Skip to content

Co je soubor XLSX?

5 de Srpen de 2021
what is an xlsx file 2622540 finalv2 0291e30ddfe94189b005a55d2dacd924

Co vědět

  • Soubor XLSX je soubor tabulky Microsoft Excel Open XML Format.
  • Otevřete jeden pomocí Excelu, Prohlížeče Excel, Tabulek Google nebo jiného tabulkového programu.
  • Převeďte jeden do formátu CSV, XLS, ODS a dalších podobných formátů pomocí některých z těchto programů nebo převaděče souborů, jako je ConvertFiles.com.

Tento článek vysvětluje, co jsou soubory XLSX, jak je otevřít a jaké programy je mohou převést do jiných formátů tabulek, jako jsou CSV nebo ODS.

Co je soubor XLSX?

Soubor s příponou XLSX je soubor tabulky Microsoft Excel Open XML Format. Jedná se o tabulkový soubor komprimovaný ve formátu ZIP, vytvořený v aplikaci Microsoft Excel verze 2007 a novější. Soubory XLSX organizují data v buňkách, které jsou uloženy v listech, které jsou zase uloženy v sešitech (soubory, které obsahují více listů). Buňky tabulky jsou umístěny podle řádků a sloupců a mohou obsahovat styly, formátování, matematické funkce a další. Soubory tabulky vytvořené v dřívějších verzích aplikace Excel jsou uloženy ve formátu XLS. Soubory aplikace Excel, které podporují makra, jsou soubory XLSM.

Jak otevřít soubor XLSX

Pokud jste do svého počítače záměrně nenainstalovali program, který umí otevírat soubory XLSX, pak poklepání na něj nic užitečného neprovede. Místo toho musíte mít v počítači konkrétní program, který dokáže rozpoznat soubor XLSX. Přestože je Microsoft Excel (verze 2007 a novější) primárním softwarovým programem používaným k otevírání souborů XLSX i k úpravám souborů XLSX, můžete si nainstalovat balíček Microsoft Office Compatibility Pack a otevírat, upravovat a ukládat soubory XLSX pomocí starší verze aplikace Excel. Pokud nemáte v úmyslu soubor XLSX upravovat a chcete jej pouze zobrazit, můžete si zdarma nainstalovat prohlížeč Microsoft Office Excel. Podporuje také tisk a kopírování dat ze souboru XLSX, což může být vše, co musíte udělat. Můžete také otevírat a upravovat soubory XLSX bez Excel, zcela zdarma, pomocí WPS Office Spreadsheets, OpenOffice Calc nebo LibreOffice Calc. Pokud používáte Mac, Apple Numbers podporuje také soubory XLSX (ale ne všechny funkce budou fungovat). Tabulky Google, Microsoft Excel Online a Zoho Docs představují několik dalších způsobů, jak můžete soubory XLSX otevírat a upravovat zdarma. Jít touto cestou vyžaduje, abyste před provedením jakýchkoli změn nahráli soubor XLSX na web. Pokud používáte webový prohlížeč Chrome, můžete si nainstalovat Office Editing for Docs, Sheets & Slides jako rozšíření, které vám umožní otevírat a upravovat soubory XLSX přímo v prohlížeči, buď přetažením místního souboru XLSX do Chromu, nebo otevřením z internet, aniž byste jej museli nejprve stahovat. Instalace rozšíření pro Chrome je docela jednoduchá, ale pokud potřebujete podrobnou pomoc, máme průvodce, jak přidat rozšíření do Chromu.

Jak převést soubor XLSX

Pokud máte v počítači nainstalovanou některou z aplikací, které jsme již zmínili, doporučujeme použít stejný program k uložení jakéhokoli XLSX, se kterým pracujete, do konkrétního formátu, který vás zajímá. Obvykle se to provádí prostřednictvím Soubor > Uložit jako možnost nabídky. Pokud například používáte Excel, projděte si ho SOUBOR > Uložit jako > Procházet nabídku a vyberte CSV, XLS, TXT, XML atd. Soubor F12 klíč by také měl fungovat, aby se dostal do Uložit jako okno.

Snímek obrazovky ukazující, jak převést soubory XLSX v aplikaci Excel v systému Windows 8

Převod souboru XLSX na CSV pomocí aplikace Excel.
Někdy není nejrychlejším řešením převodu souboru XLSX nástroj, který jste nainstalovali, ale místo toho pomocí bezplatného softwarového programu pro převod souborů nebo online služby, jako je Zamzar nebo Convert Files. Při pohledu na možnosti těchto dvou služeb můžete převést jakýkoli soubor aplikace Excel, který máte mnoho různé typy souborů, jako XLSX až CSV, XML, DOC, PDF, ODS, RTF, XLS, MDB, a dokonce i obrazové a webové formáty souborů jako JPG, PNG a HTML.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Snímek obrazovky s chybou ve Windows 8 při pokusu o otevření souboru, ke kterému není přidružen žádný program

Pokud jste vyzkoušeli všechna výše uvedená doporučení, nejpravděpodobnějším důvodem, proč se soubor v tuto chvíli neotevře, je to, že se ve skutečnosti nezabýváte souborem XLSX. To se může stát, pokud jste se jen krátce podívali na příponu souboru a zaměňujete ji za soubor aplikace Excel. Například váš soubor opravdu končí ve formátu .LSX. V takovém případě se jedná o soubor zástupce pro streamování médií a nemá nic společného s aplikací Excel. Program Windows Media Player otevírá soubory LSX. Podobně by bylo snadné zaměnit soubor SLX za soubor s příponou Excel XLSX, ale soubory SLX také nesouvisejí s aplikací Excel a místo toho je používají programy jako Simulink a SpectraLayers. XLR je další, který lze snadno zaměnit za soubor aplikace Excel. Pokud soubor nemůžete otevřít, přečtěte si znovu rozšíření a prozkoumejte jej online. Mělo by být docela snadné najít více informací o formátu a zjistit, které programy jsou schopné jej otevřít a převést. Můžeme mít dokonce jeho popis zde na Lifewire – zkontrolujte pomocí vyhledávacího pole v horní části této stránky.