Skip to content

Co je statická adresa IP?

19 de Červenec de 2021
what is a static ip address 2626012 8509ea8f343a4ee89271aef62f4fb6c5

Statická adresa IP je adresa IP, která byla ručně nakonfigurována pro zařízení namísto adresy přidělené serverem DHCP. Říká se tomu statická, protože se nemění oproti dynamické IP adrese, která se mění. Směrovače, telefony, tablety, stolní počítače, notebooky a jakékoli jiné zařízení, které mohou používat IP adresu, lze nakonfigurovat tak, aby měly statickou IP adresu. To lze provést prostřednictvím zařízení rozdávajícího adresy IP (například router) nebo ručním zadáním adresy IP do zařízení ze samotného zařízení. Statické adresy IP se také někdy označují jako pevné adresy IP nebo vyhrazené adresy IP.

Proč byste měli používat statickou IP adresu?

Další způsob, jak přemýšlet o statické adrese IP, je myslet na něco jako e-mailovou adresu nebo fyzickou adresu domů. Tyto adresy se nemění – jsou statické – a usnadňuje kontaktování nebo nalezení někoho. Podobně je statická adresa IP užitečná, pokud hostujete web z domova, máte v síti souborový server, používáte síťové tiskárny, přeposíláte porty na konkrétní zařízení, provozujete tiskový server nebo používáte program pro vzdálený přístup. Protože se statická adresa IP nikdy nezmění, ostatní zařízení vždy přesně vědí, jak kontaktovat zařízení, které ji používá. Například pokud je pro počítač v domácí síti nastavena statická adresa IP. Jakmile má počítač vázanou konkrétní adresu, lze nastavit směrovač, který vždy předává určité příchozí požadavky přímo tomuto počítači, například požadavky FTP, pokud počítač sdílí soubory přes FTP. Nepoužívání statické adresy IP (pomocí dynamické adresy IP, která se mění) je problém, pokud například hostujete web, protože s každou novou adresou IP, kterou počítač získá, musíte změnit nastavení routeru, abyste předali požadavky na tu novou adresu. Pokud byste to neudělali, znamenalo by to, že se na váš web nemohl nikdo dostat, protože router nemá tušení, které zařízení v síti je tím, které webové stránky obsluhuje. Dalším příkladem statické adresy IP v práci jsou servery DNS. Servery DNS používají statické adresy IP, takže zařízení vždy ví, jak se k nim připojit. Pokud se často měnily, budete muset tyto servery DNS na routeru nebo počítači pravidelně překonfigurovat, aby používaly internet. Statické adresy IP jsou také užitečné, když je název domény zařízení nepřístupný. Počítače, které se například připojují k souborovému serveru v síti na pracovišti, lze nastavit tak, aby se vždy připojovaly k serveru pomocí statické adresy IP namísto názvu hostitele. I když server DNS nefunguje správně, počítače mohly i nadále přistupovat k souborovému serveru, protože s ním komunikují prostřednictvím adresy IP. U aplikací pro vzdálený přístup, jako je Vzdálená plocha Windows, znamená použití statické adresy IP vždy přístup k tomuto počítači se stejnou adresou. Použití adresy IP, která se mění, vyžaduje, abyste věděli, na co se mění, abyste mohli tuto novou adresu použít pro vzdálené připojení.

Statické vs. dynamické adresy IP

Opakem nikdy se neměnící statické adresy IP je neustále se měnící dynamická adresa IP. Dynamická adresa IP je běžná adresa, jako je statická adresa IP, ale není trvale vázána na zařízení. Místo toho se dynamické adresy IP používají po určitou dobu a poté se vracejí do fondu adres, aby je mohla používat jiná zařízení. To je jeden z důvodů, proč jsou dynamické adresy IP užitečné. Pokud poskytovatel internetových služeb použil pro své zákazníky statické adresy IP, neustále by existovala omezená nabídka adres pro nové zákazníky. Dynamické adresy poskytují způsob, jak lze adresy IP znovu použít, když se jinde nepoužívají, a poskytují přístup k internetu pro více zařízení, než by bylo jinak možné. Statické adresy IP omezují prostoje. Když dynamické adresy získají novou adresu IP, je každý uživatel, který je připojen ke stávajícímu, odebrán z připojení a musí čekat na nalezení nové adresy. Nebylo by to moudré nastavení, pokud by server hostil web, službu sdílení souborů nebo online videohru, které obvykle vyžadují neustále aktivní připojení. V místní síti, například v domácnosti nebo v podniku, kde používáte soukromou IP adresu, je většina zařízení pravděpodobně nakonfigurována pro DHCP, a proto používají dynamické IP adresy. Veřejná IP adresa přidělená routerům většiny domácích a firemních uživatelů je dynamická IP adresa. Větší společnosti se obvykle nepřipojují k internetu prostřednictvím dynamických adres IP; místo toho mají přiděleny statické adresy IP, které se nemění.

