Skip to content

Co je tlačítko napájení a jaké jsou symboly zapnutí / vypnutí?

5 de Červenec de 2021
power button bb823922c3e94579ab285aa33c7b4d20

Tlačítko napájení je kulaté nebo čtvercové tlačítko, které zapíná a vypíná elektronické zařízení. Téměř všechna elektronická zařízení mají tlačítka napájení nebo vypínače. Zařízení se obvykle zapne při stisknutí tlačítka a vypne se při dalším stisknutí. A tvrdý tlačítko napájení je mechanické – při stisknutí cítíte cvaknutí a obvykle vidíte rozdíl v hloubce, když je spínač zapnutý, oproti tomu, když není. A měkký tlačítko napájení, které je mnohem běžnější, je elektrické a vypadá stejně, když je zařízení zapnuto a vypnuto. Některá starší zařízení místo toho mají vypínač který dosahuje stejné věci jako tvrdé tlačítko napájení. Otočením přepínače v jednom směru se zařízení zapne a otočením v druhém se zařízení vypne.

Symboly tlačítka zapnutí / vypnutí (I & O)

Tlačítka a spínače napájení jsou obvykle označeny symboly „I“ a „O“. „Já“ představuje zapnutí a „O“ představuje vypnout. Toto označení bude někdy vnímáno jako I / O nebo jako znaky „I“ a „O“ nad sebou jako jeden znak, jako na následující fotografii.

Tlačítka napájení na počítačích

Tlačítka napájení se nacházejí na všech typech počítačů, jako jsou stolní počítače, tablety, netbooky, notebooky a další. Na mobilních zařízeních jsou obvykle na boční nebo horní straně zařízení nebo někdy vedle klávesnice, pokud je k dispozici. V typickém nastavení stolního počítače se tlačítka napájení a vypínače zobrazují na přední a někdy i zadní straně monitoru a na přední a zadní straně pouzdra. Vypínač na zadní straně pouzdra je ve skutečnosti pro napájecí zdroj nainstalovaný v počítači.

Kdy použít tlačítko napájení na počítači

Ideální doba k vypnutí počítače je až po ukončení všech softwarových programů a uložení vaší práce. I v tomto případě je však lepší použít proces vypnutí v operačním systému. Běžným důvodem, proč chcete vypnout počítač pomocí tlačítka napájení, je, pokud již nereaguje na příkazy myši nebo klávesnice. V tomto případě je pravděpodobně nejlepší volbou vynucení vypnutí počítače pomocí tlačítka fyzického napájení. Uvědomte si však, že vynucení vypnutí počítače znamená, že veškerý otevřený software a soubory budou také ukončeny bez předchozího upozornění. Nejen, že přijdete o to, na čem pracujete, ale můžete dokonce způsobit poškození některých souborů. V závislosti na poškozených souborech se může stát, že se počítač nepodaří znovu spustit.

Jedním stisknutím tlačítka napájení

Mohlo by se zdát logické stisknout jednou sílu a přinutit počítač k vypnutí, ale to často nefunguje, zejména na počítačích vyrobených v tomto století (tj. Většina z nich!). Jednou z výhod měkký tlačítka napájení, o kterých se hovořilo v úvodu výše, spočívají v tom, že jelikož jsou elektrická a komunikují přímo s počítačem, lze je nakonfigurovat tak, aby dělaly různé věci. Věřte tomu nebo ne, většina počítačů je nastavena na spát nebo přezimovat při stisknutí tlačítka napájení, alespoň pokud počítač funguje správně. Pokud opravdu potřebujete vynutit vypnutí počítače a jediný stisk to nedělá (docela pravděpodobné), pak budete muset zkusit něco jiného.

Jak vynutit vypnutí počítače

Pokud nemáte jinou možnost, než počítač vypnout, můžete obvykle udržet si tlačítko napájení, dokud počítač přestane vykazovat známky napájení – obrazovka zčerná, všechna světla by měla zhasnout a počítač již nebude vydávat žádné zvuky. Jakmile je počítač vypnutý, můžete jej stisknutím stejného tlačítka napájení znovu zapnout. Tento typ restartu se nazývá tvrdý restart nebo tvrdý reset. Pokud vypínáte počítač z důvodu problému s Windows Update, přečtěte si další nápady v části Co dělat, když se Windows Update zasekne nebo zamrzne. Nejlepší cestou je někdy tvrdé vypnutí, ale ne vždy.

