Skip to content

Co je to chrom?

2 de Srpen de 2021
whatischromium 5b2ac434ff1b780037534e37

Chromium je open source projekt, který je základem prohlížeče Google Chrome. Vzhledem k tomu, že projekt je open-source, Google i další uživatelé mohou stavět na zdrojovém kódu Chromium a používat jej. Ve skutečnosti si každý může stáhnout, zkompilovat a pohrát si se zdrojovým kódem pro Chromium. Jako webový prohlížeč je Chromium ve své podstatě méně stabilní než Chrome, což znamená, že častěji havaruje a může vykazovat jiné typy nežádoucího chování. Je však kompatibilní s rozšířeními prohlížeče Chrome a nabízí velmi podobné uživatelské prostředí, aniž by se podroboval jakémukoli invazivnímu shromažďování informací od společnosti Google.

Jak Chromium souvisí s Chrome?

Chromium a Chrome vypadají a vypadají hodně podobně, protože Chrome je založen na Chromium.
Chrom a Chrome spolu velmi úzce souvisí. Jednoduše řečeno, Chrome je téměř výhradně založen na Chromiu. Když Google vydá novou verzi prohlížeče Chrome, převezme stabilní kód z projektu Chromium a přidá vlastní proprietární kód pro implementaci funkcí, jako jsou automatické aktualizace. Tímto způsobem je Chrome v podstatě Chromium s některými dalšími funkcemi a Chromium je prvotní polévka, ze které Chrome vzešel.

Jaký je účel chromu?

Účelem projektu Chromium s otevřeným zdrojovým kódem je poskytnout zdrojový kód pro prohlížeč Google Chrome, který není open source. To umožňuje společnosti Google přijímat vstupy z vnějších zdrojů a velmi rychle opakovat nové nápady. Ve skutečnosti je každý den vydáno několik nových sestav prohlížeče Chromium.

Kdo používá chrom a proč ho používá?

Obchod Chrome prohlížený pomocí Chromium

Chromium je kompatibilní s rozšířeními z oficiálního obchodu Chrome.
Existuje několik různých důvodů, proč používat Chromium namísto prohlížeče Chrome a dalších prohlížečů. První z nich je, že vývojáři ji musí použít k tomu, aby viděli, jak funguje, jak ji je třeba doladit a jak dobře fungují aktualizace. Pokud nejste vývojář, můžete také použít Chromium ke stejnému účelu nahlášením chyb. Hlavním důvodem, proč Chromium nepoužívají vývojáři, je to, že poskytuje podobné procházení bez zjevného připojení k Googlu. Chromium neshromažďuje žádné z vašich informací a neposkytuje je Googlu, takže někteří uživatelé jsou ochotni obchodovat se stabilitou za účelem ochrany soukromí. Kromě toho, že funguje jako Chrome, ale bez zásahu společnosti Google, má Chromium také výhodu v práci s běžnými rozšířeními Google. To znamená, že obvykle můžete přejít z prohlížeče Chrome na Chromium, nainstalovat všechna svá oblíbená rozšíření a nepřeskočit.

Které prohlížeče spoléhají na Chromium?

Hlavním webovým prohlížečem, který se spoléhá na zdrojový kód Chromium, je Chrome, ale existuje řada dalších, které jsou postaveny na stejné platformě. Tyto prohlížeče přebírají zdrojový kód Chromium a přidávají vlastní proprietární funkce a rozhraní, aby vytvořili jiné uživatelské prostředí. Zde jsou některé z populárnějších prohlížečů, které jsou postaveny na Chromium:

 • Opera – Tento prohlížeč existuje již desítky let a dříve byl založen na vlastním patentovaném kódu. Od roku 2013 se spoléhá na Blink, který je založen na Chromium.
 • Yandex – Toto je ruský prohlížeč ze stejnojmenného vyhledávače, ale je založen na stejném modulu Blink, který pohání prohlížeče Chrome, Opera a další prohlížeče založené na Chromu.
 • Vivaldi – Tento prohlížeč založený na Chromu je také duchovním nástupcem Opery, protože jej vytvořil bývalý generální ředitel Opery, aby přidal zpět funkce, které byly z tohoto prohlížeče odstraněny.
 • Statečný – Tento prohlížeč byl vyvinut spoluzakladateli Mozilly, ale je založen na Chromium. Výhodou je, že Brave odstraňuje rušivé reklamy a brání webům ve sledování chování uživatelů, aniž by vyžadovaly jakékoli doplňky. Obsahuje také možnost platit vašim oblíbeným tvůrcům obsahu místo prohlížení reklam.
 • Epické – Toto je další prohlížeč zaměřený na ochranu osobních údajů postavený na Chromium. Je vždy v režimu ochrany osobních údajů, takže při každém ukončení relace prohlížení odstraní soubory cookie a vymaže vaši mezipaměť a historii procházení.