Nevýhody použití statické adresy IP

Hlavní nevýhodou, kterou mají statické adresy IP oproti dynamickým adresám, je to, že zařízení musí být konfigurována ručně. Výše uvedené příklady týkající se domácího webového serveru a programů vzdáleného přístupu vyžadují nastavení zařízení s IP adresou a správnou konfiguraci routeru pro komunikaci s touto konkrétní adresou. To vyžaduje více práce než připojení směrovače a jeho umožnění rozdávat dynamické adresy IP prostřednictvím protokolu DHCP. Pokud je zařízení přiřazena adresa IP, například 192.168.1.110, a přejdete do jiné sítě, která poskytuje adresy 10.XXX, nebudete se moci připojit pomocí statické adresy IP. Místo toho bude nutné zařízení znovu nakonfigurovat, aby používalo DHCP (nebo použít statickou IP, která funguje s touto novou sítí). Zabezpečení může být dalším poklesem používání statických IP adres. Adresa, která se nikdy nezmění, dává hackerům prodloužený časový rámec k nalezení zranitelností v síti zařízení. Alternativou by bylo použití dynamické adresy IP, která se mění, a proto by vyžadovala, aby útočník také změnil způsob komunikace se zařízením.

Jak získat statickou IP adresu

Kroky pro konfiguraci statické adresy IP ve Windows jsou velmi podobné ve Windows 10 až Windows XP. Můžete také nastavit statickou adresu IP na telefonu nebo tabletu. Některé směrovače rezervují adresu IP pro konkrétní zařízení připojená k síti. To se obvykle provádí prostřednictvím rezervace DHCP a funguje to tak, že přidružíte IP adresu k MAC adrese, takže pokaždé, když konkrétní zařízení požaduje IP adresu, router mu přidělí tu, kterou jste se rozhodli přidružit k této fyzické MAC adrese. Další informace o používání rezervace DHCP si můžete přečíst na webových stránkách výrobce routeru. Zde jsou odkazy na pokyny, jak to provést na směrovačích populárních výrobců: D-Link, Linksys, NETGEAR, Google. Chcete-li změnit nastavení sítě, přečtěte si, jak se přihlásit k routeru jako správce. Získání statické adresy IP pro váš domov nebo podnik vyžaduje kontaktování vašeho ISP, ale nemusí to být možnost v závislosti na společnosti. Přiřazení statické adresy IP pro veřejné adresy IP je obvykle dražší než volba možnosti dynamické adresy IP.

Falešná statická IP adresa s dynamickou službou DNS

Vzhledem k tomu, že použití statické adresy IP pro domácí síť může stát více než běžná dynamická adresa IP, rozhodněte se pro obě možnosti pomocí služby dynamického DNS (DDNS). Dynamické služby DNS přidružují měnící se dynamickou adresu IP k názvu hostitele, který se nemění. Je to jako mít svou vlastní statickou IP adresu, ale bez dalších nákladů, než kolik platíte za dynamickou IP. No-IP je jedním příkladem bezplatné dynamické služby DNS. Stáhněte si jejich aktualizačního klienta DNS, který přesměruje název hostitele, který jste vybrali pro přidružení k vaší aktuální IP adrese. To znamená, že pokud máte dynamickou adresu IP, můžete přistupovat k síti pomocí stejného názvu hostitele. Dynamická služba DNS je užitečná, pokud potřebujete přistupovat k domácí síti pomocí programu vzdáleného přístupu, ale nechcete platit za statickou adresu IP. Podobně můžete hostovat své vlastní webové stránky z domova a používat dynamické DNS, abyste zajistili, že návštěvníci budou mít na váš web vždy přístup. ChangeIP.com je další bezplatná služba DDNS, ale existuje mnoho dalších.