Skip to content

Co je TDMA a co dělá?

5 de Červenec de 2021
GettyImages 1483284981 90b15fdccf26418ab4cf29c37005a647

Time Division Multiple Access (TDMA) je bezdrátová technologie používaná poskytovateli mobilních služeb k připojení hovorů v síti 2G. Poskytovatelé mobilních telefonů ve Spojených státech právě vyřazují 2G, což znamená, že 2G telefony již ve Spojených státech nebudou fungovat. Pokud hledáte levný flip telefon nebo importované bezdrátové zařízení, budete muset věnovat pozornost mobilním sítím, která tato zařízení podporují. Zde je to, co potřebujete vědět o technologiích mobilních telefonů, abyste si mohli koupit spolehlivé bezdrátové zařízení, které bude fungovat ve Spojených státech.

Proč poskytovatelé buněk mění technologii?

Poskytovatelé mobilních telefonů neustále zdokonalují své vybavení a vyvíjejí nové technologie, aby zlepšili kvalitu svých mobilních služeb. Současně stále roste poptávka spotřebitelů po datech a pokrytí buněk, což vytváří větší tlak na poskytovatele mobilních telefonů, aby vyhověli většímu počtu uživatelů a kapacity v jejich kanálech. Jednou z nejnovějších technologií je 5G. „G“ v „5G“ označuje generování bezdrátové technologie. 5G je jednoduše jedním z několika upgradů, které začaly 1G, než jsme přešli na 2G, 3G a poté 4G. Každá následující generace podporuje více uživatelů efektivněji.

TDMA a váš mobilní telefon

TDMA je jednou z několika metod, které poskytovatelé mobilních telefonů používají k přenosu dat, a používá se ve 2G jako globální systém pro mobilní komunikaci (GSM). AT&T a T-Mobile používají GSM, zatímco Sprint & Verizon používají k provozování svých sítí CDMA (Code Division Multiple Access). TDMA byla původně použita společností Western Union v roce 1979 pro její komunikační satelit Westar 3. Výhodou TDMA je, že tato technologie rozděluje signály do různých časových slotů. Při uskutečňování hovorů používá každý hovor samostatný časový úsek, který umožňuje více stanicím sdílet stejnou rádiovou frekvenci, přičemž využívá pouze část své kapacity kanálu. Telefony využívající GSM mají vyměnitelnou SIM kartu, která spojuje telefon s konkrétním mobilním operátorem a uchovává informace o předplatném zákazníka. Máte také možnost vyjmout SIM kartu a vložit ji do jiného telefonu, který nyní má nové telefonní číslo.

Proč by telefonní operátoři upustili od služby GSM?

Hlavní poskytovatelé služeb mobilních telefonů mají licenci od Federální obchodní komise (FTC), která jim umožňuje přístup k blokům frekvencí na různých místech po celé zemi. Tato přiřazení omezují každého dopravce na určité spektrum prostoru, ke kterému mají přístup pro své zákazníky. Ve snaze uvolnit místo v rámci svého omezeného bloku frekvencí dopravci vylučují starší technologie, jako je GSM, aby vytvořily prostor pro výkonnější a robustnější technologie, jako je 5G. GSM, které využívá TDMA, je navrženo výhradně pro 2G a nemá kapacitu pro 3G, 4G LTE nebo 5G. Výsledkem je, že operátoři telefonů vypnou 2G, aby uvolnili místo pro tyto novější a efektivnější sítě. Někteří již službu 2G vypnuli; brzy nebudou ve Spojených státech fungovat žádné 2G GSM telefony.

Jaký je dopad omezeného pokrytí GSM?

Každý operátor mobilních telefonů oznámil své plány na ukončení své 2G sítě ve Spojených státech:

  • Společnost AT&T v roce 2017 ukončila provoz své 2G sítě.
  • Sprint začne vypínat svou 2G a 3G síť v roce 2021.
  • Společnost Verizon ukončila svou 2G síť na konci roku 2019.
  • T-Mobile naplánoval odstávku 2G na rok 2020.

Klíčové možnosti týkající se TDMA

Bezdrátová zařízení, která používají síť 2G, jsou levná, ale obvykle mají nižší rychlost dat, takže jsou ideální pro děti nebo lidi, kteří se snaží ušetřit peníze na nákladech na mobilní telefony tím, že nepoužívají své telefony k datům. Tato levnější zařízení již nebudou ve Spojených státech fungovat, protože bude pokračovat vypínání 2G sítě. Při nákupu nového mobilního telefonu nekupujte základní flipový telefon ani importovaný telefon vyrobený mimo USA, který používá sítě GSM, protože nebudou podporovány síťovými frekvencemi v USA. Pokud již vlastníte zařízení 2G, je čas upgradovat na novější zařízení, které využívá technologie 4G nebo 5G.