Skip to content

Co je tlumočník příkazového řádku?

11 de Srpen de 2021
command prompt output 674446dad91b4b2a85b53b9b29878bea

Tlumočník příkazového řádku je jakýkoli program, který umožňuje zadávání příkazů a poté je spouští do operačního systému. Je to doslova tlumočník příkazů. Na rozdíl od programu, který má grafické uživatelské rozhraní (GUI), jako jsou tlačítka a nabídky ovládané pomocí myši, interpret příkazového řádku přijímá jako příkazy řádky textu z klávesnice a poté tyto příkazy převádí na funkce, kterým operační systém rozumí.

Jiná jména pro tlumočníka příkazového řádku

Jakýkoli program pro tlumočení příkazového řádku je také obecně obecně označován jako rozhraní příkazového řádku. Méně často se také nazývá a CLI, tlumočník příkazového jazyka, uživatelské rozhraní konzoly, příkazový procesor, shell, shell příkazového řádku, nebo a tlumočník příkazů. CLI je také zkratka pro jiné technologické termíny, které nemají nic společného s rozhraním příkazového řádku, jako je např identifikace volajícího, rozhraní na úrovni hovoru, prokládání mezipaměti, vymazání příznaku přerušení, a informace o poloze volajícího.

Proč se používají?

Pokud lze počítač ovládat pomocí snadno použitelných aplikací, které mají grafické rozhraní, možná vás napadne, proč by někdo chtěl místo toho zadávat příkazy pomocí příkazového řádku. Existují tři hlavní důvody … Prvním je, že můžete automatizovat příkazy. Existuje mnoho příkladů, které bychom mohli uvést, ale jedním je skript, který vždy vypíná určité služby nebo programy při prvním přihlášení uživatele. Jiný lze použít ke kopírování souborů podobného formátu ze složky, takže nemusíte procházet přes to sám. Tyto věci lze provést rychle a automaticky pomocí příkazů. Další výhodou používání interpretů příkazového řádku je, že můžete mít přímý přístup k funkcím operačního systému. Pokročilí uživatelé mohou upřednostňovat rozhraní příkazového řádku kvůli tak stručnému a výkonnému přístupu, který jim poskytuje. Jednoduchí a nezkušení uživatelé však obvykle nechtějí používat rozhraní příkazového řádku, protože je rozhodně není tak snadné používat jako grafický program. Dostupné příkazy nejsou tak zřejmé jako program, který má nabídku a tlačítka. Nemůžete jen otevřít tlumočník příkazového řádku a okamžitě vědět, jak jej používat, jako v běžné grafické aplikaci, kterou si můžete stáhnout. Tlumočníci příkazového řádku jsou užiteční, protože i když může existovat obrovské množství příkazů a možností pro ovládání operačního systému, je možné, že software GUI v daném operačním systému prostě není stavěn na využití těchto příkazů. Také vám umožňují používat některé z těchto příkazů, aniž byste je museli používat všechny najednou, což je výhodné v systémech, které nemají prostředky ke spuštění grafického programu.

Ne všichni tlumočníci příkazového řádku jsou si podobní

Když interpret příkazového řádku porozumí konkrétnímu příkazu, udělá to na základě programovacího jazyka a syntaxe. To znamená, že jeden příkaz, který funguje v jedné situaci, pod konkrétním operačním systémem a programovacím jazykem, nemusí fungovat stejným způsobem (nebo vůbec) v jiném prostředí. Jedna platforma může například použít příkaz scannow skenování počítače na chyby, ale jiný program nebo operační systém, který tuto schopnost nemá integrovanou, nemusí nic dělat. Nebo pokud má podobnou funkci, interpret příkazového řádku může pouze rozumět skenovat nebo mezitím, například. Syntaxe je také důležitá, protože jsou citlivé do té míry, že jakékoli nesprávné psaní může být nesprávně interpretováno jako úplně jiný příkaz. Například, scannow program může použít ke spuštění skenování, ale pokud odstraníte poslední písmeno, scanno asi to tak chápe, když by mělo stop skenování.

Další informace o tlumočnících příkazového řádku

Ve většině operačních systémů Windows je primárním interpretem příkazového řádku příkazový řádek. Windows PowerShell je pokročilejší interpret příkazového řádku dostupný vedle příkazového řádku v novějších verzích systému Windows. Windows Terminal také obsahuje nástroje příkazového řádku, ale není integrován do systému Windows. Ve Windows XP a Windows 2000 funguje speciální diagnostický nástroj s názvem Recovery Console také jako interpret příkazového řádku k provádění různých úloh odstraňování problémů a oprav systému. Rozhraní příkazového řádku v operačním systému macOS se nazývá Terminal. Někdy je ve stejném programu zahrnuto jak rozhraní příkazového řádku, tak grafické uživatelské rozhraní. V takovém případě je typické, že jedno rozhraní podporuje určité funkce, které jsou v druhém vyloučeny. Obvykle je to část příkazového řádku, která obsahuje více funkcí, protože poskytuje nezpracovaný přístup k souborům aplikace a není omezena tím, co se vývojář softwaru rozhodl zahrnout do GUI.