stejně bez ohledu na to, na jakém zařízení jsou otevřeny.

Jak otevřít soubor PDF

Většina lidí míří přímo do aplikace Adobe Acrobat Reader, když potřebují otevřít PDF. Společnost Adobe vytvořila standard PDF a její program je určitě nejoblíbenější bezplatnou čtečkou PDF. Je to naprosto v pořádku, ale zjistíme, že jde o poněkud nafouklý program se spoustou funkcí, které možná nikdy nebudete potřebovat nebo budete chtít použít. Většina webových prohlížečů, například Chrome i Firefox, dokáže soubory PDF otevírat sama. Možná budete potřebovat nebo nemusíte doplněk nebo rozšíření, ale je docela užitečné mít jeden otevřený automaticky, když kliknete na odkaz PDF online. Důrazně doporučujeme SumatraPDF, Slim PDF Reader nebo MuPDF, pokud hledáte něco s trochu více funkcemi; všichni tři jsou zdarma. Další možnosti najdete v našem seznamu nejlepších bezplatných čteček PDF.

Jak upravit soubor PDF

Adobe Acrobat je nejoblíbenější editor PDF, ale zvládne to i Microsoft Word. Existují také další editory PDF, například PhantomPDF a Nitro Pro. PDFescape, DocHub a PDF Buddy je několik bezplatných online editorů PDF, které usnadňují vyplňování formulářů, jako jsou ty, které někdy vidíte na žádosti o zaměstnání nebo na daňovém formuláři. Jednoduše nahrajte soubor PDF na web, například vkládejte obrázky, text, podpisy, odkazy a další, a poté jej stáhněte zpět do počítače jako soubor PDF. Podobný online editor PDF s názvem Vyplnit je skvělý, pokud potřebujete do PDF přidat podpis. Podporuje také zaškrtávací políčka, data a běžný text, ale nemůžete s ním upravovat existující text ani snadno vyplňovat formuláře. Podívejte se na náš seznam nejlepších bezplatných editorů PDF, kde najdete pravidelně aktualizovanou kolekci editorů PDF, pokud hledáte něco víc než jen vyplňování formulářů, jako je přidání nebo odebrání textu nebo obrázků z vašeho PDF.

Sejda online editor PDF

Sejda PDF Editor.
Chcete-li extrahovat část souboru PDF jako svou vlastní, nebo rozdělit PDF na několik různých jednotlivých dokumentů, existuje několik způsobů, jak to vyřešit. Podívejte se na naše nejlepší nástroje a metody rozdělovače PDF, kde najdete veškerou pomoc, kterou potřebujete.

Jak převést soubor PDF

Většina lidí, kteří chtějí převést soubor PDF do jiného formátu, má o to zájem, aby mohli upravovat obsah PDF. Převod PDF znamená, že již nebude soubor .PDF a místo toho se otevře v jiném programu než v prohlížeči PDF. Například převod PDF do souboru Microsoft Word (DOC a DOCX) vám umožní otevřít soubor nejen v aplikaci Word, ale také v jiných programech pro úpravu dokumentů, jako jsou OpenOffice a LibreOffice. Používání těchto typů programů k úpravě převedeného PDF je pravděpodobně mnohem pohodlnější ve srovnání s neznámým editorem PDF. Pokud místo toho chcete, aby soubor, který není PDF, byl soubor .PDF, můžete použít PDF tvůrce. Tyto typy nástrojů mohou brát věci, jako jsou obrázky, elektronické knihy a dokumenty Microsoft Word, a exportovat je jako PDF, což umožňuje jejich otevření ve čtečce PDF nebo elektronických knih. Uložení nebo export z nějakého formátu do PDF lze provést pomocí bezplatného tvůrce PDF. Některé dokonce slouží jako tiskárna PDF a umožňují vám prakticky „tisknout“ téměř jakýkoli soubor do souboru .PDF. Ve skutečnosti je to jen jednoduchý způsob, jak převést téměř cokoli do formátu PDF. Úplný přehled těchto možností najdete v části Jak tisknout do PDF.

Chrome Uložit jako PDF

Tisk webové stránky do formátu PDF v prohlížeči Chrome.
Některé z programů z výše uvedených odkazů lze použít oběma způsoby, což znamená, že je můžete použít k převodu souborů PDF do různých formátů i k vytváření souborů PDF. Kalibr je dalším příkladem bezplatného programu, který podporuje převod do formátu eBook. Mnoho zmíněných programů také dokáže sloučit více souborů PDF do jednoho, extrahovat konkrétní stránky PDF a ukládat pouze obrázky z PDF. EasePDF je jedním příkladem online převaděče PDF na Word, který může soubor uložit do DOCX. Podívejte se, jak převést soubory PDF na JPG, pokud chcete svůj soubor PDF jednoduše jako obrázek, což může být užitečné, pokud si nejste jisti, zda osoba, které odesíláte PDF, má nebo chce nainstalovat PDF čtenář. EasyPDF.com je další online převodník PDF, který podporuje ukládání PDF do různých formátů, takže je kompatibilní s Word, PowerPoint, Excel nebo AutoCAD. Stránky PDF můžete také převést na soubory GIF nebo do jediného textového souboru. Soubory PDF lze načíst z Dropboxu, Disku Google nebo z počítače. CleverPDF je podobná alternativa. Další převod, který můžete provést, je PDF do PPTX. Pokud k převodu dokumentu používáte PDFConverter.com, bude každá stránka PDF rozdělena na samostatné snímky, které můžete použít v PowerPointu nebo jiném prezentačním softwaru, který podporuje soubory PPTX. V těchto bezplatných programech pro převod souborů a online službách najdete další způsoby, jak převést soubor PDF do jiného formátu, včetně formátů obrázků, HTML, SWF, MOBI, PDB, EPUB, TXT a dalších.

Jak zabezpečit PDF

Zabezpečení PDF může zahrnovat vyžadování hesla k jeho otevření a také zabránění někomu v tisku PDF, kopírování jeho textu, přidávání komentářů, vkládání stránek a dalších věcí. Někteří tvůrci a převaděči souborů PDF, na které se odkazuje shora, a další, jako jsou PDFMate PDF Converter Free, PrimoPDF, FreePDF Creator, Soda PDF a FoxyUtils, jsou některé z mnoha bezplatných aplikací, které mohou tyto typy možností zabezpečení změnit.