Kde a jak získat chrom do počítače

Pokud jste ochotni riskovat určitou stabilitu, Chromium je šikovný zážitek z procházení a instalace je snazší, než si možná myslíte. Zatímco pokročilí uživatelé mají možnost stáhnout a zkompilovat zdrojový kód ručně, my ostatní si můžeme stáhnout a spustit novou verzi prohlížeče Chromium pouhými několika kliknutími.

Ccreenshot ze stránky pro stahování Chromium

Chromium si můžete stáhnout sami několika kliknutími.
Zde je nejjednodušší způsob, jak se dostat do rukou webového prohlížeče Chromium:

 1. V libovolném prohlížeči přejděte na stránku download-chromium.appspot.com. Existují i ​​jiné způsoby, jak ručně stáhnout a kompilovat sestavení Chromium, ale toto je nejjednodušší způsob, jak se běžnému uživateli dostane do rukou prohlížeč. Podrobnější informace o přístupu ke zdrojovému kódu pro Chromium a Chromium OS najdete na stránce chromium.org.

 2. V dolní části stránky vedle PODPOROVANÉ PLATFORMY, vyberte příslušnou verzi prohlížeče Chromium pro váš operační systém.

 3. Vybrat stáhnout chrom.

 4. Jakmile je stahování dokončeno, vyberte a rozbalte komprimovaný soubor a otevřete jej. Pokud nejste obeznámeni s komprimovanými složkami a soubory, podívejte se na naše průvodce rozbalováním souborů na počítačích Mac, rozbalováním souborů ve Windows nebo extrahováním souborů v systému Linux.

 5. Vyhledejte a vyberte příslušný soubor pro váš operační systém. Uživatelé systému Windows například musí rozbalit soubor chrome-win32.zip a vybrat Chrome.exe. Uživatelé počítačů Mac mohou jednoduše otevřít ikonu aplikace Chromium.

Když spustíte Chromium, zjistíte, že vypadá a vypadá hodně podobně jako prohlížeč Chrome. V důsledku toho můžete být v pokušení provést trvalý přechod, ale je důležité si uvědomit, že surové verze Chromium nejsou stabilní. Pokud svůj webový prohlížeč používáte pro důležitou práci, mějte na paměti, že se může kdykoli pokazit.

Má Chromium problémy se zabezpečením?

Chromium má všechny stejné silné i slabé stránky zabezpečení jako stabilnější prohlížeč Chrome. Protože je Chromium aktualizován mnohem častěji, dostává bezpečnostní opravy dříve, než Chrome. Problém s Chromiem je, že postrádá jakýkoli druh funkce automatické aktualizace. Prohlížeče jako Chrome, Firefox a Edge vyzývají uživatele k aktualizaci pomocí pravidelné aktualizace. V některých případech se prohlížeč může dokonce stáhnout a aktualizovat automaticky po uplynutí dostatečné doby. Chromium spoléhá na to, že si uživatel stáhne aktualizace. I když tedy zdrojový kód Chromium dostává před Chrome bezpečnostní záplaty a opravy chyb, je možné, aby uživatel pokračoval ve spuštění zranitelné verze Chromium, aniž by o tom věděl. Pokud pravidelně pravidelně aktualizujete svou kopii prohlížeče Chromium, pak není o nic méně bezpečná než Chrome.

Je Chrom virus?

