Zážitek z domácího kina není úplný bez burácení basů, které otřásají místností. Po připojení komponent a reproduktorů však nemůžete všechno zapnout, zvýšit hlasitost a myslíte si, že uslyšíte skvělý zvuk domácího kina. Trvá to víc než to. Vysoký a střední rozsah (zpěv, dialog, dech a většina hudebních nástrojů) a basové frekvence (elektrické a akustické basy, výbuchy a zemětřesení) je třeba zaslat správným reproduktorům. Toto se označuje jako správa basů.
Prostorový zvuk a basy
Hudba (zejména rock, pop a rap) může obsahovat nízkofrekvenční informace, které může subwoofer využít. Pokud jsou filmy (a některé televizní pořady) smíchány pro disky DVD a Blu-ray, jsou zvukům přiřazeny jednotlivé kanály. Ve formátech prostorového zvuku je dialog přiřazen středovému kanálu, zvuky hlavních efektů a hudba jsou primárně přiřazeny levému a pravému přednímu kanálu a další zvukové efekty jsou přiřazeny prostorovým kanálům. Některé formáty prostorového zvuku přiřazují zvuky výškovým nebo režijním kanálům. Extrémně nízké frekvence jsou často přiřazeny jejich vlastnímu kanálu, který se označuje jako kanál .1, subwoofer nebo LFE.
Implementace správy basů
Systém domácího kina (obvykle ukotven přijímačem domácího kina) musí distribuovat zvukové frekvence do správných kanálů a reproduktorů, aby replikoval zážitek podobný kinu. Tento nástroj poskytuje správa basů. Správa basů může být provedena automaticky nebo ručně. Před spuštěním umístěte reproduktory na správná místa, připojte je k přijímači domácího kina a poté určete, kam musí zvukové frekvence směřovat.
Nastavte konfiguraci reproduktorů
Pro základní konfiguraci 5.1 kanálů připojte levý / pravý přední reproduktor, středový reproduktor a levý / pravý prostorový reproduktor. Pokud máte subwoofer, připojte jej k výstupu předzesilovače subwooferu přijímače.
Nastavte směrování signálu reproduktoru / subwooferu a velikost reproduktoru
Po potvrzení nastavení reproduktorů určete, jak směrovat zvukové frekvence mezi reproduktory a subwooferem.
- Pokud máte stojací reproduktory, ale nikoli subwoofer, určete, že subwoofer nemáte. Přijímač bude směrovat nízké frekvence k basovým reproduktorům ve stojatých reproduktorech. Pokud budete vyzváni, nastavte také stojací reproduktory na velké.
- Pokud máte stojací reproduktory a subwoofer, určete, že máte nastavení smíšeného (nebo obou) reproduktorů / subwooferu. Přijímač bude směrovat nízké frekvence k basovým reproduktorům ve stojatých reproduktorech a k subwooferu. Pokud se zobrazí výzva, nastavte podlahové reproduktory na velké.
- Pokud máte stojící reproduktory a subwoofer, můžete poslat nízké frekvence do subwooferu tak, že označíte stojící reproduktory, pokud budete vyzváni, jako malé. Je pravděpodobné, že i stojací reproduktory dokáží vyčerpat basové frekvence, ale nemohou reprodukovat extrémně nízké frekvence, které umí dobrý subwoofer.
- Přesunutím nižších frekvencí pouze do subwooferu, i když máte podlahové reproduktory, rozšiřujete dále nízkofrekvenční odezvu. Vzhledem k tomu, že subwoofer má obvykle vestavěný zesilovač, přijímáte zátěž z přijímače, který může použít k napájení středních a vysokých frekvencí.
- Experimentujte s oběma možnostmi stojících reproduktorů (pouze pro smíšené nebo subwoofer) pro nízké frekvence a poslechněte si, co vám nejlépe vyhovuje. Nastavení můžete kdykoli provést znovu.
- Pokud máte pro ostatní kanály v kombinaci se subwooferem reproduktory regálového typu, směřujte všechny nízké frekvence pouze k subwooferu. Tím se sníží nízkofrekvenční zátěž menších reproduktorů, protože nemohou reprodukovat nižší basové frekvence. Pokud se zobrazí výzva, nastavte všechny reproduktory na malé.
Subwoofer vs. LFE
Při rozhodování, kterou z výše uvedených možností použít, obsahuje většina zvukových stop filmů na DVD, Blu-ray Disc a některých zdrojích streamování konkrétní kanál LFE (nízkofrekvenční efekty) (prostorové formáty Dolby a DTS).
Kanál LFE obsahuje specifické extrémní nízkofrekvenční informace, které lze procházet pouze výstupem předzesilovače subwooferu přijímače. Pokud přijímači řeknete, že nemáte subwoofer, nebudete mít přístup ke konkrétním nízkofrekvenčním informacím zakódovaným na daném kanálu. Jiné nízkofrekvenční informace, které nejsou specificky zakódovány do kanálu LFE, lze však směrovat do jiných reproduktorů. Mnoho přijímačů domácího kina poskytuje výstupy pro dva subwoofery.
