Skip to content

Co je telefonní systém PBX?

8 de Červenec de 2021
operator of call center working 682482624 5b95b36f4cedfd00256582c1 5c815b7cc9e77c0001f57d58

Systém PBX (pobočková ústředna) umožňuje organizaci řídit příchozí a odchozí telefonní hovory i interní komunikaci. Ústřednu PBX tvoří hardware a software, který se připojuje ke komunikačním zařízením, jako jsou telefonní adaptéry, rozbočovače, přepínače, směrovače a telefonní přístroje.

Funkce pobočkové ústředny

Moderní pobočkové ústředny mají několik funkcí pro správu, které usnadňují a zefektivňují komunikaci v organizacích a pomáhají zvyšovat produktivitu. Jejich velikost a složitost se liší, od drahých a komplikovaných rozsáhlých podnikových komunikačních systémů až po základní plány, které jsou hostovány v cloudu za nízký měsíční poplatek. Jednoduché domácí PBX systémy nabízejí základní funkce jako upgrade na stávající tradiční telefonní linky.

Funkce pobočkové ústředny mohou být složité, ale jedná se o základní funkce:

  • Používání více než jedné telefonní linky v organizaci.
  • Správa odchozích a příchozích hovorů.
  • Rozdělení jedné telefonní linky na několik interních linek, které jsou identifikovány pomocí tří nebo čtyřmístných čísel nazývaných pobočky, a přepínání hovorů na příslušnou interní linku.
  • Interní telefonní komunikace.
  • VoIP (Voice over Internet Protocol) volání, které má oproti tradičnímu telefonování řadu funkcí a vylepšení, z nichž nejvýznamnější je úspora nákladů.
  • Kvalitní rozhraní se zákazníky prostřednictvím funkcí, jako je nahrávání hovorů, hlasová schránka a IVR (interaktivní hlasová odezva).
  • Automatizované odpovědi, které automaticky přesměrují uživatele na nejvhodnější linky prostřednictvím hlasových nabídek.

Systém PBX umožňuje přístup ke všem oddělením organizace z jednoho telefonního čísla. To společnosti ušetří peníze, protože vyžaduje pouze jednu telefonní linku.

IP-PBX

S příchodem IP telefonie (VoIP) se pobočkové ústředny hodně změnily. Novější IP-PBX používají k směrování hovorů internet. IP-PBx jsou obvykle upřednostňovány, protože nabízejí mnoho funkcí. S výjimkou starých, již nainstalovaných, ale stále fungujících ústředen PBX a těch, které byly vybrány, protože jsou levné, systémy PBX dnes mají sklon být IP-PBX.

Hostovaná pobočková ústředna

Dnes již nemusíte investovat do hardwaru, softwaru, instalace a údržby interních pobočkových ústředen, zejména pokud provozujete malou firmu a náklady na vlastnictví by byly vyšší než výhody. Mnoho online společností nabízí hostované služby pobočkových ústředen za měsíční poplatek, který nevyžaduje, abyste platili za hardware kromě svých telefonních přístrojů a routeru. Tyto služby jsou založeny na cloudu a jsou poskytovány prostřednictvím připojení k internetu. Hostované pobočkové ústředny mají určité nevýhody – jsou obecnější a mají méně možností přizpůsobit systém vašim přesným potřebám – ale jsou levné a nevyžadují počáteční investice.