Když si stáhnete Chromium z důvěryhodného zdroje, jako jsou místa uvedená v tomto článku, nejedná se v žádném případě o virus ani malware. Přestože je projekt Chromium open source, mohou změny zdrojového kódu odesílat pouze důvěryhodní vývojáři. Mnoho uživatelů narazilo na to, že špatní herci převzali zdrojový kód Chromium a zkombinovali ho s malwarem nebo jiným škodlivým kódem. Pokud omylem nainstalujete falešnou verzi prohlížeče Chromium, relativně neškodný výsledek vám může poskytnout prohlížeč, který na povrchu vypadá jako Chrome, ale na místo, kam nepatří, vstřikuje nepříjemné vyskakovací reklamy. Mezi závažnější problémy patří protokolování kláves, krádež dat nebo zahrnutí počítače do škodlivého botnetu.

Jak se zbavit chromu

Pokud jste si Chromium stáhli z důvěryhodného zdroje a máte legitimní kopii, jeho odinstalování je jednoduchý proces. Obecný postup je přesně stejný jako při odinstalování jiných programů z počítače. Chcete -li odinstalovat Chromium v ​​systému Windows 10, postupujte takto:

 1. zmáčkni Klávesa Windows + S.

 2. Typ odinstalovat.

 3. Vybrat Přidat nebo odebrat programy.

 4. Vyhledejte Chromium a vyberte Odinstalovat.

  Odinstalujte Chromium ve Windows

  Odinstalování Chromium je snadné, pokud nemáte falešnou verzi.
 5. Program bude zcela odstraněn z vašeho systému. Po dokončení odinstalace budete možná muset restartovat počítač.

Pokud Chromium v Přidat nebo odebrat programy a stáhli jste si Chromium z download-chromium.appspot.com, odstraněním stažených souborů se odstraní Chromium. Pokud jste Chromium získali z jiného zdroje nebo si vůbec nepamatujete, že byste jej nainstalovali, můžete mít verzi napadenou malwarem. Chromium na Macu odinstalujete takto:

 1. Vybrat Nálezce na vašem doku.

 2. Vyhledejte a klikněte pravým tlačítkem Chrom. (Ve většině systémů se nachází v Aplikace složka.)

 3. Vybrat Přesunout do koše.

V případech, kdy nemůžete odstranit nebo nainstalovat Chromium, můžete mít malware maskovaný jako Chromium nebo verzi Chromium, která byla upravena škodlivým kódem. Pokud máte podezření, že máte infikovanou verzi Chromium, pomůžeme vám tento malware odstranit.

Existuje bezpečnější způsob, jak brzy poznat funkce Chromu?

Chrome Canary alternativa k Chromium

Chrome Canary není aktualizován tak pravidelně jako Chromium, ale aktualizuje se automaticky.
Chromium je zcela bezpečné, pokud jej stáhnete z důvěryhodného zdroje a proaktivně ho pravidelně aktualizujete. Pokud dáváte přednost bezpečnosti automatických aktualizací a oficiálnímu stahování z Googlu, je Chrome Canary téměř stejně špičkový jako Chromium, aniž by se vzdal těchto funkcí automatického zabezpečení. Chrome Canary zaznamenává časté aktualizace, takže získává nové funkce, nové chyby a nové bezpečnostní záplaty rychleji než běžný Chrome. Protože je to stále Chrome, získává tyto aktualizace automaticky, takže si nemusíte dělat starosti s pravidelným prováděním manuálních aktualizací. Kanárskou verzi prohlížeče Chrome si můžete stáhnout přímo z Googlu. Stejně jako Chromium je Canary nestabilní. Nepoužívejte Chromium nebo Canary pro důležité úkoly, protože vaše práce nebo pokrok může být kdykoli ztracen v důsledku neočekávaného selhání. FAQ

 • Kdo vlastní Chromium?

  Chromium je vlastněno, vyvíjeno a spravováno společností Google. Google vytvořil Chrome a Chromium, které byly obě dostupné veřejnosti v roce 2008.

 • Mohu Chromium věřit?

  Ano. Stejně jako Chrome mají uživatelé plnou kontrolu nad tím, jaké informace jsou sdíleny online. A pokud budete Chromium udržovat aktuální, budete mít nejnovější bezpečnostní záplaty.

 • Je Chromium lepší než Chrome?

  Záleží. Chromium a Chrome nabízejí téměř identické prostředí, ale Chromium dostává aktualizace od společnosti Google dříve, než Chrome. Na rozdíl od aktualizací pro Chrome nejsou aktualizace Chromium automatické, takže při zanedbání aktualizací může být váš počítač zranitelný vůči malwaru.