Skip to content

Co je to chlazení kapalinou?

5 de Srpen de 2021
H140 X 800 5804ec3c5f9b5805c2b7141e

Kapalné chlazení je radiátor pro procesory uvnitř počítače. Stejně jako automobilový chladič systém kapalinového chlazení cirkuluje kapalinu přes chladič připojený k procesoru. Jak kapalina prochází chladičem, teplo se přenáší z horkého procesoru do chladnější kapaliny. Horká kapalina se poté přesune ven do chladiče v zadní části skříně a předá teplo okolnímu vzduchu mimo skříň. Ochlazená kapalina putuje zpět systémem do součástí, aby pokračovala v procesu.

Jaké jsou výhody počítače s kapalinovým chlazením?

V průběhu let se zvýšily rychlosti procesoru (centrální procesorová jednotka) a grafické karty. Aby generovaly nové rychlosti, CPU využívají více tranzistorů, odebírají více energie, běží s vyššími hodinovými frekvencemi a generují tak více tepla než kdykoli předtím. Tekuté chlazení je při odvádění tepla od součástí účinnější než tradiční technologie chladiče. Tato technologie zase umožňuje procesorům běžet na vyšších rychlostech tím, že CPU a grafické karty poběží v rámci teplotních specifikací výrobce. Tato účinnost je jedním z důvodů, proč extrémní přetaktovávači upřednostňují tento přístup-v některých případech zdvojnásobení rychlosti procesoru pomocí velmi složitých nastavení chlazení kapalinou. Teplo se v kapalině rozptyluje efektivněji než ve vzduchu, zejména při účinném způsobu odvádění tepla cirkulací. Další výhodou kapalinového chlazení je tišší provoz. Většina současných kombinací chladiče a ventilátoru vytváří velký hluk, protože jejich ventilátory tvrdě pracují na cirkulaci velkého množství vzduchu. Ve skutečnosti mnoho vysoce výkonných CPU vyžaduje otáčky ventilátoru přesahující 5 000 ot / min; přetaktování CPU vyžaduje ještě větší proudění vzduchu přes CPU. Tekuté chlazení snižuje „hluk motoru“, který vytváří.

Jak vypadá kapalinový chladicí systém?

Kapalinový chladicí systém má dvě části:

  • Oběžné kolo, což je ventilátor ponořený do kapaliny, který jej cirkuluje systémem. Kapalina pomáhá tlumit hluk, který vytváří.
  • Fanoušek na vnější straně skříně nasává vzduch přes chladicí trubice chladiče.

Žádná z těchto funkcí nemusí běžet velmi vysokou rychlostí, takže systém běží tiše.

Jaké jsou nevýhody?

Jakkoli jsou systémy kapalného chlazení výhodné, mají i nevýhody.

Potřebují prostor

Kapalné chladicí soupravy vyžadují pro efektivní práci dostatečný prostor uvnitř počítačové skříně. Musí zde být prostor pro předměty, jako je oběžné kolo, zásobník kapaliny, potrubí, ventilátor a napájecí zdroje. Z tohoto důvodu kapalinou chlazené systémy vyžadují větší případy stolních systémů. Velká část systému může být mimo skříň, ale zabírá místo na ploše nebo kolem ní. Nedávné technologie uzavřené smyčky snížily celkovou stopu starších systémů, ale stále vyžadují místo. Konkrétně potřebují dostatečnou vůli pro chladič, aby nahradil jeden z vnitřních ventilátorů skříně. Trubice také musí sahat od součásti, kterou je třeba chladit k radiátoru. Nakonec systém s uzavřenou smyčkou chladí pouze jednu součást, takže pokud chcete chladit CPU a grafickou kartu kapalinou, potřebujete místo pro dva systémy. Před zakoupením kapalného chladicího roztoku s uzavřenou smyčkou zkontrolujte, zda je váš kufr volný.

Instalace vyžaduje odbornost

Vlastní aplikace kapalinového chlazení vyžaduje instalaci značné úrovně technických znalostí. Přestože si můžete koupit sadu od výrobce chlazení, musíte si ji nainstalovat. Každý případ má jiné rozložení, takže musíte trubky přesně vystřihnout a nasměrovat, aby se vešly do vašeho pouzdra. Pokud toto vše nepochopíte správně, můžete poškodit svůj systém. Nesprávná instalace může způsobit netěsnosti, které mohou poškodit vnitřní součásti a představovat riziko požáru.

Jaké jsou alternativy?

Nedávno zavedené kapalinové chladicí systémy s uzavřenou smyčkou nevyžadují žádnou údržbu a snadno se instalují. Možná nenabízejí výkon systému na míru s většími rezervami kapaliny a radiátory, ale nehrozí téměř žádné riziko. Systémy s uzavřenou smyčkou stále nabízejí některé výhody výkonu oproti vzduchem chlazeným chladičům CPU, včetně větších chladičů s horizontálními věžemi a menšími nároky na prostor.

Existuje ve vaší budoucnosti kapalinou chlazený systém?

Vzduchové chlazení je stále nejběžnější formou chlazení z důvodu snadnosti a nákladů na jejich implementaci. Jak se však systémy stále zmenšují a požadavky na vysoce výkonné systémy rostou, řešení kapalného chlazení se stanou běžnějšími v systémech stolních počítačů. Některé společnosti zkoumají možnost využití možností chlazení kapalinou u některých vysoce výkonných systémů přenosných počítačů. V současné době se však kapalinové chlazení nachází pouze v těch nejextrémnějších výkonných systémech, které jsou vytvořeny na míru uživateli a špičkovými technologiemi.