Benchmark je test používaný k porovnání výkonu mezi více věcmi, buď proti sobě navzájem, nebo proti přijatému standardu. Ve světě počítačů se měřítka často používají k porovnání rychlostí nebo výkonu hardwarových komponent, softwarových programů a dokonce i připojení k internetu.
Proč byste měli používat benchmark?
Můžete spustit měřítko, abyste jednoduše porovnali hardware s hardwarem někoho jiného, abyste otestovali, zda nový hardware skutečně funguje jako inzerovaný, nebo abyste zjistili, zda určitý hardware podporuje určité množství pracovního vytížení.
Jak spustit srovnávací test
Existuje celá řada bezplatných softwarových nástrojů, které lze použít k testování různých hardwarových komponent. Novabench je jeden bezplatný srovnávací nástroj pro Windows a Mac pro testování CPU, pevného disku, RAM a grafické karty. Má dokonce stránku s výsledky, která vám umožní porovnat vaše skóre NovaBench s ostatními uživateli. Některé další bezplatné nástroje, jako je Novabench, které vám umožní porovnat váš počítač, zahrnují 3DMark, CINEBENCH, Prime95, PCMark, Geekbench a SiSoftware Sandra. Některé verze systému Windows (Vista, 7 a 8, ale ne 8.1 nebo 10) obsahují v ovládacím panelu nástroj Windows System Assessment Tool (WinSAT), který testuje primární pevný disk, herní grafiku, RAM, CPU a grafickou kartu. Tento nástroj vám dává celkové skóre (nazývané skóre Windows Experience Index) mezi 1,0 a 5,9 v systému Windows Vista, až 7,9 v systému Windows 7 a maximální hodnocení 9,9 v systému Windows 8, které je založeno na nejnižším skóre vytvořeném kterýmkoli ty jednotlivé testy. Pokud nevidíte nástroj Windows System Assessment Tool v Ovládacích panelech, můžete jej spustit z příkazového řádku pomocí winsat příkaz. Další informace najdete v tomto vlákně komunity Microsoftu. Udržujeme seznam testů rychlosti internetu, které můžete použít ke srovnání, jakou šířku pásma sítě máte k dispozici. V našem článku o tom, jak otestovat rychlost internetu, se naučíte, jak to udělat nejlépe.
Co je třeba pamatovat na referenční hodnoty
Je důležité se ujistit, že neděláte spoustu dalších věcí současně, když používáte měřítko. Pokud například chcete spustit test na pevném disku, nechcete disk také zbytečně používat, například kopírování spousty souborů na a z flash disku, vypalování DVD atd. Podobně byste nedůvěřovali srovnávacímu testu proti vašemu připojení k internetu, pokud stahujete nebo nahráváte soubory současně. Před spuštěním testu rychlosti internetu nebo jakéhokoli jiného testu, který by tyto činnosti mohl narušit, tyto věci jednoduše pozastavte nebo počkejte, až budou hotové. Zdá se, že existuje spousta obav ohledně spolehlivosti srovnávacích testů, jako je skutečnost, že někteří výrobci mohou své výrobky nespravedlivě hodnotit lépe než jejich konkurence. Na Wikipedii existuje překvapivě velký seznam těchto „výzev“ pro srovnávání.
Je zátěžový test stejná věc jako měřítko?
Oba jsou si podobné, ale zátěžový test a srovnávací test jsou z dobrého důvodu dva různé výrazy. Zatímco se k porovnání výkonu používá měřítko, zátěžový test slouží k tomu, aby se zjistilo, kolik toho lze s něčím udělat, než se to zlomí. Můžete například spustit srovnávací test s vaší grafickou kartou, abyste zjistili, že funguje dostatečně dobře, aby podporovala novou videohru, kterou chcete nainstalovat. Spustili byste však a stresový test proti této grafické kartě, pokud chcete zjistit, kolik práce zvládne, než přestane fungovat, například pokud ji chcete přetaktovat. Bart’s Stuff Test a výše uvedený software Prime95 jsou několika příklady aplikací, které mohou provádět zátěžový test.