Automatizovaná správa basů
Po určení možností směrování signálu reproduktoru / subwooferu je jedním ze způsobů, jak dokončit zbytek procesu, využít výhody vestavěných programů automatického nastavení reproduktorů, které poskytuje mnoho přijímačů domácího kina. Mezi příklady systémů automatického nastavení reproduktorů patří Anthem Room Correction (Anthem AV), Audyssey (Denon / Marantz), AccuEQ (Onkyo), MCACC (Pioneer), DCAC (Sony) a YPAO (Yamaha).
I když existují rozdíly v tom, jak každý z těchto systémů funguje, mají společné následující:
- K dispozici je speciální mikrofon, který umístíte na primární místo poslechu a který se také zapojí do přijímače domácího kina.
- Po připojení mikrofonu stiskněte tlačítko Start nebo vyberte možnost spuštění z nabídky na obrazovce. Nabídka Start se někdy automaticky zobrazí, když připojíte mikrofon.
- Přijímač poté vydává samostatně generované testovací tóny z každého reproduktoru, který mikrofon zachytí a odešle zpět do přijímače.
- Přijímač analyzuje informace a určuje vzdálenost reproduktorů, vyvažuje výstupní úrovně mezi reproduktory a vyhledává nejlepší body, kde jsou frekvence rozděleny mezi reproduktory a subwoofer.
I když je to vhodné pro většinu nastavení, tato metoda není vždy nejpřesnější. Někdy může dojít k nesprávnému výpočtu vzdálenosti reproduktorů a kmitočtových bodů reproduktoru / subwooferu, což nastaví příliš nízký výstup středového kanálu nebo příliš vysoký výstup subwooferu. Pokud je to však žádoucí, lze je po skutečnosti opravit ručně.
Ruční nastavení správy basů
Pokud jste odvážnější a máte čas, můžete správu basů implementovat ručně. Chcete-li to provést, musíte kromě nastavení konfigurace reproduktorů, směrování signálu a velikosti také nastavit dělicí frekvenci.
Co je to dělicí frekvence a jak ji nastavit
Crossover je the frekvenční bod v řízení basů, kde jsou střední / vysoké a nízké frekvence (uvedené v Hz) rozděleny mezi reproduktory a subwoofer. Frekvence nad bodem křížení jsou přiřazeny reproduktorům. Frekvence pod tímto bodem jsou přiřazeny subwooferu. Křížový bod pro subwoofer lze také označit jako LPF (Low Pass Filter).
Ačkoli se konkrétní frekvenční rozsahy reproduktorů liší mezi konkrétními značkami a modely (tedy nutností provádět úpravy), zde je několik obecných pokynů pro nastavení crossoveru.
- Pokud používáte regálové / satelitní reproduktory, bod přechodu mezi reproduktory a subwooferem se obvykle pohybuje mezi 80 Hz a 120 Hz.
- Pokud používáte stojací reproduktory, lze křížový bod mezi reproduktory a subwooferem nastavit níže, například kolem 60 Hz.
Jedním ze způsobů, jak najít dobrý bod přechodu, je zkontrolovat specifikace reproduktorů a subwooferu a určit, co výrobce označuje jako odezvu spodního konce reproduktorů a odezvu horního konce subwooferu. Toto je uvedeno v Hz. Poté můžete přejít do nastavení reproduktorů přijímače domácího kina a tyto body použít jako vodítko.
Užitečným nástrojem pro stanovení bodů křížení je testovací disk DVD nebo Blu-ray, který obsahuje sekci pro testování zvuku, například Digital Video Essentials.
Sečteno a podtrženo
Je mnohem víc, než když si ponožky odnesete z basů, než připojíte reproduktory a subwoofer, zapnete systém a zvýšíte hlasitost. Zakoupením nejvhodnějších možností reproduktorů a subwooferu (vyberte si stejnou značku nebo modelovou řadu) pro vaše potřeby a rozpočet, věnováním více času umístění reproduktorů a subwooferu na těch nejlepších místech a implementací správy basů zjistíte uspokojivější zážitek z poslechu domácího kina. Aby byla správa basů efektivní, musí být plynulý a plynulý přechod jak ve frekvenčním, tak i v objemovém výstupu, jak se zvuky pohybují z reproduktorů do subwooferu. Pokud ne, ucítíte ve svém poslechu nerovnoměrnost – jako by něco chybělo. Zda použijete automatickou nebo manuální cestu ke správě basů, je jen na vás. Nenechte se unášet technickými věcmi do bodu, kdy budete trávit většinu času úpravami, místo abyste si užívali oblíbenou hudbu a filmy. Důležité je, že nastavení vašeho domácího kina vám zní dobře.