Jak vypnout zařízení bez použití tlačítka napájení

Pokud je to možné, vyvarujte se pouze zabíjení napájení počítače nebo jakéhokoli zařízení! Ukončení běžících procesů na vašem PC, smartphonu nebo jiném zařízení bez „heads-upu“ na operační systém není nikdy dobrý nápad, z důvodů, o kterých jste již četli. Dalším důvodem, proč budete možná muset vypnout nebo restartovat počítač bez použití tlačítka napájení, je to, že je tlačítko rozbité a nebude fungovat tak, jak by mělo. To se může stát na telefonech i počítačích. Podívejte se, jak restartuji počítač? pokyny k správně vypnutí počítače se systémem Windows. Vypnutí dalších zařízení, jako jsou tablety a smartphony, obvykle zahrnuje podržení tlačítka napájení a postupování podle pokynů na obrazovce. Pokud má vaše zařízení poškozené tlačítko napájení, je důležité, abyste software používali pouze k restartovat a nejen vypnout. Pokud tlačítko napájení nefunguje, pak také nebude možné zařízení znovu zapnout. Zařízení iOS nebo Android můžete restartovat bez použití tlačítka napájení.

Další informace o vypnutí zařízení

Obvykle je k dispozici přísně softwarová metoda vypnutí zařízení, ale ne vždy. Vypnutí některých zařízení je spuštěno tlačítkem napájení, ale i tak jsou dokončeny operačním systémem, který běží. Nejpozoruhodnějším příkladem je smartphone. Většina z nich vyžaduje, abyste drželi stisknuté tlačítko napájení, dokud vás software nevyzve k potvrzení, že jej chcete vypnout. Některá zařízení samozřejmě nespouštějí operační systém v obvyklém slova smyslu a lze je bezpečně vypnout jednoduchým stisknutím tlačítka napájení – jako například monitor počítače.

Jak změnit funkci tlačítka napájení

Systém Windows obsahuje integrovanou možnost změnit, co se stane po stisknutí tlačítka napájení.

 1. Otevřete Ovládací panely.

 2. Jděte do Hardware a zvuk sekce. Jmenuje se to Tiskárny a další hardware ve Windows XP. Nevidíte to? Pokud prohlížíte Ovládací panely, kde vidíte všechny ikony, nikoli kategorie, můžete přejít na krok 3.

 3. Vybrat Možnosti napájení. Ve Windows XP je tato možnost vypnuta na levé straně obrazovky v Viz také sekce. Přejděte dolů na krok 5.

 4. Zleva vyberte Vyberte, co budou tlačítka napájení dělat nebo Vyberte, co má vypínač fungovat, v závislosti na verzi systému Windows.

 5. Vyberte možnost z nabídky vedle Když stisknu tlačítko napájení:. To může být Nedělejte nic, spánek, hibernace, nebo Vypnout. V některých nastaveních také můžete vidět Vypnout obrazovku.

  Možnosti napájení ve Windows 10

  Pouze Windows XP: Jděte do Pokročilý záložka Vlastnosti možností napájení okno a vyberte možnost z Když stisknu tlačítko napájení na počítači: Jídelní lístek. Navíc Nedělat nic a Vypnout, máte možnosti Zeptejte se mě, co mám dělat a Připrav se. V závislosti na tom, zda je váš počítač napájen z baterie, například pokud používáte notebook, budou zde dvě možnosti; jeden pro případ, že používáte baterii, a druhý pro případ, že je počítač připojen. Pro každý scénář můžete nechat tlačítko napájení udělat něco jiného. Pokud nemůžete tato nastavení změnit, možná budete muset nejprve vybrat odkaz s názvem Změňte nastavení, která momentálně nejsou k dispozici. Pokud možnost hibernace není k dispozici, spusťte powercfg / hibernace zapnuta příkaz ze zvýšeného příkazového řádku, zavřete každé otevřené okno ovládacího panelu a poté začněte znovu v kroku 1.

 6. Nezapomeňte vybrat Uložit změny nebo OK až budete hotovi se změnami funkce tlačítka napájení.

Nyní můžete zavřít všechna okna Ovládacích panelů nebo Možnosti napájení. Když od nynějška stisknete tlačítko napájení, bude dělat vše, co jste si vybrali v kroku 5. Jiné operační systémy mohou také podporovat změnu toho, co se stane, když se tlačítko napájení použije, ale pravděpodobně podporují pouze možnosti bez vypnutí, jako je otevření aplikace a nastavení hlasitosti. Buttons Remapper je jedním z příkladů nástroje pro zařízení Android, který by měl být schopen přemapovat tlačítko napájení, aby mohl dělat něco jiného než vypnout zařízení. Může otevřít poslední aplikaci, ve které jste byli, upravit hlasitost, otevřít baterku, spustit kameru, zahájit vyhledávání na webu a mnoho dalšího. ButtonRemapper je velmi podobný.

Často kladené otázky

 • Jak se symboly „I“ a „O“ začaly zobrazovat, resp. Symboly jsou založeny na systému binárních čísel, kde „1“ představuje „zapnuto“ a „0“ představuje „vypnuto“.
 • Jak mohu číst různé symboly zapnutí a vypnutí? Snadný způsob zapamatování: 0 = false, což znamená žádnou moc nebo vypnuto; a 1 = true, nebo na. (V případě I / O představuje „I“ 1.) Pokud je tedy přepínač v poloze I, je v poloze Zapnuto. Pokud je nastaveno na O, je v poloze Vypnuto.